'Hukukun gereği neyse yapılır'

İSTANBUL/ANKARA - TBMM Grup Başkanvekili Hakkı Süha Okay, kardeşi Mustafa Fehmi Okay’ın adının İstanbul’da yürütülen ‘Hassas Burun’ isimli uyuşturucu operasyonunda geçmesinden üzüntü duyduğunu söyledi. Yargı sürecinin gerçekleri ortaya çıkaracağından en ufak bir kuşku duymadığını belirten Okay, “Hukukun gereği neyse onu saygı ile karşılıyorum” dedi.
Yaptığı yazılı açıklamaya göre CHP’li Okay,  kardeşinin, adının operasyona karıştığını önceki gün medyadan öğrendi ve hemen Beşiktaş Adliyesi’ne giderek nöbetçi savcı ile görüştü. Savcıyı arayarak bilgi aldıktan sonra, dün kardeşine Beşiktaş Adliyesi’ne gelmesi gerektiğini söyledi.  Okay, “Böyle bir olayın içerisinde kardeşim Mustafa Fehmi Okay’ın adının geçmesinden üzüntü duymaktayım. Kendisinin böyle bir olaya karıştığına ihtimal dahi vermek istemiyorum. Kardeşime ilişkin bu olay için yargı sürecinin gerçekleri ortaya çıkaracağından en ufak bir kuşku duymuyorum. Hukukun gereği ne ise onu saygı ile karşılıyorum” dedi.
CHP Genel Başkanı Deniz Baykal ise konuyla ilgili sorular üzerine hukuğun işleyeceğini söyledi. Baykal, “Hukuk işleyecek. Soruşturma işleyecek. O konularda gerçeklerin ortaya çıkmasını hepimiz öncelikle isteriz. Bu konuda hukuk sürecinin, soruşturma sürecinin sağlıklı ve etkin bir şekilde işlemesinden başka hiçbir bekleyişimiz olamaz. Gerçekler neyse ortaya çıkar ve yapılır. Hakkı Süha Okay beni arayarak bilgi verdi. Ben de gerekenleri söyledim. Şu anda ben bir şey söyleme durumunda değilim. Konuyu bilmiyorum. Ama gerçeklerin ortaya çıkması konusunda bizim kararlılığımız çok açıktır. Neyse gereği derhal yapılmalıdır. Eminim  yapılacaktır” diye konuştu. (Radikal)