'Hukuk tekniği açısından' sorgu: Alevi misin?

'Hukuk tekniği açısından' sorgu: Alevi misin?
'Hukuk tekniği açısından' sorgu: Alevi misin?
Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), Ankara'da bir Anadolu lisesinde soruşturma yürüten Milli Eğitim Bakanlığı denetçilerinin, kendilerinden önce okulda soruşturma yapan müfettişler ve iki öğretmenin Aleviliği ile ilişkili sorgulama yapmasını "hukuk tekniği" ifadesi ile savundu.

Ankara ’nın Mamak ilçesindeki Yunus Büyükkuşoğlu Anadolu Lisesi’nde Müdür Yardımcısı Tuncer Küllücek’in yönetim tarzı ve işlemleri okuldaki çok sayıda öğretmen tarafından Ankara İl Milli Eğitim Müdürlüğü’ne şikâyet edilmişti. Müdürlükten görevlendirilen eğitim denetmeni Cengiz Karahan, incelemelerinin ardından hazırladığı raporda, Küllücek hakkında, “öğrenci dövmek ve hakaret etmekten” maaş kesimi; felsefe öğretmeni Suat Özcan’a yönelik sözleri nedeniyle, “Görevin yerine getirilmesinde siyasi düşünce, din ayrımı yapmak”tan kademe ilerlemesinin durdurulması; küfürlü sözleri nedeniyle aylıktan kesme cezalarının verilmesi ve başka okula atamasının yapılmasını istemişti. 

Ezgi Başaran yazdı. "Alevilerle ilgili belge 'bavul'dan ne zaman çıkacak?"


‘ALEVİ MİSİN' DEDİLER

Cumhuriyet'te yer alan habere göre, okulda kısa bir süre sonra ikinci bir soruşturma başlatıldı. İlk soruşturmada şikayet edilen Müdür Yardımcısı Küllücek, kendisini şikâyet eden felsefe öğretmeni Özcan’ın yanı sıra Okul Müdürü Turan Kantos ve ilk soruşturmayı yapan eğitim denetmeni Karahan’ı Alevilik üzerinden ayrımcılık yapmakla suçladı. Küllücek, üç eğitimcinin de Alevi olduğunu, ilk soruşturma safhasında, “Sunulan belgelerin ‘gerek yok’ diyerek soruşturmaya dahil edilmediği”, “Tanık göstermelerine izin verilmediği” iddialarında bulundu. Bakanlık merkezinden gelen iki denetçi, soruşturmayı söz konusu eğitimcilerin, yani iddia sahiplerinin Aleviliği üzerinden sürdürdü ve okuldaki diğer öğretmenlere, bu konuda sorular yönelterek açıklamalar istedi. Öğretmenler, bu soruşturma tarzına tepki gösterdi. 

ALEVİLİK SORGUSU MAHKEMELİK OLUNCA


“Alevilik sorgulaması” şeklinde skandala dönüşen ikinci soruşturmada üç eğitimci hakkında herhangi bir usulsüzlük tespit edilmezken Aleviliği sorgulanan felsefe öğretmeni Suat Özcan, Bakanlık denetçileri hakkında tazminat davası açtı. Ankara 5. İdare Mahkemesi’nde görülen davaya Milli Eğitim Bakanlığı da hukuk müşavirliği aracılığıyla bir savunma gönderdi. Ancak savunma ikinci bir skandala dönüştü. Bakan adına hukuk müşaviri Sevgi Kara’nın kaleme aldığı savunmada şöyle denildi:

“Bakanlık denetçilerimiz özel olarak söz konusu bu soruşturmada, genel olarak ise tüm soruşturmalarda soruşturma konusu kişi ya da kişiler hakkında ileri sürülmüş olan iddiaların sahibi olmayıp başta gerçek kişiler olmak üzere kendileri dışındaki gerçek ve tüzel kişilere ait iddialar konusundaki maddi gerçeğin ne olduğunu tespit ederek bunun hukuk normları karşısındaki durumunu ortaya koymaktadırlar. Bu yapılırken de kişilere ait vaki iddialar, soruşturma konusu kişilere sorulmaktadır. Yani bu sorunun sorulması soruşturma ve hukuk tekniği gereğidir. Zaten bir kişinin bu inanca sahipliğini ispatlayacak başta nüfus cüzdanı olmak üzere hukuksal bir veri kaynağı da olmadığı için kişilere sadece mezhepten kaynaklı olarak ayrımcılık yapılıp yapılmadığı hususu soruşturulmuştur.”


  http://www.radikal.com.tr/116443011644304

  YORUMLAR
  (4 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  ters bakis acisi - mdemirel33

  soyle bir durum dusunun,almanyada bir okuldaki turk mudur milliyetci bir partinin uyesi ogretmenler tarafindan sirf irki nedeni ile sikayet ediliyorsa,veya turkiyede kurt veya alevi bir mudur dindar veya milliyetci ogretmenler tarafindan sikayet ediliyorsa bu durum irkci bir davranis oldugu icin mudurun ve ogretmenlerin aidiyetleri hukuk teknigi acisindan arastirilmak zorundadir.olaylara bakarken ters acisini da dusunerek karar vermek lazim.bu haberdeki olayda bu durum pek gecerli degil cunku mudurun kabahati ortada.

  Dindar ve kindar nezsil yetistirmek istiyen zihniyetin ekmegine bal surmek. - vallagrande58

  Kimseyi inciltmeden yorum yabilmasi bile zor ve vahim. Anlasilan bir nokta varki Turkiyemizin butun hudustlari icinde yasayan insanlarimiz icin Cumhuriyet ve laiklik insanlik ana temel direklerinin basliklari haline gelmistir. Yasadigimiz corafiyaya bakacak olursak son 14/15 senede din ugruna insanlik disi cinayetleri televizyon ve gazetelerden izledik.Ben abdest ve namazimdan eminim diyenler bu gun suriyede yasanan insanlik disi dramin fitili ateslemistir. Bize dusen sey Dindar ve kindar nesil yetistirmek istiyen zihniyeti kinamaktir.Herkesi insanliga ve insanlik sevgisine davet etmektir.

  Bence sünnilere sorulmali - siradanbirisi

  niye bu kadar sayisiz terörö örgütlerinin özelikle sünni mezhebinden kaynaklandigini anlamak icin. Neden Taliban, El Kaide, Osama Bin Laden vs.. sünni olduguna bir aciklik getirilmeli. Neden sadece sünnilerin yogun yasadigi bölgelerde diger mezheplere ve inanclara her ay bombali saldiri eylemi uygulandigina aciklik getiren varmi? Neden iran gibi sii bir devlette sünnilere karsi bombali eylem yok? Neden sadece sünniler hem magdur rolü ile hemde saldirgan ve terör ögütleri ile kendilerini tanitir? Anliyan varmi?

  Dindar ve Kindar nesil yetistirmek istiyen zihniyetin ekmegine bal surmek. - vallagrande58

  Kimseyi incitmeden yorum yapailmasi bile cok zor ve vahim.Turkiye hudutlari icinde yasiyan herkes icin Cumhuriyet ve Laiklik insanligin temel direklerinin basligidir.Neticede son 14/15 senede din ugruna veya muslumanlik ugruna yapilan insanlik disi cinayetleri hep beraber televeviyonlardan gazetelerden izledik.Cinayetlerin yapildigi bolgelere bakiniz,Islanda degil,siberia degil,patagonyada degil. Bu gun Suriyede yasanan dramin ana temel unsurlari dindar ve kindar nesiller yetistirmek ve arkasindaki zihniyet. Bu zihniyeti kinamakdan baska elimizden ne gelebilir?