Hrant'ın Arkadaşları 'Buradayız Ahparig' diyor

Hrant'ın Arkadaşları 'Buradayız Ahparig' diyor
Hrant'ın Arkadaşları 'Buradayız Ahparig' diyor
Gazeteci Hrant Dink'in öldürülmesinin altıncı yıl dönümünde Hrant'ın Arkadaşları 19 Ocak anmasını haftalık bir programa dönüştürdü. Buradayız Ahparig haftası boyunca, paneller, sergiler ve söyleşilerle Hrant Dink cinayeti ve sonrası konuşulacak
Haber: AYÇA ÖRER / Arşivi

Hrant Dink’in öldürülmesinin üzerinden 6 yıl geçmişken, “Biz bitti demeden bu dava bitmez” diyen Hrant’ın Arkadaşları “Buradayız Ahparig” (Buradayız Kardeşim) adıyla bir hafta gerçekleştiriyor.

“Katillerin eline silah veren, onları cesaretlendiren, cinayeti örgütleyen, soruşturmayı karartan devlet içindeki yapı yargı önüne çıkarılmadı, verilen sözler tutulmadı. Tam tersine Hrant Dink'i ölüme götüren neredeyse tüm resmi görevliler, hükümet tarafından el üstünde tutuldu, terfi ettirildi” temasıyla yola çıkan hafta boyunca etkinlikler Cezayir Toplantı Salonu ve Tütün Deposu’nda gerçekleştirilecek.

 


13-18 Ocak tarihleri arasında Tütün Deposu “Sanatçılar sesleniyor: Buradayız Ahparig” ismiyle açılan sergisine ev sahipliği yapacak. Sergide Arzu Başaran, Buket Güreli, Cemil Cahit Yavuz, Erdağ Aksel, Extramücadele, Fulya Çetin, Hakan Gürsoytrak, Kadir Çıtak, Memet Güreli, MetÜst, Murat Akagündüz, Taner Güven, Turgut Yüksel ve Vahit Tuna'nın eserleri, Ümit Kıvanç ve Kemal Gökhan’ın kolajları yer alıyor.


ÜNLÜ İSİMLERDEN ERMENİ OKUMALARI

Hafta içinde yer alan etkinliklerden biri de Ermeni Öyküleri okumaları. Karin Karakaşlı (Zabel Yesayan -Ermenice), Settar Tanrıöğen (Yervant Gobelyan), Görkem Yeltan (William Saroyan), Ahmet Rıfat Şungar (Vahram Mavyan), Tülin Özen (Mıgırdiç Margosyan), Mustafa Avkıran (Kirkor Ceyhan), Derya Alabora (Jaklin Çelik), Rıza Kocaoğlu (William Saroyan) okumalarıyla hafta boyunca dinleyicilerle buluşacak.

Hrant Dink’in öyküsü, Agos’un kuruluş süreci, cinayet ve sonrasında yaşananlar, medyanın ve toplumsal kesimlerin cinayete bakışı hafta boyunca gerçekleştirilecek söyleşilerde masaya yatırılıyor. Agos Nasıl Kuruldu; Hrant’ın öyküsü; Bir kitabın anatomisi; 1915 öncesi ve sonrası; Operasyon başlıyor: 19 Ocak öncesi; 6 yıllık müsamere: Hrant Dink cinayeti davası hafta boyunca sürecek sempozyumlardan.

Haftanın detaylı bilgilerine www.buradayizahparig.net  adresinden ulaşılabilir.