Hububat tamam, sıra bankalarda

Devlet Bakanı Kemal Derviş, hububat fiyatı tartışmasında 'iyi bir çözüm' bulunduğunu belirterek, "Rakamları dikkatle izlerseniz, sanıyorum program çerçevesinde enflasyonla uyumlu yapabileceğimiz en iyi şeyi yaptık" dedi.

ANKARA - Devlet Bakanı Kemal Derviş, hububat fiyatı tartışmasında 'iyi bir çözüm' bulunduğunu belirterek, "Rakamları dikkatle izlerseniz, sanıyorum program çerçevesinde enflasyonla uyumlu yapabileceğimiz en iyi şeyi yaptık" dedi.
Derviş, dün sabah, Merkez Bankası Tesisleri'nde, Kamu Bankaları Yönetim Kurulu Başkanı Vural Akışık ve diğer ekonomi bürokratlarıyla bir araya geldi. Derviş, Kamu Bankaları Yönetim Kurulu üyelerini uğurlarken yaptığı açıklamada, 'Hükümet olarak birlikte çözüm yaratmanın en önemli şey olduğunu, Türkiye için de bunun önem taşıdığını, bunu da yapabildiklerini' söyledi.
'Bir daha görev zararı olmaz'
Kamu Bankaları Yönetim Kurulu ile bu bankalara ilişkin sorunları gözden geçirdiklerini kaydeden Derviş, şunları söyledi: "Tabii bu çok önemli bir değişiklik. Türkiye için kolay bir düzen değişikliği değil. Ama hepimiz takdir
ederiz ki, Türkiye bu kadar ağır bunalıma sürüklenirken, bu en önemli yapısal bozukluklardan biri idi. 20 katrilyon liralık görev zararı birikmiş, bu zararın vatandaşa yük olması bir daha olamaz. Kamu Bankaları Yönetim Kurulu bunun için gayret sarf ediyor. Bunu adım adım gerçekleştirmek gerekiyor."
'Korkuya gerek yok'
Kamu bankalarının büyüme ihtiyacını bir an önce karşılamak üzere çalıştığını söyleyen Devlet Bakanı Kemal Derviş, çalışmalardan memnun olduğunu kaydetti. Derviş, şöyle devam etti: "Emlak Bankası'nı Ziraat Bankası ile birleştireceğimizi söylüyoruz. Çalışanlar, mevduat aynı. Ziraat Bankası'nda durum neyse Emlak Bankası için geçerli olacak. Onun için korkuya hiç gerek yok. İyiye doğru adım adım ilerliyoruz." Derviş, IMF ile yapılacak görüşmelere ilişkin çalışmaları sürdürdüklerini kaydetti. Öte yandan Derviş, 31 Mayıs- 2 Haziran tarihleri arasında İtalya'yı ziyaret edecek. Bakan Derviş, ziyareti sırasında İtalyan Hazine ve Maliye yetkililerinin yanı sıra işadamlarıyla da görüşecek.