Hükümet bu süreci ciddiye almalıdır

Hükümet bu süreci ciddiye almalıdır
Hükümet bu süreci ciddiye almalıdır
Sürecin ikinci aşamasında muhatabın BDP olduğunu söyleyen Demirtaş, "Hükümeti uyardık. Rest çekme tavrı değil. Hükümet ciddi olmalıdır" dedi.
Haber: RİFAT BAŞARAN - rifat.basaran@radikal.com.tr / Arşivi

Partisinin önceki günkü grup toplantısında hükümete yüklenerek, kırmızı çizgilerini aktaran ve “Süreç yürümez” diyen BDP Eşbaşkanı Selahattin Demirtaş, sözlerine açıklık getirdi. Demirtaş, “İkinci aşamanın muhatabı biziz. Şu anda hükümet bu konuda ciddiyetsiz davranacaksa biz BDP olarak kendi tavrımızı ortaya koyuyoruz” dedi. Demirtaş, sohbet ettiği bir grup gazeteciye şunları söyledi:
ROLÜMÜZÜ OYNAMAYIZ: Silahlı güçlerini geri çekiyor, bir sıkıntı yok. Ama ikinci aşamanın muhatabı biziz. Şu anda hükümet bizimle ciddi müzakereyi yürütmiyecekse, bu konuda ciddiyetsiz, lakayt davranacaksa biz BDP olarak kendi tavrımızı ortaya koyuyoruz. İkinci aşamanın muhatabı olarak biz hükümeti uyarıyoruz. Yoksa bir rest çekme, bitirme veya başka bir tavır değil. Hükümet kendine gelmelidir. Ciddi bir süreç yürütüyorsa ciddi olmalıdır. Öyle ‘Terörist başı, bölücü başı..’ böyle bir üslupla süreç yürütülür mü? Barış her şeyden önce üslupta, söylemde başlar sonra pratiğe dönüşür. Şimdi ben çıkıp gece gündüz ‘katil Başbakan’ desem süreç ilerler mi?
BU HAFTA DÜNYA DÜZELMEZ: Bu hafta ile hükümetle randevumuz olacak. Bir şey yapmak istiyorlar mı, tatile mi çıkacaklar, kapatıyorlar mı Meclis’i, ekime kadar birbirimizi görmeyecek miyiz? Bunları bilmek istiyoruz. Bu hafta kastettiğimiz budur, yoksa bu hafta dünya düzelsin demiyoruz. Meclis, içtüzüğe göre üç ay tatile giriyor. Bir müddet tatil yapılabilir. Sonra erken toplanması gerekir ama. Acil olarak 20-25 maddelik paketin hazırlanması lazım.
YALAN ATACAK DEĞİLİZ: Abdullah Öcalan ile görüşmelerimizde, kendisi soracaktır ‘Sizin yaptığınız çalışmalarda sonuç alıcı bir şey var mı?’ diye. Biz oraya gittiğimizde ‘evet biz sonuç alıyoruz’ demek istiyoruz. Bizim yaptığımız çalışmalar, görüşmeler kendisi açısından bağlayıcıdır. Hiçbir ilerleme olmadan gidersek, biz yalan atacak durumda değiliz, hükümetin durumu neyse onu söyleriz. Kendisi kararlarında, bir karar verir mi, yeni bir değerlendirme yaparsa onun bileceği .

İmralı’dan önce ‘âkil’ görüşme

Demirtaş, İmralı ziyareti öncesinde bugün Âkil İnsanlar Heyeti başkan ve temsilcileriyle görüşecek. Sürecin ikinci aşamasına geçmeden önce heyet üyelerinden izlenimlerini dinleyecek olan Demirtaş’ın, heyetin çalışmalarıyal lilgili Öcalan’a da bilgi vereceği öğrenildi. Toplantıda, heyet üyeleri, beş bölgede yaptıkları inceleme ve görüşmelerle ilgili izlenimlerini BDP’ye aktaracak. Heyet, hükümete sunacakları rapor ile ilgili görüş alışverişinde de bulunacak. Ayrıca BDP, heyetin çalışmalarıyla ilgili edindikleri bilgiyi, İmralı ziyareti sırasında Öcalan ile de paylaşacak. Heyetin, bölge ve illerde yaptığı görüşmelerde Öcalan ile ilgili talep ve eleştiriler dile getirilmişti.


  http://www.radikal.com.tr/113831511383154

  YORUMLAR
  (4 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  ARTIK SİLAHLI MÜCADELE TARİH OLDU - pispor

  hiç kimse artık beklemesin ki asker polis gerilla cenazeleri üzerinden rant siyaset yapacaklarını unutsun bundan sonra halkın istedikleri olacak devlet kürt halkının tüm taleplerini kabul etmek zorundadır Kürt halkı dağdaki gerillasının geleceğine kültürüne doğasına ve Bu ülkedeki insani haklarını almak için artık bir daha silahı eline almayacağına eminim ama halkın direniş bu 30 yıldır kürt özgürlük savaşçılarının silahla yapmadığı dayatmayı devlete göstereceklerdir buna eminim hayatı silahsız da durduracaklardır o güç ve o örgütlenme kürt halkında mevcut yeter ki bir lider bunu kullanmasını bilsin

  SAYIN DEMİRTAŞ SONUÇ YOKSA - pispor

  Öcalan'a değil Kürt halkına demelisiniz ki Kürt halkıda meydanlarda Öcalan için özgürlük diye devlete dayatma yapmalıdır madem ki her şey Öcalan'da ne diye Bu adam hapiste sayın başkan

  Gözümüz açıldı - SDD

  Çok ince oy hesapları yapan biriyle Kürt devrimi gerçekleştirmek zor di mi? Yine de bizlerin size olan desteği gün geçtikçe artıyor. Bizler son protestolardan sonra basının nasıl devlet için her yalanı söylediğini anladık, devletin nasıl herşeyi çarpıttığını gördük ve size yapılanları ilk defa gerçekten idrak ettik. Lütfen elinize silah alıp bu durumu bozmayın.

  BDP'ye güvendiğim gibi AKP'ye de güvenmek ... - user1077380

  bir Kürt olarak akp'nin bu barış sürecini değerlendireceğini düşünmüyorum ama tek tesellimiz kimsenin ölmemesidir.AKP sürecin başından beri süreci destekleyici herhangi bir adım atmadığı gibi kanunen de gerekli olabilecek bir düzenleme yasa veya kanun çalışması da gözükmüyor. BDP'ye güvendiğim gibi AKP'ye de güvenmek istiyorum ama AKP yöneticilerinin ve başbakanın tavrı açıklamalarını gördükçe AKP'ye güvenmenin büyük hatalara neden olacağını görüyoruz en son gezi parkı olaylarında ki tavırları gibi.