Hrant da ona tükürenler de davada yoktu

Yer yine Şişli Adliyesi. Yine bir Hrant Dink davası. Önceki duruşmalara katılan agresif kalabalık bu kez gözükmüyor. Çünkü yüzüne tükürmeye, linç etmeye çalıştıkları, 'hainlikle' suçlayıp, hedefe koydukları Hrant Dink de artık yok.
Haber: DEMET BİLGE ERGÜN / Arşivi

İSTANBUL - Yer yine Şişli Adliyesi. Yine bir Hrant Dink davası. Önceki duruşmalara katılan agresif kalabalık bu kez gözükmüyor. Çünkü yüzüne tükürmeye, linç etmeye çalıştıkları, 'hainlikle' suçlayıp, hedefe koydukları Hrant Dink de artık yok.
Türkiye, AGOS Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Hrant Dink suikastini konuşuyor. Tetikçi ve azmettirenler hedef olarak Hrant Dink'i seçmelerini 'Türklüğe hakaret etmesi' olarak açıklıyordu. Açılan davaların iddianamelerinde yer alan bu ifadeden etkinlendiklerini öne sürüyorlardı. Bu davalardan en önemlisi Dink'in 'Türklüğe hakaret etmekten' suçlanıp, altı ay hapis cezası aldığı davaydı. Yargıtay bu cezayı esastan onarken, usul eksikliği ve müdahillik kararları yerinde olmadığı gerekçesiyle bozmuştu. Dosya yeniden Şişli 2. Asliye Ceza Mahkemesi'ne gönderilmişti.
İlk duruşma dün yapıldı. Duruşma salonunda Hrant Dink ve diğer sanık Karin Karakaşlı'yı temsilen 33 avukat vardı. Bir de müdahillerden Mehmet Soykan gelmişti.
Hâkim Hacer Bayraktar, Yargıtay'ın bozma kararına uyarak Mehmet Soykan'la birlikte avukat Kemal Kerinçsiz'in de aralarında bulunduğu 14 kişinin müdahilliğini 'suçtan zarar görmedikleri' için kaldırdı.
Dosyada yaşıyor
Hâkim Bayraktar, celse arasında mahkemeye gönderilen nüfus kaydında Dink'in yaşıyor göründüğünü söyledi ve yeni nüfus kaydının istenmesine karar verdi. Duruşma hazirana ertelendi. Duruşmadan sonra Soykan, Dink'in öldürülmesine üzüldüğünü söyleyince kalabalıktan bir kişi ona tepki gösterdi. Dink ve Karakaşlı'nın avukatı Fethiye Çetin'se linç ortamı yaratan müdahillerin artık duruşmalara katılamayacağını söyledi.