Hudson uzmanı Baran: O senaryolar konuşulmadı

Hudson Enstitüsü'nün uzmanı Zeyno Baran: "Toplantıda amaç, PKK'nın Türkiye için hayati önemini göstermekti. Basındaki senaryolar tartışılmadı. Anayasa Mahkemesi Başkanı'na suikast konuşulmadı."

WASHINGTON - "Anayasa Mahkemesi Başkanı Tülay Tuğcu'ya suikast düzenlenecek. Ertesi gün Beyoğlu'nda bir bombalı saldırı yapılacak ve 50 kişi ölecek. Saldırıyı ilk başta üstlenen olmayacak, ama PKK suçlanacak. Silahlı kuvvetler 50 bin kişi ile Kuzey Irak'a girecek."
Günlerdir herkesin tepki gösterdiği bu kâbus senaryosunun 13 Haziran Çarşamba günü ABD'deki muhafazakâr düşünce kuruluşu Hudson Enstitüsü'nde tartışıldığı ileri sürüldü. Haberi ilk duyuran BBC'nin Türkçe servisiydi. Türkiye'nin tümgeneral düzeyinde katılım yaptığı toplantıda iddiaya göre bir Türk uzman "ABD şimdi PKK'ya bir şey yaparsa seçimde bu AKP'ye yarar" demiş ve toplantıdakiler de bu sözleri onaylamıştı.
Haberin duyulmasıyla tepkiler yağmaya başladı. Eski Anayasa Mahkemesi Başkanı Tülay Tuğcu, "Askeri yetkililerden açıklama bekliyorum" derken Dışişleri Bakanı Abdullah Gül de askere yüklendi. "TSK mensuplarının böyle deli saçması şeylere gereken tepkiyi koyup, ağızlarının payını vererek salonu terk etmeliydi." Dışişleri daha sonra düzeltme yaparak Gül'ün "Ya gereken cevabı vermişler ya toplantıdan çıkmışlardır" dediğini açıkladı. Başbakan Erdoğan senaryoyu "Deli saçmalığı" olarak niteledi. TBMM Başkanı Bülent Arınç askerin tatmin edici açıklama yapmadığını söyledi. CHP lideri Deniz Baykal da kızgındı "Bu, şeytanın aklına taş getirmek."
Başkan yalanlamadı
Enstitünün başkanı Ken Weinstein, tepkiler üzerine toplantıda konuşulduğu iddia edilen senaryoyu yalanlamadı, ancak şunları söyledi: "Bu tür tartışmalar, tüm düşünce kuruluşlarında yapılmaktadır. Bu eylemin, Türkiye'de gerginliği artırmaktan başka hiçbir amaca hizmet etmediğine bakılırsa, her kim bu kapalı toplantının kurallarını ihlal ettiyse, bu eylemlerinden utanmalıdır.''
'Uzman' yalanladı
Türkiye bunları konuşurken enstitünün Türkiye uzmanı Zeyno Baran, dün söz konusu toplantıda konuşulduğu iddia edilen şeylerin hiçbirinin konuşulmadığını açıkladı. Baran, yaptığı yazılı açıklamada şöyle dedi: "İlkeler gereği kapalı bir toplantının katılımcılarından ve konuşulanlardan bahsedilmez. Ancak 13 Haziran'da yapılan bu tarz bir toplantının ardından medya üzerinden başlatılan, kaynağı belirsiz, toplantının amacı ile hiçbir ilişkisi olmayan ve de maksadını aşan yorumların Türk kamuoyunda oluşturduğu hassasiyet nedeniyle bazı noktalara açıklık getirmeyi uygun buluyorum. Bu toplantı sadece PKK terörünün Türkiye için önemini ortaya koymak amaçlı yapılmıştır. Basına yansıyan senaryolar toplantıda kesinlikle tartışılmamıştır. İfade edildiği biçimde Türkiye'nin iç politikasını ilgilendiren hiçbir konu konuşulmamıştır."
Baran, Anayasa Mahkemesi Başkanı'na suikast konusunun gündeme gelmediğini de belirterek şöyle devam etti: "Çarpıtılan haberler sonucu doğan yanlış anlaşılmadan ötürü sayın Tuğcu'dan özür dilerim. Toplantıya katılan yetkilileri bu tip spekülasyonların bir parçası olarak düşünmek son derece yanlıştır. Toplantıya katılan yetkililer tam aksine, ABD'nin yükselen PKK terörü konusunda somut adım atmasını, aksi takdirde Türkiye'nin Kuzey Irak'ta PKK'ya uluslararası hukuktan kaynaklanan haklarını kullanarak askeri operasyon yapmasının gerekeceğini vurgulamıştır. Basına isimsiz olarak sözde bilgi veren kimse, sanırım kurumum ve ismim üzerinden Türk Milleti'ne ait kurumları yıpratmak istemektedir." (Radikal, aa)