Hükümet: Bu işte ağa haklı

Ağa baskısından şikâyet eden Sinan köylülerine kötü haber. Hükümet, kadastro tespitleri kesinleşen ve yargı organlarınca hükme bağlanan malların kadastrosunun iptali veya tashihi yönünde idari yoldan bir işlem yapılmasının mümkün olmadığını bildirdi.

ANKARA - Ağa baskısından şikâyet eden Sinan köylülerine kötü haber. Hükümet, kadastro tespitleri kesinleşen ve yargı organlarınca hükme bağlanan malların kadastrosunun iptali veya tashihi yönünde idari yoldan bir işlem yapılmasının mümkün olmadığını bildirdi.
Diyarbakır'ın Bismil ilçesine bağlı Sinan Köyü'nde, topraklarının ellerinden alındığını ve göçe zorlandıklarını iddia eden köylüler, seslerini duyurabilmek için Ankara'ya kadar gelerek eylem yaptı. Toprakların 1956 yılında Sinan ailesi tarafından usulsüz yollarla kendi üstlerine geçirildiğini, bu durumun 2004'de pamuk üretimi için destekleme primi başvurusu yapılırken ortaya çıktığını anlatan köylüler, AKP'nin Kızılcaham anıkampında da sorunlarını dile getirdi. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan da sorunun çözümü için talimat verdi.
CHP'li Atilla Kart da sorunu önergesiyle Meclis gündemine taşıdı. Soru önergesini yanıtlayan Bayındırlık ve İskân Bakanı Zeki Ergezen, Sinan Köyü'yle ilgili kadastro çalışmalarının 1956 yılında tamamlandığını belirterek yapacak bir şey olmadığını söyledi.


    http://www.radikal.com.tr/7469737469730

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.