HSYK'dan savcı 'operasyonu'

HSYK'dan savcı 'operasyonu'
HSYK'dan savcı 'operasyonu'
HSYK Genel Kurulu'nda yapısı değiştirilen HSYK 1. Dairesi ilk icraat olarak savcı 'operasyonu' yaptı. 19 savcı ve 1 hâkimin yerini değiştirdi.

17 Aralık’taki İstanbul merkezli rüşvet ve yolsuzluk operasyonundan sonra Başbakan Tayyip Erdoğan ’ın “Devlette paralel yapı kurmak isteyenler, devletin kurumları içine sinenler şunu bilesiniz ki ininize gireceğiz ininize. Didik edeceğiz ve devletin içindeki bu örgütleri temizleyeceğiz” çıkışıyla birlikte Emniyet’ten sonra yargıda operasyon yapıldı. İstanbul ve İzmir’de yolsuzluk operasyonlarını yürüten savcıların görev yerleri değiştirildi. Eski Ergenekon savcıları ise İstanbul dışına tenzili rütbe ile düz savcı olarak gönderildi.
20 isim değişti
Üyeleri değiştirilen HSYK 1. Dairesi’nin adli yargı kararnamesi 19 savcı ve 1 hakimi kapsadı. Kararname ile yapılan atamalar şöyle: 

ÇOLAKKADI DA GİTTİ: 17 Aralık operasyonunun 2. dalgasını yürüten Muammer Akkaş’tan dosyayı alınca HSYK’nın hakkında inceleme istediği ancak, Bakan’ın izin vermediği İstanbul Cumhuriyet Başsavcısı Turan Çolakkadı, İstanbul Bölge Adliye Mahkemesi Başsavcısı oldu. Çolakkadı’nın yerine Bakırköy Cumhuriyet Başsavcısı Hadi Salihoğlu getirildi. Çolakkadı, binası dahi olmayan yedi yıldır sadece kağıt üzerinde kurulu bölge adliyeye gönderilerek pasifize edildi.
2. DALGANIN SAVCISI DA GİTTİ: Çolakkadı’nın 2. dalga operasyonu yapılınca dosyayı elinden aldığı ve halen Dink soruşturmasını da yürüten İstanbul Cumhuriyet Savcısı Muammer Akkaş ise Tekirdağ’a düz savcı olarak gönderildi.
ERGENEKON SAVCILARI İSTANBUL DIŞINA DÜZ SAVCI: İstanbul Cumhuriyet Başsavcıvekilleri Fikret Seçen, Cihan Kansız, Ercan Şafak ve Ali Güngör’ün de görev yerleri değiştirildi. Seçen, Kansız ve Şafak, Ergenekon soruşturmalarını yürütmüştü. Fikret Seçen Gebze’ye, Cihan Kansız Sakarya’ya, Ercan Şafak Kocaeli’ye düz savcı atandı. Başsavcı vekili Ali Güngör ise İstanbul Anadolu yakasında düz savcı olarak görevlendirildi. 17 Aralık operasyonun yeni savcısı, HSYK’nın hakkında inceleme istediği ancak Bakan’ın “olur” vermediği İstanbul Cumhuriyet Başsavcı Vekili Oktay Erdoğan da Öz gibi Bakırköy Cumhuriyet Başsavcıvekilliği’ne getirildi.
BACANAĞI SORGULAYAN İZMİR BAŞSAVCIVEKİLİ DE GİTTİ: İzmir’de liman operasyonunu başlatan ve eski bakan Binali Yıldırım’ın bacanağı Cemalettin Haberdar’ı sorgulayan Başsavcıvekili Ali Haydar Karşıyaka’ya düz savcı oldu.
TIR DURDURAN SAVCI MERSİN’E DÜZ SAVCI: Hatay-Kırıkhan’da MİT’in eşlik ettiği sonradan ortaya çıkan bir tırı durdurulup, aranma talimatı veren Adana’da TMK 10. maddesiyle yetkili Cumhuriyet Savcısı Özcan Şişman da Mersin’e düz savcı olarak atandı.
“KIRMIZILI KADIN”A GAZ SIKAN POLİSE DAVA AÇAN SAVCI: Gezi Parkı eylemlerinin sembolü haline gelen “Kırmızılı kadın” Ceyda Sungur’un yüzüne biber gazı sıkan polis için “meslekten men” isteyen İstanbul Cumhuriyet Savcısı Adnan Çimen de kararnameye girdi. Beşiktaş ’tayken KCK soruşturmasını yürüten Çimen, Büyükçekmece Cumhuriyet Savcılığı’na atandı.
BALYOZ SAVCISI GOP’A: Anadolu Yakası Cumhuriyet Başsavcıvekili Savaş Kırbaş, Gaziosmanpaşa Cumhuriyet savcılığın atandı. Kırbaş, Balyoz’da duruşma savcısıydı.
VAN OPERASYONUYLA TEK HAKİM MALATYA’YA: İHH’nın da adının karıştığı El Kaide bağlantılı operasyonu yürüten Van’da da değişiklik yapıldı. Van Bölge Adliye Mahkemesi Cumhuriyet Başsavcısı Mustafa Alper Malatya Cumhuriyet Başsavcılığı’na atanırken, kararnamedeki tek hâkim olan Van Hâkimi Hatıran Alper ise Malatya Hâkimliği’ne getirildi.


Gözaltı kararı kaldırıldı 

İstanbul’da yürütülen 2. dalga yolsuzluk operasyonu kapsamında daha önce haklarında gözaltı kararı alınan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ’ın oğlu Bilal Erdoğan işadamları Cengiz Aktürk, Üsame Kutup ve Yasin El Kadı’nın da aralarında bulunduğu 41 kişi hakkındaki gözaltı kararı kaldırıldı. Haklarındaki gözaltı kararı kaldırılan 41 kişiye davetiye gönderilerek, İstanbul Cumhuriyet Savcılığı’na gelip ifade vermelerinin istendiği kaydedildi. Aralarında işadamlarının da bulunduğu 41 kişi hakkında 25 Aralık 2013’te gözaltı ve arama kararları çıkarılmıştı. Ayrıca 2 şirket ve 7 işadamının mal varlığına tedbir kararı konulmuştu. Savcı Muammer Akkaş’ın yerine 4 savcı görevlendirilmişti. Görevlendirilen savcılar, mal varlıklarına konulan tedbir kararını kaldırmıştı. Öte yandan Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, “Bilal Erdoğan hakkında gözaltı, yakalama kararı olmadığını ifade etmek isterim. Olmayan kararın kalkması da söz konusu değil” dedi. {İSTANBUL/DHA-AA}


20 savcı 1 hâkim
Kararname ile yerleri değişen savcılar şöyle: İstanbul Cumhuriyet Başsavcısı Turan Çolakkadı Bölge Adliye Başsavcılığı’na, Bakırköy Cumhuriyet Başsavcısı Hadi Salihoğlu İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’na, Malatya Cumhuriyet Savcısı Abdülkadir Gündem Malatya Cumhuriyet Başsavcıvekilliği’ne, Büyükçekmece Cumhuriyet Başsavcıvekili Hikmet Gülay Büyükçekmece Cumhuriyet Başsavcılığı’na, İstanbul Cumhuriyet Başsavcıvekili Oktay Erdoğan Bakırköy Cumhuriyet Başsavcıvekilliği’ne, Büyükçekmece Cumhuriyet Başsavcısı Selami Hatipoğlu Bakırköy Cumhuriyet Başsavcılığı’na, Sakarya Başsavcısı Orhan Usta Kayseri Cumhuriyet Başsavcılığı’na, İstanbul Cumhuriyet Başsavcıvekili Ercan Şafak Kocaeli Savcılığı’na, İstanbul Cumhuriyet Başsavcıvekili Ali Güngör İstanbul Anadolu Savcılığı’na, Kayseri Cumhuriyet Başsavcısı Bülent Bingöl Sakarya Başsavcılığı’na, İstanbul Cumhuriyet Başsavcıvekili Cihan Kansız Sakarya Cumhuriyet Savcılığı’na, İzmir Cumhuriyet Başsavcısı Ali Haydar Karşıyaka Savcılığı’na, İstanbul Anadolu Başsavcıvekili Savaş Kırbaş Gaziosmanpaşa Savcılığı’na, İstanbul Cumhuriyet Başsavcıvekili Fikret Seçen Gebze Savcılığı’na, İstanbul Savcısı Adnan Çimen Büyükçekmece Savcılığı’na, İstanbul Anadolu Cumhuriyet Başsavcıvekili Akif Özgün Adalar Savcılığı’na, Adana Cumhuriyet Savcısı Özcan Şişman Mersin Savcılığı’na, Van Hâkimi Hatıran Alper Malatya Hâkimliği’ne, Van Bölge Adliye Mahkemesi Başsavcısı Mustafa Alper Malatya Başsavcılığı’na, İstanbul Savcısı Muammer Akkaş Tekirdağ Savcılığı’na atandı.