'Hukuksuzluğa 30 yıldır tanığız'

'Hukuksuzluğa 30 yıldır tanığız'
'Hukuksuzluğa 30 yıldır tanığız'

Abdi İpekçi, dün mezarı başında anıldı. FOTOGRAF: HUSEYIN OZDEMIR

İSTANBUL - Eski Milliyet Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni ve başyazarı gazeteci Abdi İpekçi ölümümün 30. yıldönümünde Zincirlikuyu’daki mezarı başında anıldı. Törene Abdi İpekçi’nin eşi Sibel İpekçi, kızı Nükhet İpekçi İzet, Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Orhan Erinç, Milliyet Gazetesi Genel Yayaın Yönetmeni Sedat Ergin ve gazeteciler katıldı.
Törende konuşan Erinç, İpekçi cinayetiyle ilgili soruşturmaların yüzeysel kaldığını, tetikçilerin arkasındaki karanlık güçlerin bulunamadığını söyledi. Erinç zamanaşımı nedeniyle bundan sonra tepki göstermek dışında yapılabilecek pek bir şey olmadığını da belirtti.
Sedat Ergin ise Abdi İpekçi’nin ölümünden sonra geçen 30 yılın suikastlara kurban gitmiş gazeteclerin de tarihi olduğunu kaydetti. Ergin “Eğer ülkemizin gerçek bir demokrasi olmasını istiyorsak, gerçek bir hukuk devleti olmasını istiyorsak bu geçen 30 yılın tarihini, bu cinayetlerin üzerine sinmiş olan karanlık perdeyi aydınlatmamız gerekiyor” dedi. 
Annesi Sibel İpekçi ile törene katılan Abdi İpekçi’nin kızı Nükhet İpekçi İzet ise,  şunları söyledi: “Yalnız kalmadığımızı bilmek her zaman çok ferahlatıcı bir duygu oluyor. Bir yıl değil, beş, on beş, yirmi değil, neredeyse 30 yıl önce işlenmiş bir cinayeti çözümleyememiş olarak yine buradayız. Yaptığımız tanıklık 30 yıllık bir hukuksuzluğun tanıklığı.” (Radikal)