Hukuka göre yasak olmayan serbesttir

Hukuka göre yasak olmayan serbesttir
Hukuka göre yasak olmayan serbesttir
TBMM Başkanı Cemil Çiçek, öğrenci evleri ile ilgili tartışmaya hukuksal açıdan yaklaştı. "Siyasetin nerede başladığı nerede bittiği belli değil" diyen Çiçek, hukukun açıkça yasaklamadığı bir şeyin serbest olduğuna dikkat çekti.
Haber: DENİZ ZEYREK - deniz.zeyrek@radikal.com.tr / Arşivi

TBMM Başkanı Cemil Çiçek, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ’ın başlattığı ‘kızlı-erkekli bekâr evi’ tartışmasında önemli bir noktaya işaret ediyor. “Hukuka göre yasak olmayan serbesttir” yorumunu yapan Çiçek, bu yaklaşımının altını şöyle dolduruyor: “ Türkiye siyaset değil, demokratik hukuk devleti. Meseleye siyasetçilerin sözleriyle yaklaşırsanız bitmez. Çünkü siyasetin nerede başladığı nerede bittiği belli değil. Oysa hukuk penceresinden bakarsak sonuca ulaşırız...”

Kanunun üzerinde mi?

Başbakan, Avrupa turuna çıkmadan önce “öğrenci evleri” tartışmasını Türkiye gündeminin tam ortasına sıcak bir patates gibi bıraktı. Herkes meseleyi bir tarafından tutup tartışıyor. Belediye Başkanvekili ile tören tartışmasıyla dikkatleri üzerine çeken Adana Valisi Avni Coş, Başbakan’ın açıklamalarını talimat kabul edip öğrenci evi avını başlatırken, birçok büyük kentin yöneticisi, mevcut mevzuata göre yetişkin insanların, ikamet bildirimi gibi kurallara uyarak kaldığı evlere müdahale edilemeyeceği görüşünü savunuyor. Ankara ’da bir yetkili, polisin mahkeme kararı olmadan bir eve müdahale etmesinin anayasal suç olduğuna dikkat çekerken şu yorumu yapıyor: “Komşu şikayet ederse gideriz, kapıda uyarırız. Israr ederse kabahatler kanununa göre ceza keseriz. Mahkemenin eve girmemizi sağlayacak kararı alması için ceza kanunlarında belirtilen bir suç oluşması gerekiyor. Kumar oynatılması, fuhuş, uyuşturucu gibi... Dolayısıyla suç yoksa müdahale de olmaz...”
Çiçek, dün sabah “Hukuk içinde yasak değilse serbesttir” açıklamasını yaptı. Bu açıklamanın ardından kendisiyle görüşme şansı buldum. Aslında söyledikleri, meselenin en sağlıklı tartışılabileceği bir alan açıyor. Önce siyasetin nerede başlayıp nerede bittiğinin belli bile olmadığına dikkat çeken Çiçek, Başbakan’ın açıklamasının muhalefete, muhalefetin açıklamasının iktidara, o açıklamalarının kendisine sorulduğuna ve konunun uzadığına işaret etti. Bu şekilde, siyasi polemiğin bitmeyeceğine işaret eden Çiçek, sözlerini şöyle sürdürdü: “Anayasamızda ‘siyasi devletiz’ demiyor zaten. Ne diyor: Demokratik hukuk devletiyiz. O halde hukuka göre tartışmalıyız. Hukuka göre tartışırsak sonuca varırız.”
Hukukun yasaklamadığı şeyin serbest olduğunu özellikle vurgulayan Çiçek de konuştuğum bazı mülki amirlerle aynı görüşte. Hukukta yasakların, bu yasakların ihlal edilmesi durumunda uygulanacak yaptırımların belli olduğunun altını çizen Çiçek, şöyle devam etti: “Vatandaş bu serbest alan içinde suç işlerse, mesela kumar oynarsa, fuhuş olursa bu zaten ceza kanunlarına göre suçtur. O zaman müdahale edilir. Valiler zaten mevzuata göre suç varsa Ankara’dan talimat beklemeden gereğini yapmak zorunda. Ancak hukukta karşılığı yoksa ve hukuk yetersiz kalıyorsa da o zaman TBMM’de gündeme gelir ve gerekli düzenleme yapılır...”