Hükümet: Anlayış bekliyoruz

Hükümet Sözcüsü Cemil Çiçek, Bakanlar Kurulu'nun ardından, Sağlık Bakanı Recep Akdağ da il valiliklerine gönderdiği genelgede, yeni uygulamayı savundu.

ANKARA - Hükümet Sözcüsü Cemil Çiçek, Bakanlar Kurulu'nun ardından, Sağlık Bakanı Recep Akdağ da il valiliklerine gönderdiği genelgede, yeni uygulamayı savundu. Çiçek, dün başlayan sağlıktaki tek çatı uygulamasında özellikle ilaç alımı konusunda bazı sıkıntıların yaşandığını medyadan öğrendiklerini belirtirken şunları söyledi:
"Daha önce de bazı kuruluşların ve bakanlıkların birleştirilmesinde çeşitli sorunlar yaşandı. Vatandaşlarımızdan bu konuda anlayış bekliyoruz. 15 bin 500 eczane ile ilaç alım sözleşmesi yapıldı. Paraları da 45 gün içinde ödenecek. Eczanelerin pahalı ilaçları vermemesi şikâyetleri üzerine Maliye Bakanlığı, saymanlıklara ödeme talimatı verme kararı aldı. 2004 yılına ait ödenmesi gereken borç bulunmamaktadır. 2005 yılına ait de ödeme sıkıntısı olmayacaktır."
'Şefkat' genelgesi
Sağlık Bakanı Recep Akdağ da, il valiliklerine gönderdiği genelgede, bakanlığına bağlı sağlık kuruluşlarına başvuran vatandaşların, sosyal devlet özelliğini en güçlü biçimde hissetmeleri gerektiğine vurgu yaptı. Akdağ, genelgede özetle şöyle dedi: "Şefkate ve güleryüze en çok ihtiyaç duyulan bir dönemde sağlık çalışanlarımızın vatandaşlarımıza bu temel anlayışla sağlık hizmeti sunacağına inancım tamdır. Sağlık birimlerine başvuran hasta ve yakınlarına gerekli ihtimam, şefkat ve güleryüz gösterilmelidir. Vatandaşımıza rahatlatıcı ve anlayışlı davranın, şikâyet ve aksaklıkları özenle değerlendirin, süratle giderin. Özellikle sabah saatlerinde, hasta kayıt ve kabul bankoları ile tetkik amaçlı kan alma bölümleri bu saatlerde ilave personelle destekleyin. Eldeki bütün imkânlar ve mekânlar kullanılmalı, muayene oda sayıları artırılmalıdır. Sevk ve rapor işlemlerinde gereksiz bürokrasi oluşturulmamalı. Gerekirse akşam ve hafta sonları muayene ve laboratuvar hizmeti vermeli."


    http://www.radikal.com.tr/7387117387110

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.