HSYK'dan Kılıçdaroğlu'na cevap

HSYK'dan Kılıçdaroğlu'na cevap
HSYK'dan Kılıçdaroğlu'na cevap
HSYK, CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu'nun kurullarına yönelik sert eleştirilerine yine sert bir üslupla cevap verdi. Kurul, Kılıçdaroğlu'na "siyaset siyasetçilerle yapılmalı ve yargı bu ortamlara katılmamalı" diyerek kınadı.

ANKARA – Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu'ndan yapılan açıklamada, dün bir gazetede yayınlanan haberden yola çıkarak Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu 'nun, HSYK ve hakim ve savcılara yönelik “mesnetsiz beyanlar”da bulunduğu, bu nedenle açıklama yapılmasına gerek duyulduğu belirtildi.

Balyoz davasında verdiği tahliye kararlarıyla gündeme gelen Hakim Oktay Kuban ile ilgili gazetede yer alan iddialar konusunda daha önce değişik vesilelerle açıklamalar yapıldığı, yazarın konuyu iki yıl sonra yeniden maksatlı bir şekilde gündeme getirmesinin kamuoyunun takdirine bırakıldığı kaydedildi.

Açıklamada, habere konu edilen hakimin 2009 yılında meydana geldiği söylenen tehdit olayını kendisine destek veren eski Kurul döneminde neden açıklamadığı, tehdit edenlerle ilgili neden yasal yollara başvurmadığı hususlarının mutlaka izah edilmesi istenerek, şöyle denildi:

“Sayın hakimin, iddia olunduğu gibi tehdit edilmiş ise mutlaka bu hususları kamuoyu ile paylaşması ve yasal gereğine tevessül etmesi beklenmektedir.

Söz konusu hakimin Mart 2010 tarihinde verdiği dilekçenin neden yaz kararnamesinde işleme konulmadığı eski Kurul tarafından cevaplanması gereken bir konu olup, Kurulumuz 'Atama ve Nakil Yönetmeliğinin 23. maddesindeki atama taleplerinin bir yıl süreyle geçerli olduğu' hükmü gereğince dilekçe tarihinden sekiz ay sonra çıkardığı kararnamede ilgilinin talebini yerine getirmiştir.

Sayın Kılıçdaroğlu'nun kendileri de hukukçu milletvekilleri ve danışmanları da çok iyi bilmektedirler ki Anayasamızın 138 ve 139. maddelerine göre bağımsız şekilde görev yapan hakim ve savcılarımızın bu görevlerini yerine getirirken hiç kimseden emir ve talimat almaları söz konusu değildir.” 

"KINIYORUZ"

Somut olayla ilgili yürütülen bir soruşturma ve mahkeme tarafından verilmiş kararlar bulunduğu hatırlatılan açıklamada, “Savcılık ve mahkeme kararlarının uygulanması sırasında kolluk tarafından ihlaller yapılmış ise bunun gereğinin Cumhuriyet savcılarınca, hakim ve savcılar tarafından ihlaller yapılmışsa bunun gereğinin de Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu'nca yerine getirileceği açıktır” denildi.

Açıklamada, Anayasa'nın 138. maddesinin açık hükmüne rağmen Kemal Kılıçdaroğlu 'nun açıklamalarının üzüntüyle karşılandığı belirtilerek, şöyle denildi:

“Cumhuriyet Halk Partisi'nin Sayın Genel Başkanından, siyaseti siyasetçilerle yapmasını ve yargı organlarını bu ortamlara katacak açıklamalardan kaçınmasını beklemekteyiz.

Son olarak belirtmek gerekir ki gerekçeleri kendileri tarafından da çok iyi bilinen ve kendilerine değişik vesilelerle yanıtlar verilen bazı köşe yazarlarının dayanaktan ve gerçeklikten yoksun iddialarını, hiç sorgulamaksızın sahiplenen ve açıklamalarda bulunan Sayın Kemal Kılıçdaroğlu'nu, Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu'nu ve birbirinden değerli hakim ve savcılarımızı hedef alan sözlerinden dolayı kınadığımızı belirtir, konuyu kamuoyunun bilgi ve takdirlerine sunarız.”

"AVUKATLARIN TUTUKLANMASI ÜZÜCÜ AMA..."

Bu arada yürütülen bir soruşturma kapsamında tutuklanan avukatlara da değinilen açıklamada, şunlar kaydedildi:

“Yargının vazgeçilmez üç ayağından biri olan avukat meslektaşlarımızın tutuklanmış olması üzüntü verici olmakla birlikte, neyle suçlandıklarını ve dosya içeriğini bilmeden bu konuda yorum yapılmasının da doğru olmadığı açıktır. Hiçbir kimlik ve görev kanunlar önünde eşit olan insanlara suç işleme imtiyazı vermemelidir.” (aa)


  http://www.radikal.com.tr/1118196111819611

  YORUMLAR
  (11 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  buddy - buster

  HSYK'nın açıklaması hiç de inandırıcı değil.Bu açıklamayı yapan sayın üyeler belli ki Türkiyede yaşamıyorlar.Devam eden ve hakkında karar verilen davalar sanki bu ülkede değil.Tüm basın yayın organlarının her gün onlarca kişinin baskınla yakalandığından ve acilen tutuklandığından hiç haberleri yok.Gazete okuyup TV de mi seyretmiyorlar?

  komedi - noname99

  Sanki bu kurumun başında sıyasetin atadığı adelet bakanı yok. Kalkmış bizi siyasete bulaştırmayın diyorlar. Sabah kahvaltı etmeden mi çıkıyorsunuz evden. Güldürmeyin adamı yahu. Eskiden kemalisti şimdi tayyipist oldu.

  bagimsiz degil bakimsiz yargi - abrapan

  Basbakan biz yargiya talimat verdik gereken yapilacak dediginde bu HSYK neredeydi, neden hic sesleri cikmadi, neden ayni sekilde efendim biz bagimsiziz falan deyip itiraz etmediler? O gun iktidarin talimatina sessiz kalip basbakanin mudahelesini teyid etmis olmadilar mi? Simdi hangi yuzle cikip bagimsiz yargi teranesini okuyorlar? Hadi onu gectik, yine en son kuvvetler ayriligi onumuzde engel diye kapilarina bir yumurta birakildiginda, cikip bunu kim yumurtladi diye sormadilar da neden bugun muhalefetin elestirisine asiri bir alinganlik gosteriyorlar?

  HSYK - mataman

  Ben gecmis dönemin HSYK sini cok iyi hatirliyorum. Gen.Kur,Bsk ni hakkinda sorusturma yapiyor diye Savciya meslekten men cezasi vermislerdi. Ergenekon davasini engellemek icin her seyi yapmislardi. Belki eski HSYK baskanini hatirliyaniniz kalmistir. Beyaz sacli birisi vardi. Bu adamlarin hepsi Anayasa referandumu sayesinde tasfiye oldular bugünkü daha demokratik HSYK kuruldu. O dönemki Kemalist HSYK yüz karasiydi

  Merak etmesinler - yersumay

  Telaşa gerek yok! HSYK'ya üyelerine de öğreteceğiz nasıl hakimlik savcılık yapmaları gerektiklerini...

  ÇOK PİŞKİN BİR HSYK MIZ VAR !! - typtyp

  HSYK vatandaş olarak benim gözümde, hukuku üstün tutan, adalet ile işlem yapan bir kurum değildir.HSYK nın, silivri yargılamalarında, özel yetkili mahkemelerdeki yargılamalarda usule ve hukuka aykırı işlemlere göz yumduğunu, asla soruşturmadığını, hatta üstünü kapattığını, sanık lehine işlem yapan hakimleri görevden aldığını, deniz fenerinde siyasetin emrinde işlemler yaparak savcıları görevden aldığını,atama ve tayinlerin hep bir amaca hizmet ettiğini ve asla hukuk gözetilmediğini görüyorum..aptal da değilim. Zaten adalet bakanlığının tulum listesi ile göreve gelmiş bir kurumun -HSYK- başkaca bir durumda olması da beklenemez.Bu durumları, az zekası olana bile çok açıkken, Muhalefet liderine laf yetiştirmek ile uğraşmaları da ne kadar pişkin olduklarını göstermektedir.

  Buyukluk - suvari47

  Bir ulkenin buyuklugu ne alan olcusu,ne nufusu nede askeri gucuyledir.Nasilki bir insanin buyuklugu(mecazi)kalibiyla,yapisiyla alakali degilse.Bir devletin ve bireyin buyuklugu adaletiyle alakalidir.Guzel memleketimde adalet,yargi icler acisi.Sanki cocuklarin oynadigi bir komediyen,dram oyunu.Birilerin keyfi icin aileler,yuvalar telef oluyor.Sanki savas hali yasiyoruz.3,4-5 sene icerde, mahkum olmadan kalmak o insanlarin ailelerin gelecegini karartmak demekdir.Neden cok bilmisler icerde olan her bir insanin en az 3-4 insanin hayatini etkiledigini dusunmezler.Yargiclar cagdas hukukcular bilmem neler var.Neden bu insani konulara yogunlasmazlar.Teraziniz cikar,menfaat yone egik duruyor farkindamisiniz??