@ismailsaymaz

Hrant Dink'in avukatı: Cerrah ve Dinç iddianameden çıkarılmak isteniyor 

Hrant Dink'in avukatı: Cerrah ve Dinç iddianameden çıkarılmak isteniyor 
Hrant Dink'in avukatı: Cerrah ve Dinç iddianameden çıkarılmak isteniyor 
Hrant Dink davasında 25 şüpheli hakkında hazırlanan iddianamenin ikinci kez iade edilmesine tepki gösteren Dink ailesinin avukatı Hakan Bakırcıoğlu "Eski İstanbul Emniyet Müdürü Celalettin Cerrah ve mevcut İstihbarat Dairesi Başkanı Engin Dinç sanık listesinden çıkarılmak isteniyor" iddiasında bulundu. Bakırcıoğlu, açıklamasında, Dink Savcısı Gökalp Kökçü'nün 'direnç ve bariyere rağmen örgütün üst yapılanması ve bağlantılarına ilişkin önemli delillere ulaştığını' da belirtti.
Haber: İSMAİL SAYMAZ - ismail.saymaz@radikal.com.tr / Arşivi

RADİKAL - Hrant Dink’in öldürülmesine ihmal suretiyle katıldıkları savıyla 25 şüpheli hakkında hazırlanan iddianamenin ikinci kez iade edilmesi, Dink Ailesi Avukatı Hakan Bakırcıoğlu’nu isyan ettirdi. Bakırcıoğlu, bugün yaptığı açıklamada, eski İstanbul Emniyet Müdürü Celalettin Cerrah ve mevcut İstihbarat Dairesi Başkanı Engin Dinç’in sanık listesinden çıkarılması veya suç vasıflarının değiştirilmesi için iddianamenin iade edilmek istendiğini belirterek, “Cinayette kamu görevlilerinin bütünsel sorumluluğunu ve kasten öldürme suçlamasını esas almayan bir iddianamenin meşruluğu tartışma konusu olacaktır. Ayrıca, şüphelilerin cinayetteki iştiraklerini örtbas etmelerine zemin hazırlayacağı için tarafımızdan da kabul görmeyecektir” dedi. Bakırcıoğlu, açıklamasında, Dink Savcısı Gökalp Kökçü’nün “direnç ve bariyere rağmen örgütün üst yapılanması ve bağlantılarına ilişkin önemli delillere ulaştığını” belirtti.   

Bakırcıoğlu tarafından yapılan açıklamada, cinayete ilişkin 2014’e değin yapılmayan etkin soruşturmanın Savcılar Yusuf Hakkı Doğan ile Gökalp Kökçü tarafından yapıldığı ifade edildi. Ayrıca, soruşturmada, cinayeti işleyen örgütün üst yapılanması ve bağlantılarına ilişkin önemli delillere, cinayette sorumluluğu olan kamu görevlilerinin de sorumluluklarını yeniden ortaya koyan bilgilere ulaşıldığı vurgulandı. Savcı Kökçü tarafından cinayeti işleyen örgütü açığa çıkarmak üzere soruşturma dosyasının açık tutulduğu, bu kısmın ayrılarak 25 kamu görevlisi hakkında iddianame düzenlendiği belirtildi.

'ÖRGÜTÜN ÜST YAPILANMASI AÇIĞA ÇIKABİLİR'


Açıklamada, şu ifadelere yer verildi:

“Direnç ve bariyerlere rağmen 2014 yılından itibaren etkin şekilde soruşturulan kamu görevlilerinin, yargılanmaları olanaklı hale geldi. İddianame, yargılanmasını talep ettiğimiz bazı kamu görevlilerini içermese dahi cinayete iştirak eden görevlilerin önemli bir kısmının dayanak ve delilleriyle birlikte yargılanmasını olanaklı hale getirdiği için tarafımızdan olumlu bulundu. Cinayette sorumluluğu olan İstanbul Emniyet Müdürlüğü, Trabzon Emniyet Müdürlüğü ve Emniyet Genel Müdürlüğü İstihbarat Dairesi görevlilerinin önemli bir bölümünü kapsaması, suçlamanın esas olarak ‘ihmali suretle öldürme’ uyarınca yapılması nedeniyle 2007 yılından bu yana beyan ettiğimiz bütünsel sorumluluğu doğrulayan bir iddianame oldu. Kökçü tarafından açık tutulan soruşturma dosyasında da cinayetini işleyen örgütün üst yapılanması ile bağlantılarının açığa çıkarılacağına yönelik inancı da taşımaktayız.”    

Açıklamada, Savcı Kökçü tarafından hazırlanan iddianamenin ikinci kez iade edildiği hatırlatılarak, şöyle devam edildi:

“Eski İstanbul Emniyet Müdürü Celalettin Cerrah, eski İstanbul İstahbarat Şube Müdürü Ahmet İlhan Güler, İstihbarat Dairesi Başkanı Engin Dinç ve diğer şüphelilerin iddianameden çıkarılması ve haklarında dava açılmaması cinayetteki bütünsel sorumluluğu bertaraf edecektir. Yine iddianamede ‘ihmali suretle öldürme’ ile suçlanan şüpheliler hakkında ‘görevi ihmal’ suçlaması yöneltilmesi halinde de bu durum şüphelilerin cinayetteki iştiraklerini örtbas etmelerine zemin yaratacaktır. Cinayette kamu görevlilerinin bütünsel sorumluluğunu ve kasten öldürme suçlamasını esas almayan bir iddianamenin meşruluğu tartışma konusu olacaktır. Bu iddianamenin müşteki-müdahil taraf olarak tarafımızdan da kabul görmeyeceğini bugünden beyan etmekteyiz.”