HSYK'da kriz büyüyor: Yaz kararnamesi dün de çıkmadı

HSYK'daki krizin sadece 'Ergenekon savcılarının yerlerinin değiştirilmesi teklifi' olmadığı ortaya çıktı. Bakanlığın hazırladığı kararname taslağına bazı kurul üyeleri itiraz ediyor


MESUT HASAN BENLİ 

ANKARA - Hâkim ve Savcılar Yüksek Kurulu’nun (HSYK) yaklaşık 1500 hâkim ve savcının ataması ve yer değiştirmesini ilgilendiren ‘2009 Yaz Kararnamesi’nin gecikmesinin ayrıntıları belli olmaya başladı. Yaşanılan krizin nedenleri arasında bakanlığın sunduğu taslaktaki bazı isimlere, kurulun Yargıtay ve Danıştay kökenli üyelerinin itiraz etmesi olduğu belirtildi. Bakanlığın taslağına alternatif olarak bazı isimlerin sunulması görüşmeleri kilitledi.
Geçen hafta bazı gazetelerde, HSYK üyesi Ali Suat Ertosun’un Ergenekon soruşturması başta olmak üzere bazı kritik soruşturmaların savcıların yerlerini değiştirilmesini teklif ettiği ileri sürülerek, bakanlığın bu öneriye itiraz etmesi nedeniyle görüşmelerin kilitlendiği iddia edilmişti. Kurulda ortaya çıkan krizin sadece söz konusu teklif olmadığı öğrenildi. Adalet Bakanlığı, hazırladığı kararname taslağında bazı hâkim ve savcıları kritik görevlere atamak istedi. Ancak kurulun Yargıtay ve Danıştay kökenli üyeleri, bakanlığın taslakta yer verdiği bazı isimlere itiraz etti. Bakanlığın listesine, kurulun seçilmiş beş üyesi alternatif bir liste sundu. Bakanlık ise, kurulun Yargıtay ve Danıştay kökenli üyelerinin önerdiği listeyi kabul etmedi ve görüşmeler kilitlendi.
Kaynaklar, kurulun, kararname taslağındaki hakim ve savcıların, şimdiye kadar olan sicillerine, verdikleri kararlarını da kapsayan çok yönlü bir çalışma yürüttüğünü ifade etti. Kurulun, kararname kapsamına alınan hâkim ve savcılara emsal olabilecek hâkim ve savcıların durumları da masaya yatırdı. Yapılan titiz inceleme kararname çalışmalarının uzamasına neden oldu. HSYK kaynakları, bakanlığın listesine alternatif olarak sunulan listenin yansıtıldığı gibi geniş kapsamlı değil, sadece birkaç isimle sınırlı olduğunu belirtti.
Kararname çalışmalarının sürdüğü Ankara Hâkimevine dün sabah saatlerinde Adalet Bakanı Sadullah Ergin de katıldı. Ancak görüşmelere, Adalet Bakanlığı Müsteşarı Ahmet Kahraman katılmadı. Müsteşarın toplantıya katılmayacağı, HSYK üyelerince önceden bilindiğine dikkat çekildi. Bakan Ergin’de yaklaşık 2 saat 20 dakika kaldıktan sonra Hâkimevinden ayrıldı ve kararname çalışmalarının öğleden sonraki bölümlerine katılmadı. Müsteşar Kahraman’ın toplantıya katılmaması nedeniyle, HSYK olağan kararname çalışmalarını yapamadığı belirtilirken, Ergin’in kurula yeni bir liste sunmadığının altı çizildi.

‘Yarın inşallah’
Bu gergin atmosferde devam eden kurul çalışmaları dünde sonuçlanmadı. Kaynaklar, bugünkü görüşmelerin kritik bir önemde olduğuna da dikkat çekerek “Kararname ne zaman çıkacağını yarın ki (bugünkü) çalışmalar netleştirecek” dedi. Toplantının ardından Kurul Başkanvekili Kadir Özbek, imzasıyla yapılan açıklamada, kararname çalışmalarına bugün de devam edileceği belirtildi. Özbek, Hâkimevi’nden ayrılırken, kapıda bekleyen gazetecilerin “Kararname ne zaman biter” sorusuna “Yarın inşallah” demesi dikkat çekti.
AKP MKYK’da, Başbakan Erdoğan’ın HSYK üyelerinin tavrından duyduğu rahatsızlığı dile getirdiği öğrenildi.