'Hrant Dink'in infaz emrini MİT verdi' iddiası

'Hrant Dink'in infaz emrini MİT verdi' iddiası
'Hrant Dink'in infaz emrini MİT verdi' iddiası
Hrant Dink cinayeti davasının avukatı Çetin, yeni kitabında MİT'in infaz emrini Kiril alfabesiyle verdiğini iddia etti. Çetin, bu belgeyi MİT'te kriptoloji uzmanı olarak çalıştığını söyleyen Ramazan Dündar'dan aldığını anlattı.

Hrant Dink cinayeti davasının avukatı Fethiye Çetin dava sürecini ve perde arkasında yaşananları anlattığı “Utanç Duyuyorum-Hrant Dink Cinayeti’nin Yargısı” isimli kitabında, Milli İstihbarat Teşkilatı’nın(MİT) Dink’in infaz emrini Kiril alfabesiyle kriptolayarak verdiğine ilişkin bir iddiaya yer verdi. Çetin iddiasını kendisine ulaşan ve MİT’te kriptoloji uzmanı olarak çalıştığını iddia eden Ramazan Dündar’ın anlatımlarına ve kendisine verdiği belgelere dayandırdı.

Milliyet gazetsinden Musa Kesler’in haberine göre Çetin’in kitabında esrarengiz ihbarcıyı ve ardından yaşananları anlattığı bölüm şöyle:

“16 Mart 2010 günü cep telefonumdan, gizli numaradan arayan ve isminin Ramazan olduğunu söyleyen şahıs, MİT Doğu Anadolu Bölge Başkanlığında kriptografi ve haberleşme şifreleri geliştirme uzmanı olarak çalıştığını, elinde Dink cinayetine ilişkin önemli bir belge olduğunu, Halep’teki Fransız Konsolosluğu’na gitmemiz halinde elindeki belgeyi bize verebileceğini söyledi.(...)

‘BELGELER KRİPTOLU’
Gaziantep’te güvendiğim bir avukat arkadaşımı aradım, Anlattım, benim yerime gitmeyi kabul etti. Ramazan adlı kişi ile Skype üzerinden görüşmeye devam ettim; yüzünü göstermedi. MİT ambleminin bulunduğu bir sayfayı gösteriyor, hızlıca üzerinde ‘Gizli’, ‘hizmete özel’ damgaları bulunan başka belgelere geçiyordu. Belgelerden biri ‘Anka Kuşu’ amblemiyle imzalanmıştı. ‘hiçbir şey anlamadım, bunların Dink’le ilgisi nedir’ diye sordum. ‘Elimdeki evrak kriptolu evraktır, hiçbir devlet kurumu iç yazışmalarında ‘Git Hrant’ı öldür’ demez’ diye cevap verdi.”

‘MİT’TEN BİRİNE SORUN’
Çetin, kriptonun çözümünü de Ramazan Dündar’ın tarifiyle yaptıklarını belirterek, kriptonunu çözümü esnasında Dündar’la aralarında geçen diyalogları da şöyle anlattı:

“Dündar, ‘Osmanlı Mac: 00:0F:A3:34:76’, ‘Seri No. 1176M26600329’ şeklindeki bilgileri vererek “MİT’te çalışan tanıdık yani size bilgi verecek birini bulursanız Bunu sorgulayın” dedi. Ayrıca, “Sayı: k.rip-2006-195, Konu: Türk-Amerikan İlişkilerinde Ermeni Diasporası’nın rolü, İlgi: Dışişleri Bakanlığı’nın 2009-kril-1-2-23-18-1-15-20, Kültür Bakanlığının: 2009-Kiril-1-/10-15-12 sayılı emrini sorun.

Çetin bu konuşmanın ardından internetten Kiril alfabesinin çıkışını aldıklarını belirterek, Dündar’ın tarifiyle kriptonun çözümünü de şu şekilde aktardı:

“Gerçekten Kiril alfabesini yukarıdan aşağıya saydığınızda 23. sıradaki harfi H harfiydi. 18’in karşısındaki harf ise “R” harfiydi. Diğer rakamlara da aynı yöntemle bakıldığında Hrant ismi ortaya çıkıyordu.”

‘AİHM’DE TANIK OLURUM’
Fethiye Çetin, kriptoyu çözdükten sonra Dündar’la yaptıkları görüşmeye de kitabında şu şekilde yer verdi: “Evrakın sonunda MİT’in iç yönetmeliği gereği 80-85 kurum içerisinde infaz emridir(...) MİT içerisinde çözülmeler başladı. Kanada istihbarat servisinin (CSİS) bu konuda bilgisi var. MİT ile CSİS arasında bağlayıcılık sözleşmeleri var, ortaya çıkarmıyorlar. Davayı AİHM’ye taşıyın. Burada dava bitmez, katili yatar, azmettirenler gezer. AİHM’ye giderseniz tanık olarak bilgi veririm.”
Kitapta Fethiye Çetin ile Ramazan Dündar arasında geçen konuşmanın devamı ise şöyle;
F.Ç. (Fethiye Çetin): Gaziantep’te belgenin fotokopisini verecek misiniz?
R.D. (Ramazan Dündar): Fransız istihbaratı izin verirse...
F.Ç: Onların ne ilgisi var?
R.D: Fransız istihbaratı izin vermezse verememem. Çünkü güvenliğimi ve çıkışımı onlar sağlayacaklar. Etrafta sivil görürsem görüşmem. Yakalanırsam da inkâr ederim.
F.Ç: Uyarmanız gereksiz...
R.D: Bu yaşımıza kadar kurumda vatansever olarak yetiştirildik. Vatan haini değilim ama son gelen iç yönetmelik gereği operasyon kısmında çalışan herkes bir suça bulaşık ve kurumda dosyası bulunacak. (...)
F.Ç: (R.D’nin Halep’e gideceğini söylemesi üzerine) Halep’te görüşemez miyiz?
R.D: Elçilikte görüşürüz.
F.Ç: Nasıl?
R.D: İstanbul ’daki Fransız Konsolosluğu’nu bilgilendirin, perşembe günü gideceğimi ve orada elçilikten sığınma talebi isteyeceğimi ve belgeleri teslim edeceğimi...

MİT’TEN YALANLAMA GELDİ
Çetin ertesi gün sabah , görüşmeye gönderdiği arkadaşının kendisini aradığını, R.D’nin birtakım şahıslarla kapısına dayandığını, etraftaki adamların Fransız istihbaratının adamları olduğunu anlattı. Çetin, Hrant Dink’in ağabeyi Hosrof Dink hemen Dündar ile görüşmeye gidip belgeleri alıp döndüklerini, fotokopi belgelerden birinin Hrant’ın; Anka Kuşu yazılı diğerinin ise Savaş Buldan’ın infaz emri olduğunu yazıyor kitabında. Çetin, şöyle devam ediyor:

“Ertesi gün Fransa’nın İstanbul Başkonsolosluğu’na gittim, Ramazan Dündar’ı sordum. Şahsın Halep Konsolosluğu’na sığındığını, sonra Lübnan’a gitmek üzere ayrıldığını ve nereye gittiğini bilmediklerini söylediler. Savcılığa gittim; dilekçemde MİT’in cevaplandırması istemiyle sorular yazdım. MİT’ten gelen kısa cevapta Ramazan Dündar isimli bir personelleri olmadığı, fotokopi belgelerin ise MİT’e ait olmadığı yazıyordu.”


  http://www.radikal.com.tr/114990311499039

  YORUMLAR
  (9 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  HERŞEY BİTTİ ŞİMDİ SIRA MİT'DE Mİ? - Avukat İskender

  TSK bitti,Emniyet bitti şimdi sıra MİT'e mi geldi.Hırant Dink kim ki böyle bir karar alınıp uygulansın.Her taraf yangın yeri siz hala aynı yemeği ısıtıp ısıtıp sofraya getirmeye çalışıyorsunuz.Artık yemek bayatladı mide bulandırıyor.Hak ne ise o olur.İşi sulandırmayın,dönüp işinize bakın.

  Dink Davasi - verateyze

  Yani bu bilinmeyen birsey degil ki.! Tavuk önüne yemmi atiliyor. Bir cocuk denen masa ile, bir Tuncer denen genc bunlari yapti denecek ve beyni selim olanlarda inanacak mi?. Silivrideki bazi askerlerin haksiz yere cezalandirildiklarina inaniyorum ama, bazilarinin cezalarin cok az oldugunu düsünüyorum. Dagdan gelip, bagdakilerin elinden vatanini alacaksin. Herseye ragmen öz vatanindan ayrilmak istemeyen insanlara zülüm edecek ve bunada vatan severlik diyeceksin ve HRANT DINK gibi bir ADAMI Insan oglu insani, sen öldürttüreceksin. Bunuda iki baldiri ciplak yapti diyeceksin. Kendimizi ne kadar gülünc hale soktugumuzu ve sadece kendimizi kandirdigimizin farkinda oldugumuzu, bunlarin bedelinide milletimize haksiz yere ödettigimizin insallah birgün farkina variriz da, bu güzel ülkede insanlarla ve insanca yasamayi ögreniriz ümüdindeyim.

  ülkemizde butür cinayetler hep karanlık kaldı . - okkes cavus

  hırant ve malatya zirve olayını kimler yaptırdı. bu hala açığa çıkmadı bir kaç çocuk içeri atıldı ama esas katillere azmettirenlere asla ulaşılmış deyil. hırant olayındada örgüt bulunmadı dendi ve birkaç piyon yakalandı. ama derinlerdeki yarasalar asla açığa çıkmadı çıkarılmadı. ülkemiz hala bu kara lekeyi temizlemiş deyil. bu tür kitaplar çok çıkmalı ve devlet bunun üzerine gitmeli. insanlık dışı öldürmeler saklanırsa kimse kendini güvencede görmez .......

  'SOZ KONUSU VATANSA'DENMISTIR!.. - Kara Ismail

  Azinliklarin ticaretteki ustunlugunu kirip gayri muslumleri ekonomik yonden yok etmek icin Varlik vergisi kanunu cikaran... 6-7 Eylul operasyonuyla Rumlari ve Ermenileri adeta yok etmeye calisan.. 1964 projesiyle kalan rumlari suren.. K.Maras, Corum ve sivas'ta katliamlari organize eden derin devlet; neleri yapmaz ki!.. Simdiye kadar kendi halkina yaptigi akil almaz katliamlarindan dolayi sicili kotu olan bu devletin bunu yapmasi gayet dogal geliyor.. Istanbul'un gobeginden alip goturdugu Kurtleri, gecenin bir saatinde evlerinden alinip geri gelmeyen insanlari dusununce;mit'in bunu yapmasi mumkundur.. Tum bu yapilanlar da;"vatanin bolunmez butunlugu icin"yapilmistir. Yani, 'soz konusu vatansa'gerisi teferruat denmistir..

  akp nin işi... - lastikordek

  bu yaşananlar akp ve cemaatin devlet içinde nasıl bir cambazlık sergilediklerinin göstergesi. bu hükümet gittiğinde yedikleri haltları ortaya çıkarmak için uzun yıllar uğraş verilmesi ve o derin ilişkilerin ortaya çıkması gerekiyor. meğerse askeri vesayeti ortadan kaldırmak değil vesayet ilişkisini kendi ellerinde tutmakmış amaçları. davaya bakarsanız, yargı ve devletin nasıl da örtbas etmeye çalıştıklarını görürsünüz. bir devlet düşünün muhalif veya farklı birisini sırf farklı düşünüyor diye sokak ortasında bir çocuğa öldürtüp izlerini örtmeye bile çalışmadan hepimizi aptal yerine koyarak dalgasını geçiyor. bu hükümet kapalı kapılar ardından pis işler çevirmeye devam ediyor. eskiyle yeni arasındaki fark yeninin daha fazla islami temaya sahip olması. derin devletimiz işlediği günahlar açısında geçmişten farksız, fark ise cuma namazını kaçırmaması.

  MİT BU GÜNE KADAR NEYİ KABUL ETTİ DE BUNU KABU EDECEK? - m.rozbilen

  Sayın Çetin tam adamına sormuş "bu belgeler sizin mi" diye? O da hemen "tabi ya bu belgeler bizim, nereden buldunuz,yazılanların hepsi doğru" cevabını vermiş. Açıkça ağır cezalık suç niteliğini taşıyan bir eylemi kim kabul eder? Özellikle de MİT. Kurumsuz devlet olmaz,ancak hiç bir devlet kurumu suç örgütü gibi çalışmaz.Meşru olmayan işlere karışan devletler dünyadaki itibarları da o kadardır.Sayın Çetin'in anlattıkları yabana atılır gibi değil.MİT'in işleyiş ve çalışmasına vakıf olmayan biri bunları bilemez,anlatamaz.MİT istediği kadar inkar etsin.Şahsen bu işin onların işi olduğuna haşa Allah'a inandığım kadar inanıyorum.Yalandan kim ölmüş kuralı yine geçerli akçe olmuştur.Ama iddialar çok vahim ve MİT'ten çok devlet bunun altından kalkamaz.Devlet hiç bir kurumuna meşruiyet dışında ya da Demirel'in deyimiyle rutin dışında çalışmasına,çıkmasına müsaade etmemelidir.Aksi halde kime nasıl güveneceğiz?

  Korkunç - szna

  Eğer burada anlatılanlar doğruysa - ki ben inanıyorum - korkunç bir devlet mekanizması var demektir. 100 yıl önceki Ermeni katliamını tartışmak bile anlamsız kaçacaktır, herşey çok nettir çünkü.