Hrant Dink yarın uğurlanıyor

Hrant Dink, yarın sonsuzluğa uğurlanıyor. Tören saat 11.00'de İstanbul Şişli'de AGOS'un önünde başlayacak. Burada yapılan konuşmaların ardından oluşturulacak kortej, Yenikapı İskelesi'ne kadar 8 kilometre boyunca Dink'in vasiyeti gereği sessiz yürüyecek. Yürüyüş sırasında en öndeki "Hepimiz Hrant'ız, hepimiz Ermeniyiz" yazılı pankartın dışında başka bir pankart taşınmayacak.

Uğradığı silahlı saldırı sonucu yaşamını yitiren AGOS Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Hrant Dink, bugün tören ve yürüyüşle toprağa verilecek. Kortej 8 kilometre boyunca 'Hepimiz Hrant'ız, hepimiz Ermeniyiz' pankartının arkasında yürüyecek.
'Hrant Dink’i Uğurlama Komitesi'nden AGOS Gazetesi avukatı Fethiye Çetin, DİSK Genel Sekreteri Musa Çam, İstanbul Meslek Odaları Koordinasyonu adına Tayfun Mater ve ÖDP Genel Başkan Yardımcısı Hakan Tahmaz'ın yaptığı açıklamaya göre, cenaze töreninin ayrıntıları ve yaklaşık 8 kilometrelik yürüyüşün güzergahı şöyle:
"Cenaze töreni AGOS Gazetesi önünde saat 11.00'da başlayacak. Kortej AGOS'tan Şişli istikametine doğru ve ana bulvar üzerinde oluşturulacak. Burada, Hrant Dink ’in ailesi adına bir konuşma yapılacak.
Saat 11.30 ’da cenaze arabası hareket edecek ve Taksim'e doğru yürüyüşe geçilecek. 'Hepimiz Hrant’ız, Hepimiz Ermeni'yiz' pankartı arkasında, pankartsız ve slogansız, sessiz bir yürüyüş yapılacak.
Kortej, Elmadağ Divan Oteli kavşağına geldiğinde, cenaze arabası ve aile Meryem Ana Kilisesi ’nde düzenlenecek tören için ayrılacak. Kortej yürüyüşü Taksim ’e ve oradan Unkapanı yönüne devam edecek. Zaman ve mesafe nedeniyle tempolu bir yürüyüş olacak. Yenikapı iskelesi meydanına gelindiğinde, kilisedeki törenden çıkan cenaze arabası da meydanda büyük kitle ile buluşacak. Hrant Dink suradan alkışlarla uğurlanacak. Cenaze arabaları Balıklı Ermeni Mezarlığı ’na doğru yola çıkacak. Hrant Dink orada ailesi ve yakınları tarafından toprağa verilecek."
Açıklamada, şu ifadeler de yer aldı: "Hrant Dink’i kişiliğine ve mücadelesine yakışır bir biçimde uğurlamak üzere, bütün yurttaşları cenaze törenine katılmaya ve uğurlamaya katılacak olanları tören komitesinin uyarılarına ve kararlarına uymaya çağırıyoruz."

Hangi yollar kapalı?
İstanbul Emniyet Müdürlüğü'nün açıklamasına göre yürüyüş nedeniyle bugün saat 07.30'dan itibaren kademeli olarak kapatılacak yollar şöyle:
"Mecidiyeköy otobüs duraklarından, Halaskgargazi Caddesi, Cumhuriyet Caddesi, Taksim Meydanı, Tarlabaşı Bulvarı, Unkapanı Köprüsü, Saraçhane, Atatürk Bulvarı, Yenikapı, Türkeli Caddesi'nden Kumkapı Meryem Ana Kilisesi'nin yer aldığı güzergah, Zeytinburnu Balıklı Ermeni Mezarlığı civarındaki yollar."