'Hrant, Trabzonsporluların kardeşidir'

'Hrant, Trabzonsporluların kardeşidir'
'Hrant, Trabzonsporluların kardeşidir'
Hrant Dink'in öldürüldüğü kaldırımın hemen yayında bulunan merdivenler geçen hafta bordo-mavi renklere boyanmıştı. Ogün Samast'ın Trabzonlu olması ve merdivenlerin Trabzonspor'un renklerine boyanması tepki çekmişti. Trabzon Fikir Kulübü, dün o merdivenlerin önünde bir basın açıklaması yaptı.

İSTANBUL - Gazeteci Hrant Dink’in öldürüldüğü yere yakın Şafak Sokak girişindeki merdivenler kimliği belirsiz kişi ya da kişilerce bordo mavi renge boyandı. Bordo mavi rengin, Dink’i öldüren Ogün Samast’ın memleketi Trabzon’un takımı Trabzonspor’un renkleri olması nedeniyle kamuoyunda tartışmalar yaşandı. Tartışmaların büyümesinin ardından Şişli Belediyesi görevlileri merdivenleri önce griye ardından da sarı kırmızıya boyadı.

Trabzon Fikir Kulübü üyesi bir grup, yaşanan tartışmaların Trabzon ve Trabzonspor’un üzerinden yapılması nedeniyle yaşadıkları üzüntüleri dile getirmek amacıyla bugün Agos Gazetesi’ni ziyaret etti.

Boyanan merdivenler üstünde açıklama basın açıklaması yapan grup adına konuşan Başkan Yavuz Saltık, daha sonra Agos Gazetesi’ni ziyaret ederek Genel Yayın Yönetmeni Yardımcısı Karin Karakaşlı ile görüştü. 
“Ortak paydasını Trabzon veya Trabzonspor sevdasında bulmuş Trabzon Fikir Kulübü üyeleri olarak, Trabzonspor’un ve Trabzonsporluluğun, nerede durduğu neye yakın durması gerektiği konusunda kamuoyunu bilgilendirme noktasında sorumluluk hissettik” denerek başlanan açıklama şöyle:

“Bu ülkede futbol devrimini, Anadolu ihtilalini, egemenlerin ve ‘çok’ların karşısına dikilerek, onlara rağmen gerçekleştirmiş kulüp Trabzonspor’dur. Bu yüzden Trabzonspor ve Trabzonsporlu ‘az olanın, azınlığın’ bu güzel oyundaki güçlü sesidir. Trabzonspor ve Trabzonsporlu ‘az’ olan azınlığın’ değerini, işte bu yüzden en iyi bilmesi gerekendir.
Gayrimüslim kardeşlerimin sadece ‘azınlıkta’ oldukları için bile ‘çok’ olanlardan daha fazla ihtimamı hak ettiklerini de, yüzyıllarca onlarla yan yana yaşamış ve birlikte yaşamışlığın sağladığı nice beşeri değeri insanlığa gururla sunan yine en iyi Trabzonlu ve Trabzonsporlular bilmektedir.
Bu ülkenin mücevherlerinden Hrant Dink kardeşimizin katlinin, Trabzon şehri ve Trabzonlulukla yan yana ifade edilmesi, o acı günden beri yüreğimizi acıtan bir yarayken, bugün geldiğimiz noktada gönül verdiğimiz bordo-mavi renklerimiz, yeni ve çirkin bir provokasyona alet edilmeye çalışılmaktadır.

Değerli basın mensupları;
Hrant kardeşimizin katledildiği yerin sadece 5 metre ötesindeki merdivenlerin, Trabzonspor’un renklerine boyanarak, bir kere daha birlikte yaşama kültürüne yapılmak istenen mütecavüz eylemin sorumlularının bulunmasını, herkesten çok bizler istiyor ve bekliyoruz.
Bu ve benzeri provakatif girişimlerin ulusal ve uluslarası planlayıcılarının Trabzon şehrini ve insanını hedef seçmesine asla boyun eğmeyeceğiz! Asla bu kimliği kabullenmeyeceğiz! Kardeşlik kültürüne inancımızla bu oyunu bozacağız!
‘Gücün adaleti değil, adaletin gücü’ söylemiyle, son yıllarda maruz kaldığı, haksızlığa karşı mücadelesini sürdüren Trabzonspor, ne gelip geçici kendini bilmez yönetimlerin, ne de ağzı ve sütü bozuk kitlelerin malıdır. Bir kez daha yüksek sesle haykırmak istiyoruz:
Trabzonspor; Avni Aker’in profesyonel futbol kültürü tutkusunda, Kazım Koyuncu müziğinin coşkusunda, Dozer Cemil’in mücadele azminde ve İdmanocağı’nın unutulmaz kalecisi ve doktoru Krino Kafato’nun eşsiz sağduyusunda cisimleşmiş bir ruhla, takımı sahiplenen gerçek Trabzonsporlularındır.
Hrant Dink bu ülkenin mücevheri ve gerçek Trabzonsporluların da kardeşidir.
Faşizme direnerek; inatla…
Karadeniz inadıyla…”

(DHA/Radikal)


  http://www.radikal.com.tr/115050811505084

  YORUMLAR
  (4 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  kaç yaparken göz çıkarmak? - dygp

  Böyle bir söylem Trabzonlulara ait olamaz da ne demek? Bu nasıl bir bütünlemedir? Bir Trabzonlu olarak Ogün Samast isminden de, onu savunan (hangi şehirden olursa olsun!!!) polisinden sporcusundan başkanına kadar herkesten tiksinirken, o insanlara lanet okurken, güzel şehrimi bir faşist yuvasına çevirmekten ziyade çok önemli, değerli bir İNSAN ın canını aldıkları için onlardan nefret ederken kalkıp da "böyle bir söylem Trabzonlulara ait olamaz, siz gidin Ogünlerle Yasinlerle kardeş olun" cümlelerini şaşkınlıkla okudum. Her koyun kendi bacağından asılır; sizin yaptığınız da bir ayrımcılık, ırkçılık değil midiri?

  HEPİMİZ - aydinacam

  hepimiz ögünüz diye bağıran taraftar trabzon taraftarı idi. trabzona şampiyonluk verilmediğinde biz ermeni takımımıyız diyen de trabzon yöneticisi idi. kardeşlik boş laflarla olmuyor.siz ogünler ile yasinler ile kardeş olun

  ... - Selosl

  Trazbon ismi geçen herşeyden tiksindim artık, trabzonsporla özdeşleştirlmesinden rahatsız olduk diyorsunuz da taraftarı, futbolcuları ve başkanına bir bak bakalım, kısacası trabzon kelimesinden iğreniyorum artık.

  ilginçççç - nihat.firat

  doğrusu böyle bir söylem Trabzonlulara ait olamaz. çünkü Trabzon tüm insani değerlere sahip öz evlatları dahil faşizm karşıtı tüm kesimlere de düşman bir şehir. bir yanlışlık olmalı!!!