Hrant Dink öldürüldü

İstanbul'da Ermenice-Türkçe yayımlanan Agos Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Hrant Dink, gazetesinin önünde suikaste uğradı. Dink'in, başının arkasından iki, boynundan bir kurşunla vurularak can verdiği belirtildi.

İstanbul'da Ermenice-Türkçe yayımlanan Agos Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Hrant Dink, gazetesinin önünde suikaste uğradı. Dink'in, başının arkasından iki, boynundan bir kurşunla vurularak can verdiği belirtildi.

Olay saat 15:00 sıralarında, gazetenin bulunduğu Osmanbey Halaskargazi Caddesi'nde meydana geldi. Gazetenin çıkışında kimliği belirsiz kişi ya da kişiler, Dink'e arkadan yaklaşarak ateş etti. Dink'in başından ve boynuna isabet eden üç kurşunla olay yerinde hayatını kaybettiği açıklandı. Görgü tanıkları, Dink'e ateş edenin ara sokaklara kaçtığı bilgisini verdi. Gazetenin Yayın Kurulu Üyesi Serkis Seropyan, Dink'in gazetenin kapısının önüne çağrıldığını, kendisine burada başına üç el ateş edildiğinin söylendiğini belirtti.

Polis, saldırganın yakalanması amacıyla bölgede metro, otobüs ve vapur iskelelerinde önlem aldı. Belirlenen eşgal doğrultusunda Taksim Meydanı'nda şüpheli iki kişi tespit edildi ve gözaltına alındı. Zanlılar, durumları detaylı olarak incelenmek üzere Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü'ne teslim edildi.

Cesedin olay yerinden alınarak ambulansla Adli Tıp Kurumu'na nakledildiği sırada olay yerinde toplanan bir grup, Dink'i alkışlarla uğurladı, 'Yaşasın halkların kardeşliği', 'Katil devlet hesap verecek' ve 'Hrantlar ölmez' sloganları atıldı.

Robot resim hazırlandı

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı, Dink'in öldürülmesi olayıyla ilgili inceleme başlattı. Soruşturma çerçevesinde, görgü tanıklarının ifadeleri üzerine alınan eşkal doğrultusunda robot resim hazırlandığı öğrenildi.

Bu arada, Hollanda'da bulunan İstanbul Emniyet Müdürü Celalettin Cerrah ve beraberindeki heyetin, Dink'in öldürülmesi dolayısıyla temaslarını yarıda kestiği ve bu akşam İstanbul'a döneceği bildirildi.

Öte yandan, Emniyet Müdürlüğü'nün Vatan Caddesi'ndeki yerleşkesinde toplanan teyakkuz halindeki personel, görev almak üzere otobüslerle Taksim ve Şişli'deki hassas noktalara gönderildi.

Dünya flaş haber

Uluslararası haber ajansları ve haber kanalları haberi flaş olarak verdi. CNN International, Dink'in Osmanlı döneminde 'Ermenilerin öldürülmesi'ne karşı konuştuğunu belirterek, "Kendisini bir hain olarak gören milliyetçilerden tehditler almıştı" değerlendirmesi yaptı ve Dink'in 'Türk devletine hakaret' suçlamasıyla hakkında çeşitli davaların açıldığına dikkat çekti.

Yetimhanede büyüdü

İki çocuk basası, Dink 15 Eylül 1954'te Malatya'da doğdu. Anne ve babası 1961 yılında Malatya'dan İstanbul'a taşınmalarının ardından boşandı. Hrant ve iki kardeşi ailenin bölünmesinin ardından Gedikpaşa'daki Ermeni Yetimhanesi'ne yerleştirildi. Liseyi bitirdikten sonra İstanbul Üniversitesi Fen Fakültesi'nde Zooloji eğitimi aldı. Bir süre sonra yetimhanede birlikte büyüdükleri Rakel'le evlendi.

Kardeşleriyle birlikte açtıkları yayınevi kırtasiye işini sürdürürken, eşi Rakel'le birlikte, kendileri gibi Anadolu'dan gelen kimsesiz ve yoksul çocukların yetiştiği Tuzla Ermeni Çocuk Kampı'nı yönetmeye başladı. Bazı cemaat gazetelerinde kitap eleştirileriyle başlayan yazı hayatında adı, basında çıkan yalan haberlere gönderdiği düzeltmelerle duyulmaya başladı. Patrikhane'ye, 'Ermeni toplumu çok kapalı yaşıyor, kendimizi iyi anlatırsak önyargılar kırılır' diyerek bu amaçla Türkçe bir gazete çıkarmayı önerdi. 5 Nisan 1996 tarihinde ilk sayısı yayınlanan Agos Gazetesi'nin kuruculuğunu, yayın yönetmenliğini ve başyazarlığını üstlendi. Ermeni diasporasına 1915 olayları için 'soykırım' kelimesini içermeyen daha yumuşak muhalefet yürütmeleri çağrısında bulunan Dink, Ekim 2005'te 'Türklüğe hakaret'ten 6 ay hapis cezası aldı.