Hrant Dink'in mezarı başında anma

Hrant Dink'in mezarı başında anma
Hrant Dink'in mezarı başında anma

Rakel Dink eşinin mezarına karanfil bıraktı.

İki yıl önce öldürülen Hrant Dink mezarı başında anıldı. Beyoğlu'ndaki Galatasaray Lisesi önünde de bir grup Hrant Dink için eylem yaptı

 

 

KALDIRIN HRANT'I UZANDIĞI YERDEN... CENGİZ ÇANDAR'IN YAZISI İÇİN TIKLAYIN


İSTANBUL - Şişli’de 2 yıl önce uğradığı silahlı saldırı sonucu öldürülen Agos gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Hrant Dink, mezarı başında düzenlenen törenle anıldı.
Dink’in Zeytinburnu Balıklı Ermeni Mezarlığı’ndaki mezarı başında düzenlenen törene, eşi Rakel Dink, kızları Sara ve Delal, oğlu Ararat, Dink’in kardeşleri, yakınları, aralarında Ali Bayramoğlu, Etyen Mahcupyan’ın da bulunduğu gazeteci meslektaşları ve çok sayıda vatandaş katıldı.
Burada, Gedikpaşa Kilisesi papazı Der Zaven yönetiminde ayin düzenlendi. Ayinin ardından da Dink için dua edildi.
Der Zaven, duanın ardından yaptığı konuşmada, Hrant Dink’in kendi yaratılış amacına uygun olarak yaşarken yaşattığını söyledi.
"Hrant Dink’i, 2 yıl önce alındığı toprağın rahmine barış tohumu olarak koyduk. O, doğrulukla, barışla yaşıyor." diyen Der Zaven, dünyanın, insanın kendi tutum ve davranışına ters bir tutum içinde olduğunu dile getirdi.
Kötülüğün insanları boğduğunu, ancak bunun sebebinin Tanrı olmadığını ifade eden Der Zaven, "İnsanlar barış için bir araya geldiklerinde kötülük kaybolacaktır. Onun için Hrant ölmedi. Nasıl ki bir tohumu toprağa verdiğimizde yeşeriyorsa bu kalabalığa baktığımızda görüyoruz ki onun ektiği fikirler zaten çiçeklenmiş bahara ermiştir" diye konuştu.
Törende daha sonra, Rakel Dink ve diğer katılımcılar Hrant Dink’in mezarına kırmızı karanfil bıraktı. Rakel Dink, törenin ardından çocukları ve yakınları ile birlikte katılımcıların taziyelerini kabul etti.
Öte yandan, Kumkapı Meryem Ana Ermeni Kilisesi’nde yapılan pazar ayininde de Dink için dua edildi.

GALATASARAY’DA EYLEM

AGOS Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Hrant Dink'in, katledilişinin 2. yıldönümünde Galatasaray Meydanı'nı önüne gelen yaklaşık 10 kişi, ilginç bir eyleme imza attı. Kendilerini " Yaratıcı Direniş Grubu" olarak tanıtan grup, üyeleri basın mensuplarının ne zaman başlayacaksınız sorusuna "Birkaç dakika sonra" açıklamasını yaptıktan sonra arkadaşlarının yanına gitti. Kimsenin beklemediği anda temsili sillah sesi duyuldu, bir grup üyesi de çığlık attı. Bunun üzerine grup üyeleri, kendilerini taş zemine bıraktı. 1 dakika boyunca sessiz bir şekilde yerde yatan gençler, siren sesine benzer bir çığlıkla yerden kalkarak kalabalığın arasına karışarak izlerini yok ettirdiler. Eylem, Galatasaray Lisesi önünde çevre güvenliği alan polisleri de şaşkına çevirdi.