@ismailsaymaz

HSYK'dan, uyuyan hâkime soruşturma

HSYK'dan, uyuyan hâkime soruşturma
HSYK'dan, uyuyan hâkime soruşturma
Ümraniye Cezaevi'nde altı kişinin öldüğü 'Hayata Dönüş Operasyonu'na ilişkin yargılama sırasında, uyuyan hâkim Mehmet Ali Önen hakkında Hâkimler ve Savcılar Yüksek Kurulu (HSYK) soruşturma başlattı.
Haber: İSMAİL SAYMAZ - ismail.saymaz@radikal.com.tr / Arşivi

267 askerin ‘kötü muamelede bulunmak ve ölümlere neden olmak’ savıyla Üsküdar 2. Ağır Ceza Mahkemesi’nde yargılandığı davanın 20 Ocak 2012’de görülen duruşması sırasında, bugüne kadar örneğine pek rastlanılmayan bir sahne yaşandı. Üye hâkim Mehmet Ali Önen, duruşmada uyuyakalıp horlamaya başladı. O an salonda tesadüf eseri, müdahil avukatlarının “Sekiz yıldır bir arpa boyu yol alınamıyor. Taleplerimiz reddediliyor” gerekçesiyle İstanbul Barosu’ndan çağırdığı gözlemci avukat Nurdan Düvenci de vardı. Düvenci, o anı raporuna şöyle aktardı:
“Avukat Sevimli talepleri dile getirdiği sırada heyetin olduğu tarafta horultu sesleri duyuldu. Sevimli’nin horultu sesinden rahatsızlık duyarak konuşmasını kestiği gözlemlendi. Sesin mahkeme başkanının sağ tarafında oturan heyetteki üye hâkimden geldiği fark edildi. Hâkimin önünde bilgisayar monitörü olduğundan yüzü görülemedi. Başkan , hâkimi kastederek ’Rahatsızlığı var, o yüzden’ diyerek avukattan devam etmesini istedi. Daha sonra üye hâkimin mübaşirden su isteyerek ilaç içtiği gözlemlendi.”
Sevimli, gözlemci raporunu alarak Önen hakkında HSYK’ya şikâyette bulundu. HSYK 3. Dairesi de soruşturma izni verdi. Soruşturmacı olarak atanan Üsküdar 1. Ağır Ceza Mahkemesi Başkanı Hayri Kaynar, ilk olarak Sevimli’nin ifadesine başvurdu. Radikal’e konuşan avukat Sevimli, yalnızca horlayan hâkimden değil, davayı sekiz yıldır sürüncemede bıraktığını iddia ettiği tüm heyetten şikâyetçi olduğunu vurgularken, “Horlama, bardağı taşıran damla oldu” dedi.