Hukuk da zehirlendi

Yatağan'da sürekli hava kirliliğine neden olan termik santralın mahkeme kararlarına rağmen çalıştırıldığını hatırlatan İzmir Çevre Hareketi avukatlarından Ahmet Okyay, "Hukuku da katlettiler" dedi.
Haber: MERT İLKUTLUĞ / Arşivi

İZMİR - Yatağan'da sürekli hava kirliliğine neden olan termik santralın mahkeme kararlarına rağmen çalıştırıldığını hatırlatan İzmir Çevre Hareketi avukatlarından Ahmet Okyay, "Hukuku da katlettiler" dedi. Okyay, davanın AİHM'de (Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi) karar aşamasına geldiğini söyledi.
Okyay, 11 avukat arkadaşıyla birlikte Muğla sınırları içindeki Yatağan, Kemerköy (Gökova) ve Yeniköy Termik Santralı'nın çevreye zarar verdikleri için kapatılmaları istemiyle dava açtıklarını, mahkemenin santralların çalışmasını durdurduğunu belirterek sözlerini şöyle sürdürdü:
'AİHM bu yıl karar verecek'
"Bilirkişi incelemelerinde diğer iki santral gibi Yatağan'ın da çevreye büyük zarar verdiği tespit edildi. Aydın 1'inci İdare Mahkemesi 1996'da santralın durdurulması talebimizi kabul etti. 1999'da da Danıştay 6. Dairesi son noktayı koydu. Ama devlet bu kararları hiçe saydı. Çiller ve Erbakan hükümetleri santralın çalışmasını devam ettirdi. İki hükümet için de suç duyurusunda bulunduk, ama taleplerimiz reddedildi."
1996'da AİHM'ye başvurduklarını belirten Okyay, "Başvurumuz kabul edildi. AİHM'nin bu yıl içinde karar vermesini bekliyoruz" dedi.
TEAŞ itiraf etti
Bu arada TEAŞ Genel Müdürlüğü, Radikal'in dünkü 'Yatağan skandalı' manşetiyle ilgili yazılı açıklamada itirafta bulundu. "Yatağan Termik Santralı'nın Baca Gazı Kükürt Arıtma Tesisleri'ndeki, arızalar deneme çalışmalarını sekteye uğratmaktadır" denildi.
Çiller ve Erbakan mahkemeyi dinlemedi
28.04.1993: Çevre Hareketi avukatları, santral çalışmalarının durdurulması için Sağlık, Çevre, Enerji bakanlıkları, Muğla Valiliği ve TEK Genel Müdürlüğü'ne başvurdu.
16.07.1993: Avukatlar, Aydın 1'inci İdare Mahkemesi'ne dava açtı.
09.12.1993: Aydın 1'inci İdare Mahkemesi yürütmeyi durdurma kararı verdi
06.04.1994: Çiller hükümeti, mahkemenin verdiği aksi hükme rağmen santralın çalıştırılmasıyla ilgili prensip kararı aldı.
20.06.1996: Aydın 1'inci İdare Mahkeme-si, bilirkişi raporunun ardından ikinci yürütmeyi durdurma kararını verdi.
20.08.1996: Aydın Bölge İdare Mahkemesi, bakanlıkların yürütmeyi durdurma kararıyla ilgili başvuruları reddetti.
03.09.1996: Erbakan hükümeti, santralın çalıştırılmasına ilişkin kararı aldı.
09.12.1996: Yargı kararlarının uygulanmaması üzerine AİHM'ye başvuruldu.
30.12.1996: Aydın 1'inci İdare Mahkemesi davayı esastan karara bağladı ve santral faaliyetinin durdurulması kararını aldı.
03.06.1998: Danıştay 6'ncı Dairesi, idarenin temyiz talebini kabul etmedi.
26.04.1999: Danıştay 6'ncı Dairesi, idarenin karar düzeltme talebini de reddedince, hukuki süreç sona erdi. Ancak santral, siyasi karar uyarınca çalıştırılmaya devam edildi.