Hükümet bu kez yetkiden korktu

TBMM'ten sık sık yetki isteyen hükümet bu kez korktu.
Haber: YURDAGÜL ŞİMŞEK / Arşivi

ANKARA - TBMM'ten sık sık yetki isteyen hükümet bu kez korktu. Hükümet, '65 yaşını doldurmamış muhtaç, güçsüz ve kimsesiz' özürlülere verilecek aylıkları dört katına kadar artırma yetkisini kabul etmedi.
Özürlülerin sorunlarının çözümü ve verilecek hizmetlere ilişkin düzenlemeler getiren tasarı TBMM'de önce Milli Eğitim sonra da Sağlık Komisyonu'nda görüşüldü. Milli Eğitim Komisyonu'ndaki görüşmeler sırasında tasarıya eklenen bir maddeyle '65 yaşını doldurmadığı halde başkalarının yardımı olmaksızın hayatını devam ettiremeyecek şekilde özürlü olan, durumlarına uygun bir işe yerleştirilemeyenlere, çalışma gücü kayıp derecelerine göre aylık bağlanması ve hükümete bu aylığı özür derecelerine göre dört katına kadar artırma' yetkisi verildi.
Hükümete böylece özürlülere verilen 17 milyon lira aylığı 68 milyona çıkarma hakkı tanındı. Ancak yetki nedeniyle özürlülerin baskı yapmasından korkan hükümet, Sağlık Komisyonu'nda yetkiye ilişkin hükmü tasarıdan çıkardı. Tasarıda özürlülere şu haklar getiriliyor:

  • Muhtaç olanlar su, havagazı, doğalgaz gibi hizmetlerden yüzde 50 indirimli yararlanacak.
  • Sosyal, kültürel, sanatsal ve spor etkinlikleri ile ulaşım araçlarından indirimli, sosyal güvencesi olmayan özürlüler ise ücretsiz yararlanacak.
  • Okula devam eden özürlülere anne ve babalarının refakati zorunlu ise çocuğu eğitim kurumuna götürüp getirmek için ebeveyne çalıştığı kurumdan izin verilecek.
  • Özürlülerin kullanımına ilişkin standartlara uygun düzenlemeleri yapmayanlara
    yapı ruhsatı verilmeyecek.
  • Ulaşım araçları erişilebilir hale getirilecek.
  • Kavşak ve meydanlarda sesli sinyalizasyon olacak.