HSYK'dan şok atama: Özgürlük hakimleri görevden alındı

HSYK'dan şok atama: Özgürlük hakimleri görevden alındı
HSYK'dan şok atama: Özgürlük hakimleri görevden alındı
Özel Yetkili Mahkemelerin kaldırılmasının ardından kurulan TMK mahkemeleriyle İstanbul'a 3 özgürlük hakimi ataması yapılmıştı. Ancak son yaz kararnamesinde ataması yapılan 3 özgürlük hakiminden ikisinin yeri değiştirildi.
Haber: FATİH YAĞMUR / Arşivi

İSTANBUL - Özgürlük hakimlerinden ikisi görevden alındı. Hakimlerden Osman Burhaneddin Toprak ve Yakup Kaya'nın görev yerleri değiştirildi. İstanbul'a 3 özgürlük hakimi atanmıştı. Edinilen bilgiye göre İstanbul Emniyeti'nin son dönemde yapılmakta olan operasyon hazırlıklarında dinleme, fiziki takip gibi taleplerinin özgürlük hakimleri tarafından reddedildiği ve emniyetin, hakimlerle çalışmakta güçlük çektiği ifade ediliyor. TMK 10. Madde ile yetkili hakimlikten alınan özgürlük hakimleri, görevlerine düz hakim olarak devam edecek.
Kamuoyunda 3. Yargı Paketi olarak bilinen özel yetkili savcılığı kaldıran ve yerine terörle mücadelede görevli bölge ağır ceza mahkemelerini getiren kanun 2 Temmuz 2012’de kabul edilmişti. Kanunla birlikte, eski uygulamadaki "mahkemeye sevk edilenlere bakan , arama-el koyma tutanaklarını imzalayan" nöbetçi hakimler, yerlerini özgürlük hakimlerine bırakmış ve bu kapsamda 11 Temmuz 2012'de HSYK, özgürlük hakimi olarak Yakup Kaya, Osman Burhaneddin Toprak ve Süleyman Karaçöl'ü belirlemişti. Ancak bugün açıklanan HSYK kararnamesiyle özgürlük hakimlerinden Yakup Kaya ve Osman Burhaneddin Toprak'ın görevlerinden alındığı görüldü. Edinilen bilgiye göre İstanbul Emniyeti'nin son dönemde operasyon hazırlıklarında dinleme, fiziki takip gibi taleplerinin özgürlük hakimleri tarafından reddedildiği ve emniyetin, hakimlerle çalışmakta güçlük çektiği ifade ediliyor. Bir başka iddiaya göre ise Terörle Mücadele Hakimliğine atanan özgürlük hakimlerinin bu alanda tecrübesi yoktu. Görevden alınan hakimler Yakup Kaya, Zonguldak Hakimliği'ne atanırken, Osman Burhaneddin Toprak ise Bakırköy Hakimliğine atandı. Her iki hakim de bundan sonra TMK 10. Madde ile değil, düz hakim olarak görevine devam edecek.


  http://www.radikal.com.tr/113170011317005

  YORUMLAR
  (5 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  ÖZGÜRLÜK HAKİMLERİ - m.rozbilen

  Adına bakıp aldanmayalım.Özgürlük hakimleri, özgürlüğümüzü özgürce kullanmak için değil,kullananı içeri atmak için tahdis edilmiştir.Ne acı.Ülkem adına üzülüyor,utanıyorum.Hürriyetleri tahdit için hakim tayin etmek olacak iş değil.Hani hukuk devleti? Ondan sonra AİHM'den tokat yemek hoşumuza gidiyor galiba.

  Hukuk böyle bir şeydir işte - tdemiralp

  HSYK en doğrusunu yapmıştır. Görevini layıkıyla yerine getirdiği için kutlarım. Halkımı da kutlarım. Yetmez ama evetleri için. Yeteeer diye bağırdıklarında yanlarında bir hukuku olan bir hakimleri veya avukatları olmayacağını bilmeyen aydın bozuntularına selam olsun.

  Bu ne şimdi? - etufan

  N'oluyor orada? Cemaat AKP çekişmesi mi? Kim kime gol attı? Neden bütün toplar bizim kalede?

  "bu alanda tecrubesi yoktu" - keryil

  "bu alan"daki ilk kisiler bu gorevden alinanlar olduguna gore birileri bize yalan soyluyor, bu alanda bu kisilerden daha tecrubeli birileri varsa avrupa'da filan hakimlik yapmis olmasi gerek. kaldi ki emniyet'in calisamamasi yargiyi ilgilendirmez. emniyet calisamiyor diye hukuk degismez. emniyet degisir. isin dogrusu ozgurluk hakimleri her tutuklamaya he demedikleri icin polisler sikayet etmis, tabi polisi hakime tercih ettigimiz icin de basmisiz tekmeyi. yeni gelen de postitten kopyadan kopya tutuklama gerekceleri veren bir arkadasimiz olur muhakkak. ama bunlar hep tesaduf bakin. yargiyi bicimlendirme cabasi degil. hasa.

  Türkye'de yargıçlar var. - Su Cemre Sim

  Türk Yargıcı öncelikle hukuka,Avrupa İnsan Hakları Evrensel Bildirisi'ne ,Türkiye'nin taraf olduğu uluslar arası sözleşmelere ve bu üst normlarla çatışmayan iç hukuk normlarına ,vicdani kanaatine uygun çalışmak zorundadır. Her hangi bir yargıç emniyetle,iktidarla,muhalefetle,basınla uygun çalışamaz;çalışırsa zaten o yargıç değildir.Ankara'da HSYK varsa,Türkiye'de yargıçlar var. İyi ki de varlar.Canımız,varımız,yoğumuz o namuslu insanlara emanet.Yargıcın istemi dışında yeri değiştirilmez,yargıç resen emekli edilmez.