Hukuk eğitimine çekidüzen

YÖK, hükümet ve yüksek yargı organları, yeni hukuk fakültesi açılmaması ve mevcut hukuk fakültelerine hazırlık sınıfı konulmasında anlaştı.

ANKARA - YÖK, hükümet ve yüksek yargı organları, yeni hukuk fakültesi açılmaması ve mevcut hukuk fakültelerine hazırlık sınıfı konulmasında anlaştı.
Adalet Bakanı Cemil Çiçek'le YÖK Başkanı Erdoğan Teziç, Yargıtay ve Danıştay başkanları, Barolar Birliği Başkanı ve hukuk fakültelerinin dekanları, hukuk fakültelerindeki eğitimi tartışmak amacıyla dün Hâkimevi'nde bir araya geldi. Teziç, hukuk fakültelerinin karşılaştığı sorunları aşmada bazı noktalarda mutabakata vardıklarını açıkladı:
Hukuk fakültesi öğrencilerinin tarih, coğrafya, sosyoloji ve felsefe konusunda yeterli bilgiye sahip olması önemli. Hukukçuların birden fazla yabancı dil bilmeleri gerekir. Hukuk fakülteleri için düşündüğümüz hazırlık sınıfı uygulaması başka fakültelere de getirilecek. Öğretim üyesi sayısı açısından hukuk fakültelerini ciddi bir tehlike bekliyor. Bu nedenle yeni hukuk fakülteleri kurulmaması konusunda mutabakata vardık.


    http://www.radikal.com.tr/8474248474240

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.