Hukukçulardan akademisyenlere: Yanınızdayız, gönüllü avukatlık yapmaya hazırız

Hukukçulardan akademisyenlere: Yanınızdayız, gönüllü avukatlık yapmaya hazırız
Hukukçulardan akademisyenlere: Yanınızdayız, gönüllü avukatlık yapmaya hazırız
Barış İçin Akademisyenler'in 'Bu suça ortak olmayacağız' bildirisine bir destek de hukukçulardan geldi. Hedef gösterilen, haklarında soruşturma ve gözaltı uygulamaları başlatılan akademisyenlere imzalarıyla destek veren 2 bin hukukçu, gönüllü avukatlık yapmaya da hazır olduklarını duyurdu.

RADİKAL - İmzaladıkları barış talep eden bildirinin ardından hedef gösterilen, haklarında soruşturma başlatılan ve cuma sabahı itibariyle de gözaltı işlemleri başlatılan akademisyenlere destek büyüyor. 'Barış İçin Akademisyenler'  ismiyle bir araya gelen 1128 öğretim üyelesi, Güneydoğu ve Doğu Anadolu'da yaşanan çatışmalara ve sokağa çıkma yasaklarına dikkat çekmek için kalıcı barış için masaya dönülmesi çağrısı yapmıştı. Bildirinin ardından hedef gösterilen ve haklarında soruşturma başlatılan akademisyenlerin bir kısmı bu sabah itibariyle gözaltına alınmaya başlandı. Öte yandan dünden beri akademisyenlere sinemacılar, gazeteciler, edebiyatçılar, tiyatrocular, LGBTİ örgütleri, öğrenciler, beyaz yakalılardan destek yağıyor. Akademisyenlere bir destek de yaklaşık 2 bin imzalık bir listeyle hukukçulardan geldi.
Yaklaşık 2 bin hukukçu Türkiye devletine şiddete son verme ve müzakere koşullarını hazırlama çağrısı yapan metne imza atan akademisyenlerle dayanışma içinde olduğunu duyurdu. Hukukçular akademisyenlerin imzaladığı metni aynen sahiplendiklerini ve her aşamada gönüllü avukatlık yapmaya da hazır olduklarını açıkladı. 

1128 akademisyenden barış çağrısı
 
Plaza çalışanlarından akademisyenlere destek
 
Akademisyenlere edebiyatçılardan destek!
 
Gazetecilerden akademisyenlere destek: Barış ortamında habercilik yapmak istiyoruz
 
Sinemacılardan akademisyenlere destek: Bu suça ortak olmayacağız!

Barış isteyen akademisyenleri öğrenciler de destekliyor

Kaos GL'den Barış İçin Akademisyenler'e destek

İmza metni şöyle:

"Sessiz kalmayın diyoruz"

“Yaşamın, hak ve özgürlüklerin avukatı; bu toprakların hukukçuları olarak;
Şırnak ve Ankara’da, Diyarbakır ve İstanbul’da, Reyhanlı, Gazi, Suruç, Sultanahmet ve maalesef belki yarın başka bir yerde öldürülenlerin, yakınlarını kaybedenlerin, hakları ve özgürlükleri gasp edilenlerin, katliamdan kurtulamayan bebeklerin, çocukların; Ayşe öğretmenlerin, barış isteyen onurlu ve vicdanlı akademisyenlerin ve hayatı savunan herkesin yanında olacağımıza, adliyede ve sokakta onlara omuz vereceğimize, insanlarımıza karşı işlenen “bu suçların” hesabı sorulana kadar hukuk mücadelemize devam edeceğimize söz veriyoruz.
Evet, “Çocuklar öldürülüyor sessiz kalmayın” diyoruz. “Haftalarca süren sokağa çıkma yasakları, insanların açlığa ve susuzluğa mahkûm edilmesi, yerleşim yerlerinin, mezarlıkların, ibadethanelerin tank, helikopter ve uçaklarla bombalanması sistemli bir katliam ve tehcir politikasıdır, insanlığa karşı işlenmiş suçtur” diyoruz. Mardin, Diyarbakır ve Şırnak gibi illerde Kürtlere; Reyhanlı, Gazi, Sultanahmet ve Ankara’da Türk, Kürt, Arap, Alman, her halktan insanlara karşı işlenen suçların görülmesini ve bilinmesini istiyoruz.
Cumhurbaşkanı, Adalet Bakanı, Milli Eğitim Bakanı, Sağlık Bakanı ve YÖK tarafından 'savaşa son verilmesi, çocukların öldürülmemesi' için çağrı yapan akademisyenlere, iş bırakan eğitim emekçilerine, Hipokrat yemini çerçevesinde görevini yapan sağlık emekçilerine, barış isteyen herkese yönelik tehdit ve hakaretlerin suç teşkil ettiğini hatırlatıyoruz.
Faşist-ırkçı propaganda ve nefret söylemleri suçtur ve cezalandırılması gerekir. İfade özgürlüğünün, sendikal eylemlerin, yaşatma görevinin ve barış taleplerinin kriminalize edilerek yargı mekanizmasının siyasi iktidarın giyotini gibi işletilmemesi için savcıları ve Adalet Bakanını uyarıyoruz. "Bu suça ortak olmayacağız” diyerek barış isteyen akademisyenlerin
İmza metnini aynen sahiplendiğimizi, akademisyenlere yönelik tehditlere karşı yasal yollara başvuracağımızı ve her aşamada avukatlıklarını yapacağımızı belirtiyoruz.
Biz aşağıda imzası olan avukatlar ve hukukçular olarak katliamın suç ortağı olmayacağını ilan eden herkesin sesine ortak olduğumuzu; silahlı saldırıların, medya veya yargı eliyle yürütülen baskı ve sindirme politikalarının hedefi olan her insana gönüllü avukatlık yapmaktan da onur duyacağımızı yineliyoruz."