@ismailsaymaz

Hrant Dink'in 'fiş'inde ne yazıyor?

Hrant Dink'in 'fiş'inde ne yazıyor?
Hrant Dink'in 'fiş'inde ne yazıyor?
Eski İstanbul Emniyeti İstihbarat Müdürü Ali Fuat Yılmazer'in "Hrant Dink hakkında sol faaliyetlerinden dolayı bir fiş vardı" şeklindeki ifadesinden yola çıkan avukatlar bu sorunun yanıtı arıyor. Avukatlar 'fiş'te yazılanları öğrenmek için savcılığa başvurdu.
Haber: İSMAİL SAYMAZ - ismail.saymaz@radikal.com.tr / Arşivi

RADİKAL-Agos Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Hrant Dink'in öldürülmesine ilişkin yürütülen soruşturmada 'şüpheli' sıfatıyla dün ifade veren 'yasadışı dinleme' iddiasıyla tutuklanan   İstanbul İstihbarat eski Müdürü Ali Fuat Yılmazer'in ifadesinde, “İstihbarat Daire Başkanlığı arşivinde Hrant Dink ile ilgili açılmış dosya vardır. Benim hatırladığım kadarı ile başlangıçta Hrant Dink hakkında sol faaliyetlerinden dolayı ardından da Agos gazetesi bağlamında 'fiş' vardı" dediği ortaya çıktı.

AVUKATLAR HAREKETE GEÇTİ

Yımazer'in bu ifadesine ulaşan Dink'in avukatları harekete geçerek savcılığa bir dilekçe sundu. Ali Fuat Yılmaz'er ifadesine değinilen dilekçede, “İstanbul İl Emniyet Müdürlüğü ile Emniyet Genel Müdürlüğü İstihbarat Daire Başkanlığına ayrı ayrı yazı yazılarak, Hrant Dink ve Hrant Dink'in genel yayın yönetmeni olduğu Agos gazetesine ilişkin yapılan tüm çalışmalar, toplanan bilgiler ve oluşturulan kayıtların istenmesini" talep edildi.

Dink Ailesi’nin avukatı Hakan Bakırcıoğlu, dilekçesinde, Yılmazer’in ifadesinin yanı sıra bir dönem İstihbarat Daire Başkanlığı C Şubesi’nde görev yapan S. İ.’nin 14 Ağustos 2014’te alınan ifadesini de dayanak olarak gösterdi. S.İ., ifadesinden şöyle diyor: “Dink ile ilgili Trabzon Emniyeti tarafından gönderilen yazı ve F4 raporu bize geldikten sonra, biz de azınlıklara baktığımız için Dink’in Ermeni topluluğunun önde gelen ismi olduğu ve AGOS’un genel yayın yönetmeni olması sebebiyle kayıtlarda, Agos ve Dink ile ilişki kurdurmak için gerekli notları ve kayıtları girdik. Yani bilgisayarda Dink ve Agos ile sorgulama yaptığımız zaman bu evraklar çıkacaktır.”

Radikal’e konuşan Bakırcıoğlu, Dink’le ilgili yalnızca cinayete ilişkin evrakların dosyaya gönderildiğini, ancak cinayetten çok önce fişlendiğine ve takip edildiğine ilişkin bir ifadeyle ilk kez karşılaştıklarını kaydetti. Bu yöndeki hiçbir belgenin savcılığa iletilmediğini anlatan Bakırcıoğlu, “Mutlaka Dink’in ölümünden önceki, yargılamalar dahil, tüm süreçlere ilişkin evraklar hazırlamışlardır. Emniyette ne tür evraklar bulunduğunu bilmiyoruz” dedi.


5 SAAT İFADE VERMİŞTİ

Dink cinayeti soruşturması kapsamında Yılmazer dün şüpheli olarak 5 saat ifade verdi. 22 Temmuz soruşturması kapsamında tutuklu bulunduğu Silivri Cezaevi'nden İstanbul Adalet Sarayı'na getirilen Yılmazer, soruşturma savcısı Yusuf Hakkı Doğan'a 5 saat ifade verdi.  Ali Fuat Yılmazer ifadesinde Dink’in cinayetten çok önce fişlendiğini belirterek şöyle dedi: “İstihbarat Daire Başkanlığı arşivinde Hrant Dink ile ilgili açılmış dosya vardır. Hatırladığım kadarı ile başlangıçta Dink hakkında sol faaliyetlerinden dolayı bir fiş vardı daha sonra Agos ve Dink televizyon programları benzeri faaliyetleri nedeniyle bizim şubemizi de ilgilendiren bilgiler vardır ama şunu söylemek istiyorum dosyalar istihbarat değerlendirme projesi kapsamında dosyası vardır.”