HSYK: Yargı savunma konumuna geçti

Yargıtay'ın dinlendiğinin ortaya çıkmasının ardından açıklama yapan Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu Başkanvekili Kadir Özbek, yargının şu an savunma konumuna geçtiğini söyledi
İşte Özbek'in sözlü açıklaması:

"Dinleme olaylarıyla ilgili olarak HSYK gerekli değerlendirmeleri, arkadaşlarımızla birlikte görüş alışverişi yaptık.
Ancak söylemek istediğim şudur. Dinleme olayları son zamanlarda giderek artan bir şiddetle süre gelmiş ve toplumda herkesin sade vatandaşın dahi dinlendiği paranoyası yaratmış, daha sonra da kurumların içine girebilecek, bir takım kanunsuz dinleme noktalarına gelmiş iddialarıyla karşı karşıyayız.
HSYK bu konularda son derece hassas. Ama karar mekanizmasında bulunduğumuz
Gerekli açıklamaları ve önümüze gelmeyen işlerle ilgili olarakta değer yargısı koyma durumunda da değiliz.
Fakat son zamanlarda geçtiğimiz günlerde, Sincan Ağır Ceza Mahkemesi Başkanı ve Yargıtay Savcısı’yla ilgili olarak gündeme yansıyan konular, basında yer aldığı gibi kurulumuza intikal etmedi. Gerekli değerlendirmeyi yapmak için konuların intikalini bekliyoruz.
Burada görevli olan Adalet Bakanımızdır. Kendisi kurulun başkanıdır. Kurumun aldığı kararın da bugüne kadar Yargıtay denetimine sunulmadığını öğrenmiş bulunuyoruz. Dinlemelerin sürdüğünü görüyoruz.
Müfettişler tarafından yapılacak başvurulara dayanılarak verilen kararlarda, hakimlerin bir takım endişeleri taşıdığı, talebin geri çevrilmesinde bir takım sıkıntılar yaşandığını duyuyoruz. Fakat tüm teşkilatımızdan istediğimiz şudur. Hiçbir endişe altında kalmadan, kendilerine intikal eden bu ve benzeri başvurularda, özellikle yasaya uygun kararların üretilmesi bakımından hassas davranmaları gerektiğini bekliyoruz."

YAZILI AÇIKLAMADA BAKANA SUÇLAMA

Yargıtay’ın dinlemeler konusunda yapacağı acil toplantıdan hemen önce HSYK Başkan Vekili Kadir Özbek hem yazılı, hem sözlü açıklama yaptı.
HSYK adına yapılan yazılı açıklamada, HSYK’nın daha önce hakim ve savcılar hakkındaki dinleme kararlarının bozulmasına ilişkin 11 Haziran 2009 tarihinde bir karar aldığı hatırlatıldı.

Ancak “HSYK Başkanı” sıfatı olmasına rağmen, Adalet Bakanı Sadullah Ergin’in bu kararı hala uygulamaya sokmadığı hatırlatılarak, “Adalet bakanı kendisinin başkanı olduğu yüksek kurulun kararını yerine getirmediği gibi, kendisine bağlı adalet müfettişleri eliyle” dinlemelerin önünü açtığı ifade edildi. Açıklamada, “HSYK kararlarını uygulamak bir hak değil, görevdir” denildi, bunun “kabul edilemez bir durum” olduğu vurgulandı.
Yazılı açıklamada, bu tip dinlemelerin “normal vatandaşların günlük yaşamda bile insan haklarının ihlali” olduğunun altı çizildi.