Hukuk öğrencisi, DHKP-C sanığı...

Hukuk öğrencisi, DHKP-C sanığı...
Hukuk öğrencisi, DHKP-C sanığı...

23 yaşındaki Didem Akman, fünyenin patlaması sonucu karnından hafif yaralandı. Türk?ün korumalarının etkisiz hale getirdiği Akman, hastaneye kaldırıldı. FOTOĞRAF: FIRAT YURDAKUL / AA

ANKARA / İZMİR - Hikmet Sami Türk’ün suikast zanlısı genç kız, Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi öğrencisi çıktı. 23 yaşındaki Didem Akman’a Ankara 11. Ağır Ceza Mahkemesi’nde 2007 yılında  yasadışı DHKP-C örgütü üyesi olmaktan hakkında dava açıldığı öğrenildi. Akman’ın bu suçtan yapılan yargılama sonucu geçen yıl iki buçuk yıl hapis cezası aldığı ve bu nedenle arandığı belirtildi. 

Yunanistan’da bomba eğitimi
Akman, Haklar ve Özgürlükler Cephesi adına yaptığı eylemden dolayı da 11 Ocak 2008’de tutuklanıp, 23 Şubat 2008’de serbest bırakıldı. 28 Mart 2008 tarihinde de yeniden örgüt propagandası yapmak suçundan gözaltına alınıp tutuklanan Akman, Sincan F Tipi Cezaevi’nde yatarken, 9 Temmuz 2008’de de tahliye edildi.
İlk kez DHKP-C üyesi olmaktan 2005 yılında gözaltına alınan Akman, emniyet kaynaklarına göre örgütün Yunanistan’daki kampında bomba eğitimi gördü. Didem Akman’ın İzmir’de oturan ailesiyle son yıllarda görüşmediği öğrenildi. 

İkinci zanlı da aranıyordu
Suikast girişiminde Akman’a yardım ettiği öne sürülen ve terminalde yakalanan S.O.Y. hakkında da aynı suçlamalarda İstanbul, Ankara ve İzmir’de 10’ün üzerinde suç kaydı olduğu, halen üç yakalama emri bulunduğu öğrenildi. Y.’nin de yurtdışında bomba eğitimi aldığı belirtildi. (dha)