Hrant Dink soruşturması 2007 öncesinde

Hrant Dink soruşturması 2007 öncesinde
Hrant Dink soruşturması 2007 öncesinde
Haber: SELAHATTİN GÜNDAY / Arşivi

Agos Genel Yayın Yönetmeni Hrant Dink’in öldürülmesiyle ilgili soruşturma silbaştan ele alınacak.
Gazeteci Hrant Dink, Ocak 2007’de öldürüldü. Cinayetin ardından 20 sanık yargılandı. Yaklaşık 5 yıl süren davada 20 sanıktan bazıları ceza aldı, bazıları da beraat etti. Ancak yargılamaya rağmen Dink cinayeti soruşturması 2007 yılından beri devam etti. Son olarak soruşturma dosyası Ergenekon savcısı da olan Muammer Akkaş’a verildi. Terörle mücadele soruşturmalarında görevli savcı Akkaş, cinayeti baştan ele aldı. Cinayetin işlendiği 2007’nin öncesine kadar incelemeler yapan savcılık, bilgisi olabilecek yeni isimlere ulaştı.

10 kişinin ifadesi alındı

Bu isimler özellikle, cinayeti azmettirdiği iddia edilen Yasin Hayal ile tetikçi Ogün Samast’ın yaşadığı Trabzon bölgesindendi. Savcılık bir süre önce aralarında polis ve jandarma görevlilerinin de bulunduğu 10 kişinin ifadesini aldı. ‘Bilgi sahibi’ sıfatıyla ifade veren bu kişilere, ‘Ogün Samast, Erhan Tuncel ve Yasin Hayal’in bağlantıları ve Trabzon’dan İstanbul ’a gelişleri’ soruldu.
Yeni süreçte ortaya çıkan tanık ifadeleri ışığında soruşturmadaki eksik noktaları tespit eden savcılık, eski sanıkların ifadesini almaya karar verdi. Savcılık, ‘kasten adam öldürmek’ suçundan 21 yıl ceza alan Ogün Samast, ‘cinayete azmettiricilik’ten ağırlaştırılmış müebbet alan Yasin Hayal, ‘silahlı terör örgütü yöneticisi olma, cinayete azmettirme’den beraat eden Erhan Tuncel, ‘cinayete yardım’dan 12’şer yıl hapis cezası alan Ersin Yolcu ve Ahmet İskender dahil bazı eski sanıkların ifadesinin yeniden alınmasına karar verildi.