HSYK'da Ergenekon krizi aşılamadı

İstanbul Başsavcıvekili Çolakkadı ile Savcı Öz'ün görev yerleri değiştirilsin' talebini bakanlık yine reddetti. AKP'li Bozdağ'ın eleştirilerine HSYK'dan tepki geldi


MESUT HASAN BENLİ 

ANKARA - Hâkim ve Savcılar Yüksek Kurulu (HSYK) ‘Adli Yargı Unvanlı Hâkim ve Cumhuriyet Savcıları Hakkında Kararname’ çalışmalarını dün de sonuçlandırmadı. Görüşmeler, İstanbul Cumhuriyet Başsavcıvekili Turan Çolakadı ile Ergenekon soruşturmasını sürdüren Zekeriya Öz’ün de aralarında bulunduğu bazı savcıların yer değiştirilmesi konusunda kilitlendi. AKP Grup Başkanvekili Bekir Bozdağ’ın kararnamenin kilitlenmesine yönelik eleştirisine, HSYK Başkanvekili Kadir Özbek, “Herkes yargıyı yargıya bıraksın” diye karşılık verdi.
HSYK dün de Ergenekon savcıları ile bazı kritik soruşturmalarda görevli savcıları, 32 ilin başsavcısı, başsavcı vekili, mahkeme bâşkanı ve çete-terör suçlarına bakan hakim ve savcıların durumunu yakından ilgilendiren kararnameyi görüştü. Adalet Bakanı Sadullah Ergin başkanlığında toplanan HSYK’nın seçilmiş üyeleri, ‘soruşturmanın siyasallaştığı’ gerekçesiyle Ergenekon dosyasının başındaki isimler olan Çolakkadı ve Öz’ün görev yerlerini değiştirilmesinde ısrar etti. Bakanlık ise iki ismin simge isim olduğu ve bu nedenle ‘pazarlık konusu’ yapılamayacağını belirtti. Görüşmelerin kilitlenme aşamasına gelmesi üzerine Bakanlık, kararnamede üzerinde uzlaşma sağlanan isimler ilişkin bölümün yayımlanmasını, tartışmalı isimlerle ilgili görüşmelerin daha sonra değerlendirmesi önerisini sundu. Ancak, kurulun seçilmiş üyelerinin bu talebi de reddettiği öğrenildi. Uzlaşma sağlanmaması nedeniyle kararname çalışmaları pazartesi gününe bırakıldı.

AKP’ye Özbek’ten tepki
Bakan Ergin’in Kurul toplantısında ayrıldığı saatlerde, AKP’li Bozdağ, bir televizyon kanalında eleştirilerde bulundu. Bozdağ şöyle konuştu: “Yüzlerce mahkeme, hâkim, savcı, sanık, şüpheli var soruşturulan. Sayın (CHP lideri Deniz) Baykal ‘Ben Ergenekon’un avukatıyım’ diyor. Bunların arkasında Baykal gibi avukatları yok diye, bunların suçu ne? Yargı bağımsızlığı üzerinde herkesten çok HSYK üyelerinin titremesi gerekir. Hakimlerin yargı bağımsızlığının en büyük sigortası HSYK’dır. Bir takım suçluluğu ortada olan, yargılanan sanıklar ile ilgili uygun hâkim ve savcı arayışı yapıldığı yorumlarına, HSYK’nın imkân ve zemin vermemesi lazım. Başkana diyorum ki bu kilitlenme neyse açıklayın. Adalet Bakanı da açıklasın. Yargı ve hukuk devleti ilkesi zarar görüyor. Maalesef millette tuzun koktuğu gibi bir anlayışa neden oluyor. Kimsenin böyle bir anlayışa neden olmasına hakkı yoktur.”
Bozdağ’ın açıklamalarına, Kurul Başkanvekili Kadir Özbek sert tepki gösterdi: “Basında adı geçen bir soruşturmayla ilgili olarak bu toplantıları ilişkilendirmek, oradaki arkadaşlarımıza doğrudan doğruya bağlantı kurmak yanlış olur. Çok geniş kapsamlı kararname üzerinde çalıştık. Kararname içinde bir çok arkadaşımızın özel durumları vardı onları değerlendirdik. Son aşamaya da geldik. Ben bu arada şunu belirtmekte yarar görüyorum, çok üzgünüz biraz evvel arkadaşlarımızla bir Bozdağ’ın açıklamalarını izledik. Üzüntümüzün büyük olduğunu söylemek istiyorum. Yargıyı yargıya bırakmalarını özellikle, yargının kurul içindeki muhatabının sadece Adalet Bakanı olduğunu bilmelerini istiyorum. Lütfen ‘tuzun bile koktuğunu’ bahsedebilecek derece de ağır ithamlarda bulunmasınlar. Özellikle bu kamuoyunda, ileri derecede varmış olan bölünmelerde birtakım yanlış değerlendirmelere sebep olacaktır.”

Ertosun’a sahip çıktı
Özbek, Kurul üyesi Ali Suat Ertosun’a yönelik haberlere de tepki gösterdi: “Ertosun’a yönelik yayınlar son derece yanlış şeyler, kınıyoruz. Ertosun, son derece önemli görevlerde bulunmuş kişilikli bir yapıya sahip bir arkadaşımızdır. Öneri, teklif gibi şeyleri sadece arkadaşımıza mal etmek ve onu yıpratmaya yönelik girişimleri hoş karşılamıyoruz.” Özbek, Ertosun’un bazı Ergenekon sanıklarıyla çekilen fotoğrafları için de “Herkesin kişisel ilişkileri olabilir. Gerektiği zaman, arkadaşlarımız cevap verecektir” dedi.