HSYK: Başörtülü hâkim-savcı önünde bir engel yok

HSYK: Başörtülü hâkim-savcı önünde bir engel yok
HSYK: Başörtülü hâkim-savcı önünde bir engel yok
HSYK Genel Sekreter Yardımcısı imzasıyla Yargıtay'a gönderilen görüş sonrası hakim ve savcıların da müzakere ve duruşmalarda başörtüsüyle görev yapması gündeme geldi. HSYK yetkilileri, Genel Sekreter Yardımcısının mevzuat açısından bir tespit yaptığını belirterek, Türkiye'de şu anda hâkim savcıların başörtüsüyle görev yapmasıyla ilgili yasal bir engel olmadığını vurguladı.

RADİKAL - Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu (HSYK) yetkilileri, Türkiye 'de şu anda hÂkim ve savcıların başörtüsüyle görev yapmasıyla ilgili yasal bir engel olmadığını bildirdi.

Yargıtay, HSYK'dan, hâkim ve savcıların başörtüsüyle görev yapıp yapamayacakları konusunda görüş talep etti. Talep üzerine HSYK Genel Sekreter Yardımcısı Musa Kanıcı imzasıyla Yargıtay'a yazı gönderildi. Yazıda, ilgili mevzuat hükümlerine yer verilerek, kamuda başörtüsü serbestisi sağlayan yönetmelik değişikliğinin hakim ve savcı için başörtüsü yasağı getirmediği belirtildi.

Yönetmelik değişikliğinin hakim ve savcıların başı örtülü olarak görev yapabileceklerinin de önünü açtığı ifade edilen yazıda, "Çünkü bahsedilen 6. maddenin atıfta bulunduğu Adalet Bakanlığı ve HSYK'nın yönetmelikleri bu konuda herhangi bir yasak içermemektedir. Bu hususta yönetmelik olmadığı gibi genelgelerde de herhangi yasaklayıcı bir hüküm bulunmamaktadır. 1998'den bu yana yürürlükte olan Adalet Bakanlığının Hakim ve Savcıların Resmi Kıyafet Yönetmeliğinde de bir yasak bulunmamaktadır. Yargıtay ve Danıştay'ın kıyafet yönetmeliklerinde de bir yasak bulunmamaktadır" denildi.

Yazıda, Kamu Kurum ve Kuruluşlarında Çalışan Personelin Kılık ve Kıyafetine Dair Yönetmelikte 2013'te yapılan değişiklikle hakim ve savcılar da dahil başın açık olma zorunluluğunun ortadan kalktığı belirtildi.

'DURUM TESPİTİ YAPILDI'

HSYK yetkilileri, yazıda mevzuat açısından sadece bir tespit yapıldığını, "hakim ve savcılar başörtüsü takabilir" denilmediğini belirtti.
Hakim ve savcıların görevleri sırasında başörtüsü takmalarında mevzuat açısından bir engel bulunmadığının ortaya konulduğunu kaydeden yetkililer, "Yazı, sadece mevzuatın röntgenini çekmiş, ilgili yere bildirmiş. Hakim ve savcıların başörtüsü takamayacağı yönünde yasal bir mevzuat engeli yok" tespitini yaptı.

AK Parti 'nin demokratikleşme paketi kapsamında 2013'te yaptığı düzenlemeyle kamuda başörtüsü serbestisi sağlandı.
Resmi Gazete 'de 8 Ekim 2013'te yayımlanan değişiklikle Kamu Kurum ve Kuruluşlarında Çalışan Personelin Kılık ve Kıyafetine Dair Yönetmeliğin 5. maddesindeki, kamuda çalışan kadınlar için şart olan "başı açık" ibaresi yürürlükten kaldırıldı.
Yönetmelik değişikliğiyle asker, polis, hakim, savcıların, ilgili kurum ve kuruluşun özel yönetmeliklerinde belirtilen usul ve esaslara tabi oldukları düzenlendi.
Bu düzenleme nedeniyle asker, polis, hakim ve savcıların başörtüsüyle görev yapamayacağı, bu konuların kurumların kendi iç yönetmelikleriyle düzenleneceği beklentisi oluştu. Ancak 2013'ten bu yana Yargıtay ve Danıştayda az da olsa hakimler başörtüsüyle görev yapmaya başladı.
AA