Hukukun şampiyonlar ligine Galatasaray Üniversitesi gidiyor!

Hukukun şampiyonlar ligine Galatasaray Üniversitesi gidiyor!
Hukukun şampiyonlar ligine Galatasaray Üniversitesi gidiyor!
Dünyanın en büyük ve en kapsamlı uluslararası hukuk yarışması olan White and Case Philip Jessup farazi dava yarışmasının ulusal elemelerini Galatasaray Üniversitesi Hukuk Fakültesi kazandı

RADİKAL –  Dünyanın en büyük ve en kapsamlı uluslararası hukuk yarışması olan White and Case Philip Jessup’ın bu seneki Türkiye yarışması 27-28 Şubat 2016 tarihlerinde Galatasaray Üniversitesi ’nde gerçekleştirildi. Yarışmaya Türkiye’den Galatasaray, Koç, Bahçeşehir, Ankara, İstanbul ve İzmir Gediz üniversiteleri katıldı.

Galatasaray Üniversitesi’ni temsil eden Zeynep Ülkü Kahveci, Yusuf Kumtepe, Tülay Çalışkan, Turan Bayraktar ve Tolga Bayrak final maçını Ankara Üniversitesi ile yaptı.  Maçı kazanan Galatasaray Üniversitesi Türkiye şampiyonu oldu ve son beş senedir katıldığı yarışmada üçüncü kez Türkiye’yi uluslararası rauntlarda temsil etme hakkını kazandı. Galatasaray Üniversitesi en iyi takım seçilmesinin yanı sıra ‘en iyi dava dilekçesi’nde son 5 yıldır olduğu gibi ödülü aldı.

Yyarışmayı kazanan öğrenciler duygularını şöyle ifade etti: “Böyle bir başarıya imza atmak tabii ki gurur verici. Galatasaray açısından bu başarı bir nevi gelenek haline geldi. Bu geleneği sürdürdüğümüz ve Galatasaray’ı en üstte tutmaya devam ettiğimiz için çok mutluyuz. Galatasaray Hukuk Fakültesi, Galatasaray’ın ait olduğu yerde, hukukun şampiyonlar liginde Türkiye’yi temsil edecek. Türkiye’yi Galatasaray olarak temsil etmek bize haklı olarak büyük gurur veriyor.”

MEHMET KARLI : BAŞARININ TESADÜF OLMADIĞI ORTADA

Galatasaray Üniversitesi takımını bu seneki yarışmaya  Dr. Bleda Kurtdarcan, Dr. Berk Demirkol ve GSÜ Hukuk Fakültesi 2013 yılı mezunu Selim Can Bilgin’le birlikte hazırlayan  Yrd. Doç. Dr. Mehmet Karlı şunları söyledi:  “Bu başarı tabii ki her şeyden önce Galatasaray Hukuk Fakültesi’nin yüksek öğrenci kalitesinin bir işaretidir. Galatasaray Hukuk Fakültesi kurulduğu günden bu yana Türkiye’nin en yüksek başarı puanı ile öğrenci alan hukuk fakültesi haline gelmiştir. Bunun yanı sıra Galatasaray Hukuk Fakültesi’nin uluslararası hukuka en çok önem verilen, bu alanda en çok ders verilen fakültelerden biri olmasının da bu başarıda payı büyüktür. Fakültemizde hem Fransızca hem İngilizce olarak birçok uluslararası hukuk dersi verilmektedir. Bu açından bakıldığında Fakültemiz tam anlamıyla üç dilli bir eğitim vermektedir. Değişim programları sayesinde her sene Fakültemizdeki öğrenci nüfusunun nerdeyse dörtte biri yabancı öğrencilerden oluşmaktadır. Mezunlarımızın nerdeyse yarısından fazlası her sene Oxford, Cambridge, Harvard, Yale, NYU, Columbia, Sorbonne, Paris 2 Pantheon-Assas gibi dünyanın en önde gelen hukuk fakültelerine yüksek lisans veya doktora eğitimine gitmektedirler. Bu öğrencilerin büyük çoğunluğu bu eğitimlerini burslar ile yapmaktadırlar. Tüm bu açılardan bakıldığında Galatasaray’ın bu başarısı bir tesadüf olmaktan çok uzaktır.” 

WHITE AND CASE PHILIP JESSUP YARIŞMASI

White anda Case Philip Jessup Yarışması, Uluslararası Hukuk Öğrencileri Derneği (ILSA) tarafından düzenlenen, dünyanın seksenden fazla ülkesinden hukuk fakültelerinin katılım gösterdiği ve 2016 yılında 57.si gerçekleşecek olan dünyanın en köklü farazi dava organizasyonu.  Organizasyon kapsamında her ülkede ulusal yarışmalar düzenlenmekte ve ulusal yarışmaların galipleri her sene ABD’nin başkenti Washington’da yapılan uluslararası yarışmada ülkelerini temsil ediyor.  Hem ulusal turnuvalar hem de uluslararası rauntlar tamamen İngilizce olarak gerçekleştiriliyor.