'Hukukçu ama hâlâ anlayamamış'

'Hukukçu ama hâlâ anlayamamış'
'Hukukçu ama hâlâ anlayamamış'

Bülent Arınç, TSK?nın açıklamasına yanıt verdi.

TSK'dan Bülent Arınç yorumu: TSK?ve TSK?personeline ilişkin düşünceleri çok iyi bilinmektedir. Bunlar saptırıcı, ön yargılı düşünceler

Ergenekon sanığı orgenerallerle ilgili ‘İyi ki bu paşalarla savaşa girmemişiz’ diyen Arınç’a TSK sert tepki gösterdi:

ANKARA -  Eski TBMM Başkanı AKP Manisa Milletvekili Bülent Arınç’ın Ergenekon sanığı orgeneralleri kastederek “Allah’a çok şükür ediyorum ki, Türkiye bunların zamanında bir savaşa falan girmemiş” sözlerine asker sert yanıt verdi:?“ Bu konuşmadaki önemli husus, hukuk fakültesi mezunu bir kişinin yargı kararı olmadan hiçbir kimseyi suçlamaya, dolaylı olarak da bir kurumu hedef almaya hakkı ve yetkisi olmadığını hâlâ anlayamamış olmasıdır” dedi. Arınç ise “Bana kimse hukuku öğretmeye kalkmasın” diyerek yanıt verdi.
Ergenekon soruşturmasında ikinci iddianamede Ergenekon örgütü yöneticiliği ile suçlanan  emekli Orgeneraller Hurşit Tolon ve Şener Eruygur ile ilgili olarak, Bülent?Arınç “Allah’a çok şükür ediyorum ki Türkiye bunların zamanında bir savaşa falan girmemiş. Yoksa bunların savaşacak halleri yok. Askerlikten başka her şeyi yapmışlar. Siyasetle uğraşmışlar, darbelerle uğraşmışlar” demişti.  

Hukuk fakültesi mezunu ama...

Tuğgeneral Gürak, dün yapılan haftalık bilgilendirme toplantısında, konuya ilişkin bir soru üzerine şunları söyledi: “Türk ordusunun savaşlarda ve terörle mücadele konusundaki başarısı herkes tarafından bilinmektedir. Eğer gerçekten bu sözler söylenmiş ise söz konusu kişinin TSK’ya ve TSK personeline ilişkin ve düşünceleri çok iyi bilinmektedir. Aslında bu tip kişilerin önyargılı, saptırıcı düşünce ve ifadeleri üzerinde fazla durulmasına da gerek yoktur. Çünkü bu tip konuşmalar hiçbir zaman doğruları değiştirmez. Ancak bu konuşmada önemli bir husus var. O da hukuk fakültesi mezunu bir kişinin kesin yargı kararı olmadan hiçbir kimseyi suçlamaya, doğrudan ya da dolaylı olarak da bir kurumu hedef almaya hakkı ve yetkisi olmadığını hâlâ anlamamış olmasıdır.”
Tuğgeneral Gürak, Cumhurbaşkanı Gül’ün, Kürt sorunu ile ilgili olarak sarfettiği “İyi gelişmeler olacak” sözünün anımsatılarak “Sizce Etkin Pişmanlık Yasası yeterli mi yoksa ilave düzenlemeler faydalı olabilir mi” şeklindeki soruya ise “Etkin Pişmanlık Yasası’nın bilinmesi halinde ne kadar etkili çalıştığının örneklerini sizlere verdik” dedi. Ayrıca Gürak, Türk jetlerinin önceki gün Zap-Avaşin bölgesinde PKK hedeflerini vurduğunu açıkladı. (Radikal)