HSYK kritik karar için yeniden toplandı

Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu (HSYK), hakim ve savcı atamalarındaki kriz yaratan listeyi görüşmek üzere yeniden toplandı. Toplantı bu kez hakimevinde değil, Adalet Bakanlığı'nın ek binasında yapılıyor.Bugünkü toplantıya, Adalet Bakanı Sadullah Ergin de katıldı. Toplantıda idari yargı hakim ve savcı atamaları tamamlandı. Kararnameyi kilitleyen 200 kişilik atama listesi ele alınıyor.

Adalet Bakanı Sadullah Ergin de, Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu'nun (HSYK), Adli Yargı Unvanlı Hakim ve Cumhuriyet Savcıları Hakkındaki Kararname Taslağı ile İdari Hakim ve Savcılarına Ait Kararname Taslağı'na ilişkin çalışmalarına katıldı.

Ergin, HSYK'nin toplandığı Adalet Bakanlığı ek binasına girişinde gazetecilerin sorularını yanıtladı.

"5903 sayılı Türkiye ile Suriye Arasındaki Kara Sınırı Boyunca Yapılacak Mayın Temizleme Faaliyetleri ile İhale İşlemleri Hakkında Kanun'un, bazı hükümlerinin yürürlüğünün durdurulması kararının" sorulması üzerine, Bakan Ergin, "Mahkeme kararını verdi. 'Hayırlı olsun' demekten başka bir şey yok" dedi.

Adalet Bakanı Ergin, "Ergenekon" soruşturmasını yürüten Cumhuriyet savcılarıyla ilgili kararnameye ilişkin bir soruya ise "Çalışmalar devam ediyor. Çalışmalardan sonra gerekli açıklama yapılır" yanıtını verdi.

Ara formül bulunmuştu

Bin 332 hakim ve savcının ataması salı günü karara bağlanarak ara formül bulunmuştu.

Uzlaşma sağlanırsa, yaz kararnamesi tamamlanacak. Ama adli tatilin başlayacağı 1 Ağustos'a kadar kriz devam ederse, gözler güz kararnamesinde olacak.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, dün "İstenmeyen gelişmeler yaşandı" diyerek Adalet Bakanlığı'nın hazırladığı kararnamenin dışında bir çalışmanın ortaya çıktığını söylemişti.

HSYK Başkanvekili Kadir Özbek de, bu açıklamanın ardından "hiçbir zaman yargılaya müdahale düşüncesinin olmadığını