Hukuk duayeni İsmet Giritli'yi kaybettik

1961 Anayasası'nın ilk taslağını hazırlayan hukukçulardan Prof. Dr. İsmet Giritli, kanser tedavisi gördüğü hastanede hayatını kaybetti.
Geçen yıl haziran ayında 'pankreas kanseri' teşhisiyle...

İSTANBUL- 1961 Anayasası'nın ilk taslağını hazırlayan hukukçulardan Prof. Dr. İsmet Giritli, kanser tedavisi gördüğü hastanede hayatını kaybetti.
Geçen yıl haziran ayında 'pankreas kanseri' teşhisiyle tedavi altına alınan İsmet Giritli, dün İstanbul Metropolitan Florence Nigthingale Hastanesi'nde vefat etti. Giritli'nin oğlu Ahmet Rıza Giritli, bir süre önce bu hastalığa bağlı olarak babasının karaciğerdeki ana damarının patladığını söyledi. Bunun üzerine İsmet Giritli'nin ameliyata alındığını ifade eden Giritli, "Babam 15 gündür yoğun bakımdaydı. Yoğum bakımdan çıkamadı" dedi. Ahmet Rıza Giritli, en son İstanbul Kültür Üniversitesi'nde ders veren babası için üniversitede bir tören yapılmasının planlandığını söyledi.
1924 yılında Kırım'da doğan Giritli, Kabataş Erkek Lisesinin ardından İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi'ni bitirdi. 1964 yılında profesör unvanını alan Giritli,. 1961 Anayasası'nın ilk taslağını hazırlayan bilim insanlarındandı. Giritli, ilk TRT Yönetim Kurulu üyeliği ve başkanlığında da bulundu ve 1968 yılında ilk televizyon yayınını gerçekleştiren ekibin de başındaydı. 1985 yılında Fransızların "Palmes Academiques" nişanı ve "Chevalier" unvanını alan Prof. Dr. Giritli, İngilizce, Rusça ve Fransızca biliyordu.