'Hrant Türkiye'ye Ne Anlatıyordu?'

'Hrant Türkiye'ye Ne Anlatıyordu?'
'Hrant Türkiye'ye Ne Anlatıyordu?'
19 Ocak 2007 yılında öldürülen Agos Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Hrant Dink ölümünün 6. yılında düzenlenen etkinliklerle anılacak.
Haber: EYLEM YILMAZ - eyilmaz@radikal.com.tr / Arşivi

6 yıl önce öldürülen Gazeteci-Yazar Hrant Dink Irkçılığa ve Milliyetçiliğe Dur De tarafından 11 Ocak 2013 tarihinde Taksim Hill Otel'de  düzenlenecek bir forum ile anılacak.

'KASABANIN SIRRI HALA AYDINLANMADI'

Irkçılığa ve Milliyetçiliğe Dur De girişimi tarafından düzenlenen forumda Hrant Dink'in 'örgüt yok' denilerek kapatılan davasının kronolojisi ve cinayet süreci konuşulacak. Ölümünün üzerinden 6 yıl geçmiş olmasına karşın hala katillerinin bulunmadığını ve Hrant Dink'in sözlerinin olduğu yerde durduğunu ifade eden Cengiz Alğan ile Hrant Türkiye 'de ne anlatıyordu gerçekten? başlığı ile düzenlenecek forumu konuştuk.

DurDe Girişimi Cengiz ALĞAN:

"Hrant Dink cinayeti Marquez'in Kırmızı Pazartesi'sindeki 'kasabanın sırrı' gibiydi. Hrant'ın kendisi dâhil herkes cinayete giden süreci gördü ama devlet hiçbir önlem almadı. Gözümüzün önünde gitti Ahparig.

Davanın sonucu davanın hakimini ve savcısını bile tatmin etmemişken; Cumhurbaşkanı Devlet Denetleme Kurulu'nu harekete geçirmişken; Türkiye AİHM'de bu konuda mahkum olmuşken; daha dün hükümet sözcüsü Hüseyin Çelik, bir TV programında "Hrant Dink cinayeti bizim içimizde kanayan bir yaradır. Utançtır!" diye beyan verirken 6 yıldır gerçek katillere dokunulamadı. Bu bize devletin Ermeni meselesinde 100 yıllık sertliğini aynen koruduğunu kanıtlıyor.
Cinayete karışan ve devlet bağlantısı olan kimse cezalandırılmadığı gibi üstüne bir de ödüllendirildi; vali, milletvekili, müdür yapıldı. Devlet en ufak bir memurunu bile 'feda etmedi'.

Ama bu cinayeti planlayan, organize eden, işleyen ve alkışlayanlar utanç içinde kıvranmaya mahkum. Arkadaşları ise onu unutmadı. 6 yıldır gerçek katillerin bulunması için adalet arayışını sürdürüyorlar. Her yıl olduğu gibi bu yıl da Hrant ahparigi vurulduğu yerde, AGOS'un önünde anıyoruz. Bu yıl 9-19 Ocak arasına yayılmış çok zengin bir anma programı var. Yine çeşitli şehirlerde her gruptan insanın organize edip katıldığı anmalar yapılacak. DurDe olarak biz de her yıl düzenlediğimiz Hrant Dink Forumları'ndan 6.sını düzenliyoruz. Forum herkesin katılımına ve katkısına açık. "Hrant Türkiye'ye Ne Anlatıyordu?", hep birlikte tartışacağız. Asırlık Ermeni meselesinin bu çok önemli aktörünün sözlerini ve mirasını konuşacağız. Herkesi bekleriz." şeklinde konuştu.

Hrant Türkiye'ye Ne Anlatıyordu? forumu Aydın Engin, Mithat Sancar, Cengiz Aktar, Banu Güven, Ufuk Uras gibi bir çok yazar ve konuşmacının katılımıyla 11 Ocak 2012 tarihinde saat 19:00'da Taksim Hill Otel'de gerçekleşecek.