Hükümet beyaz eşya yardımlarından vazgeçti

ANKARA - Devlet Bakanı Hayati Yazıcı, yerel seçim öncesinde muhalefetin sert eleştirilerine hedef olan beyaz eşya yardımının artık yapılmayacağını söyledi. Kararın gerekçesini, “Çünkü çok yanlış anlaşılıyor” sözleriyle açıklayan Yazıcı, “Artık yoğurdu üfleyerek yiyoruz” dedi.
Hayati Yazıcı, dün, Başbakanlık Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Genel Müdürlüğü’nde, ‘Alo Sosyal Yardım’ hattı ile ‘Sosyal Yardım Bilgi Sistemi’ projelerinin tanıtımını yaptı.
Sosyal Yardım Bilgi Sistemi (SOYBİS) projesinin amacının sosyal yardım başvurusu yapan vatandaşların muhtaçlıklarını ve kişisel verilerini merkezi veri tabanından tespit etme ve mükerrer yardımların önüne geçme olduğunu anlatan Yazıcı, sadece vatandaşlık numarası ile 10 farklı kurumdan 24 ayrı sorgulama yapılabildiğini söyledi. Vatandaşların, ihtiyaç sahibi olduklarını ispatlama külfetinden kurtulduklarını, sadece 7 saniye içinde, sosyal yardım almaya hakları olup olmadığının tespit edilebileceğini anlatan Yazıcı’nın verdiği bilgiye göre projenin uygulamaya geçirildiği mart ayından beri sistem sayesinde 15 milyon evrak ortadan kaldırılarak kâğıt israfı önlendi. 5 milyon TL yol parası vatandaşın cebinde kaldı, ortalama başvuru süresi de 3 ile 15 günden saniyelere indirildi. Yazıcı bürokratik işlemlerin azaltılması ile 3 bin 900 ağacın da kâğıt yapılmak için kesilmesinin önüne geçildiğine dikkat çekti.
Yacızı, daha sonra gazetecilerin sorularını da yanıtladı. Yazıcı, bir gazetecinin yerel seçimler öncesinde yapılan beyaz eşya yardımlarının kamuoyunda tartışıldığını hatırlatması üzerine, söz konusu projenin Tunceli, Diyarbakır, Batman ve Siirt’te gerçekleştirildiğini söyledi. Hükümetin amacının hem dayanıklı tüketim maddesi alamamış vatandaşların ihtiyaçlarını gidermek, hem de küresel kriz dolayısıyla üreticilere katkıda bulunmak olduğunu söyleyen Yazıcı, sözlerine şöyle devam etti:  “Vatandaşa bir numaralı ihtiyacını sorduk. Kimisi buzdolabı, kimisi yemek takımı, kimisi çamaşır makinesi dedi. ‘Seçim yatırımı’ filan dendi. Şimdi beyaz eşya yardımlarının bitmiş olması lazım. Bir daha böyle bir proje yapmayacağız. Çünkü çok yanlış anlaşılıyor, yanlış algılanıyor. Artık yoğurdu üfleyerek yiyoruz.” Yazıcı, yardımların yapıldığı bölgelerde anket yaptıklarını memnuniyet derecesinin yüksek çıktığını da sözlerine ekledi. (Radikal)