HSYK'dan 'Bozdağ'a saldırı' açıklaması

Hâkimler ve Savcılar Yüksek Kurulu, Hacı Bektaş Veli anma etkinliklerinde, Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ'a saldırıda bulunan kişinin serbest bırakılmasıyla ilgili bir açıklama yaptı.

ANKARAHakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu'ndan (HSYK), Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ'ın Hacı Bektaşı Veli anma törenlerinde maruz kaldığı saldırı nedeniyle yaptığı açıklamaya ilişkin olarak kamuoyunun bilgilendirilmesine ihtiyaç duyulduğu belirtildi.

Sevgi, barış, kardeşlik ve hoşgörüyü öğütleyen Hacı Bektaşı Veli'yi anma törenlerinde gerçekleşen "münferit çirkin" saldırının HSYK'ca kınandığı ifade edilerek, söz konusu saldırı olayına ilişkin Hacıbektaş Cumhuriyet Başsavcılığınca soruşturma başlatıldığına işaret edildi.

Açıklamada, müşteki Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ için Hacıbektaş ilçe devlet hastanesince "... darp, cebir izi mevcut olup, basit tıbbi müdahale ile giderilebilir, hayati tehlikesi yoktur, durum bildirir kati hekim raporudur" şeklinde doktor raporu verildiği vurgulandı.

Şüpheli Hüseyin Satı'nın gözaltına alınmasına karar verildiğine işaret edilen açıklamada, şüphelinin illegal bir yapı ile bağlantısının olup olmadığı yönünde şüphe duyulması nedeniyle Ankara TMK 10. madde ile yetkili ve görevli Cumhuriyet Başsavcılığı ile görüşüldüğü, şüphelinin 17 Ağustos 2013 tarihinde dolan 24 saatlik gözaltı süresinin TMK'nın 10/ç maddesi gereğince 24 saat uzatılarak 48 saate çıkarıldığı bildirildi.

Hacıbektaş Cumhuriyet Başsavcılığınca, 18 Ağustos 2013'te, Başbakan Yardımcısı Sayın Bekir Bozdağ'a yumruklu saldırıda bulunarak alınan doktor raporuna göre basit bir tıbbi müdahale ile giderilebilecek ölçüde yaraladığı iddia edilen şüpheli Hüseyin Satı hakkında 5271 sayılı CMK'nın 109/2-3 maddeleri uyarınca adli kontrol tedbirine karar verilmesinin sulh ceza mahkemesinden talep edildiği belirtilen açıklamada, şunlar kaydedildi:

"Hacıbektaş Sulh Ceza Mahkemesince, şüphelinin müdafi huzurunda sorgusu yapılmış ve CMK'nın 109. maddesi uyarınca adli kontrol tedbirine hükmedilerek, şüpheli hakkında yurt dışına çıkış yasağı konulmuştur. Bilindiği üzere, 2 Temmuz 2012 tarihinde 5271 sayılı Ceza Muhakemesi Kanununun 'tutuklama'yı düzenleyen 100. maddesinin 4. fıkrasında değişiklik yapılarak 'Sadece adli para cezasını gerektiren veya hapis cezasının üst sınırı 2 yıldan fazla olmayan suçlarda tutuklama kararı verilemeyeceği' düzenlenmiştir. Yukarıda yer alan açıklamalar birlikte değerlendirildiğinde, şüphelinin eyleminin Türk Ceza Kanununun 86. maddesinin 2. fıkrası kapsamında değerlendirilebileceği ve bu suçun cezasının 4 aydan 1 yıla kadar hapis veya adli para cezası olarak kanunda düzenlendiği, yine eylemin 'kişinin yerine getirdiği kamu görevi nedeniyle işlendiğinin' kabulü halinde de cezanın yarı oranında artırılacağı ve bu haliyle dahi 5271 sayılı Ceza Muhakemesi Kanununun 100. maddesinin 4. fıkrası uyarınca tutuklama yasağı kapsamında olduğu açıktır.

Ceza Muhakemesi kanununun 109. maddesinin 2. fıkrasında ise, kanunda tutuklama yasağı öngörülen hallerde, adli kontrole ilişkin hükümlerin uygulanabileceği düzenlenmiş olup, Hacıbektaş Cumhuriyet Başsavcılığınca bu tedbir talep edilmiş ve mahkemece de talebin kabulüne karar verilmiştir. Şüpheli hakkında devam eden bir soruşturma söz konusu olup, Hacıbektaş Cumhuriyet Başsavcılığınca iddianame düzenlenmesini gerektirir bir durum görülmesi halinde iddianame düzenlenecek ve milletimiz adına karar veren bağımsız mahkemece de karar verilecektir."


AA

Bekir Bozdağ: O hakimler yumruk yediğinde takipçi olacağımBekir Bozdağ'a saldıran Hüseyin Satı serbest


Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ'a Hacı Bektaş'ta protesto


  http://www.radikal.com.tr/114699211469925

  YORUMLAR
  (5 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  AYNI ŞEY - HARAYDIN

  Aynı şeyi söylüyor zaten. yarın bir hakimi birisi yumruklarsa kişi tutuklanırsa demek sorun yasada değil, yarın bir kişi bir hakimin çocuğunu ezdiğinde, kızını kaçırdığında ne işlem yapılıyorsa yasa o demektir o zaman yasayı düzeltiriz ama vatandaşın başına bir iş gelince farklı hakimin başına bir iş gelirse farklı uygulama varsa sorun yasada değil demektir ben bunu takip edeceğim diyor yani aynı şey söyleniyor yasa tutuklanamaz diyorsa niye tutuklamadın denir mi? Yasamaya, yargıya yürütmeye kaba kuvvet kullanılması elbette kabul edilemez ama eşittir farklı muamele göremez ve dahi hiçbiri yasa üstü değildir sadece yasamada olan şey uygulanır sorun varsa takip edilip yasayı düzeltmek görevdir. yasayı düzeltmek yasamanın , yürütmek ve sorunları tespit etmek yürütmenin, soruna yargı müdahalesi yargının işidir.kİMSE KİMSENİN İŞİNE KARIŞAMAZ.

  ANLAMADINIZMI HALA ? - hektor62

  Adamın oğlu işin arkasında "ÖRGÜTLÜ" kalkışma var deyip açık ,açık savcılara yol gösteriyor neden anlamıyorsunuz sayın yargı mensupları :)

  kişiye göre ceza - Arman

  Ben silahlı basit yaralamada ve yakınımın mağdur olduğu silahlı ve kırıklı yaralamada, yetişkin zanlının tutuklanmadığı 3-4 olaya şahidim. Bunlarda da bu ülkenin kanunları uygulanıyor ve tutuklanmıyorlarken kalkıp yumruk için tutuklayın diyemezsiniz. Şahsen görüşüm, bir başka bireye şiddet uygulanan her türlü saldırı caydırıcı şekilde cezalandırılmalıdır ama bu yasayla olur. Kimine vahşi batı, kimine isviçre kanunları istemektir bu.

  Bu ne pehriz,bu ne lahana turşusu - A1a

  Gencecik bir insan sopalarla dövülerek öldürülsün,gençlerin kafalarına biber kapsülü gelsin gözleri çıksın ona bir şey deme.Elinde palasıyla şehir ortasında koşuşturup,kadınları tekmeleyen adamı serbest bırak.Sorulunca yargı işini yapıyor,yargı bağımsızdır de.Dört koruma arasından bir tane yumruk yiyip adam serbest bırakılınca bu ne biçim yargı diye isyan et.Zaten bi tek senin canın can.

  Siddete hayir - ohabey

  Hangi sartta olursa olsun herkes siddetten uzak durmali.