HSYK'dan Kılıçdaroğlu'na cevap

HSYK'dan Kılıçdaroğlu'na cevap
HSYK'dan Kılıçdaroğlu'na cevap
HSYK, CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu'nun kurullarına yönelik sert eleştirilerine yine sert bir üslupla cevap verdi. Kurul, Kılıçdaroğlu'na "siyaset siyasetçilerle yapılmalı ve yargı bu ortamlara katılmamalı" diyerek kınadı.

ANKARA – Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu'ndan yapılan açıklamada, dün bir gazetede yayınlanan haberden yola çıkarak Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu 'nun, HSYK ve hakim ve savcılara yönelik “mesnetsiz beyanlar”da bulunduğu, bu nedenle açıklama yapılmasına gerek duyulduğu belirtildi.

Balyoz davasında verdiği tahliye kararlarıyla gündeme gelen Hakim Oktay Kuban ile ilgili gazetede yer alan iddialar konusunda daha önce değişik vesilelerle açıklamalar yapıldığı, yazarın konuyu iki yıl sonra yeniden maksatlı bir şekilde gündeme getirmesinin kamuoyunun takdirine bırakıldığı kaydedildi.

Açıklamada, habere konu edilen hakimin 2009 yılında meydana geldiği söylenen tehdit olayını kendisine destek veren eski Kurul döneminde neden açıklamadığı, tehdit edenlerle ilgili neden yasal yollara başvurmadığı hususlarının mutlaka izah edilmesi istenerek, şöyle denildi:

“Sayın hakimin, iddia olunduğu gibi tehdit edilmiş ise mutlaka bu hususları kamuoyu ile paylaşması ve yasal gereğine tevessül etmesi beklenmektedir.

Söz konusu hakimin Mart 2010 tarihinde verdiği dilekçenin neden yaz kararnamesinde işleme konulmadığı eski Kurul tarafından cevaplanması gereken bir konu olup, Kurulumuz 'Atama ve Nakil Yönetmeliğinin 23. maddesindeki atama taleplerinin bir yıl süreyle geçerli olduğu' hükmü gereğince dilekçe tarihinden sekiz ay sonra çıkardığı kararnamede ilgilinin talebini yerine getirmiştir.

Sayın Kılıçdaroğlu'nun kendileri de hukukçu milletvekilleri ve danışmanları da çok iyi bilmektedirler ki Anayasamızın 138 ve 139. maddelerine göre bağımsız şekilde görev yapan hakim ve savcılarımızın bu görevlerini yerine getirirken hiç kimseden emir ve talimat almaları söz konusu değildir.” 

"KINIYORUZ"

Somut olayla ilgili yürütülen bir soruşturma ve mahkeme tarafından verilmiş kararlar bulunduğu hatırlatılan açıklamada, “Savcılık ve mahkeme kararlarının uygulanması sırasında kolluk tarafından ihlaller yapılmış ise bunun gereğinin Cumhuriyet savcılarınca, hakim ve savcılar tarafından ihlaller yapılmışsa bunun gereğinin de Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu'nca yerine getirileceği açıktır” denildi.

Açıklamada, Anayasa'nın 138. maddesinin açık hükmüne rağmen Kemal Kılıçdaroğlu 'nun açıklamalarının üzüntüyle karşılandığı belirtilerek, şöyle denildi:

“Cumhuriyet Halk Partisi'nin Sayın Genel Başkanından, siyaseti siyasetçilerle yapmasını ve yargı organlarını bu ortamlara katacak açıklamalardan kaçınmasını beklemekteyiz.

Son olarak belirtmek gerekir ki gerekçeleri kendileri tarafından da çok iyi bilinen ve kendilerine değişik vesilelerle yanıtlar verilen bazı köşe yazarlarının dayanaktan ve gerçeklikten yoksun iddialarını, hiç sorgulamaksızın sahiplenen ve açıklamalarda bulunan Sayın Kemal Kılıçdaroğlu'nu, Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu'nu ve birbirinden değerli hakim ve savcılarımızı hedef alan sözlerinden dolayı kınadığımızı belirtir, konuyu kamuoyunun bilgi ve takdirlerine sunarız.”

"AVUKATLARIN TUTUKLANMASI ÜZÜCÜ AMA..."

Bu arada yürütülen bir soruşturma kapsamında tutuklanan avukatlara da değinilen açıklamada, şunlar kaydedildi:

“Yargının vazgeçilmez üç ayağından biri olan avukat meslektaşlarımızın tutuklanmış olması üzüntü verici olmakla birlikte, neyle suçlandıklarını ve dosya içeriğini bilmeden bu konuda yorum yapılmasının da doğru olmadığı açıktır. Hiçbir kimlik ve görev kanunlar önünde eşit olan insanlara suç işleme imtiyazı vermemelidir.” (aa)