Hükümet de yasal formül arayışında

Hükümet de yasal formül arayışında
Hükümet de yasal formül arayışında
BDP Eşbaşkanı Demirtaş, hükümetin sadece geri çekilme ile ilgili değil, tüm aşamalarla ilgili hukuki ihtiyaç olduğunu bildiğini ve buna çalıştığını söyledi.
Haber: RİFAT BAŞARAN - rifat.basaran@radikal.com.tr / Arşivi

BDP Eşbaşkanı Selahattin Demirtaş, hükümetin yeni dönemde kurulması planlanan komisyonlara ilişkin bir süredir yasal düzenleme hazırlığında olduğunu söyledi. Murat Karayılan’ın ‘Orta kademe komutanları ikna etmek lazım” sözüne açıklık getiren Demirtaş, “Öcalan’ın sesinden duymak istiyorlar. Memleket uzaya uydu gönderiyor, Kandil’le İmralı arasına bir trafik kurabilirler” dedi. Demirtaş, TBMM’de bir grup gazeteciyle yaptığı sohbette şu mesajları verdi:
Dönüşün yasal koşulları şu anda Türkiye’de yok. Fiilen hükümet ‘göz yumarım’ diyor. Bir savcı, bir polis müdürü böyle uygulamazsa, “Sen daha dün dağdaydın, yakaladım seni” derse, ne diyeceksin? Şu andaki yasalar yetmiyor. Parlamenterlerden oluşacak komisyonun kuruluş gerekçesinde, ‘Geri çekilme meselesine nezaret etmek üzere, süreci denetlemek üzere, sürecin sağlıklı yürümesi için gerekli önerileri hükümete yapmak üzere bir komisyon kurulur” denilirse, aslında bu geri çekilmeyi de güvenceye alan bir yasaya dönüşebilir. Orada zikredilebilir bunlar. Bu aynı zamanda barış kararıdır.
Hükümet de sadece geri çekilme ile ilgili değil, sürecin bütün aşamaları ile ilgili bir hukuka ihtiyaç olduğunun farkında. Benim bildiğim hükümetin bütün hukukçuları bunun üzerinde çalışıyor, formül arıyor. Bu İmralı’da konuşulmuş bir şey. Biz de ordan duyduk. Hükümet de bu işini hukuksuz yürümeyeceğinin farkında, işin ciddiyetinin farkında. Nasıl bir çözüm bulacak, nasıl bir formül ortaya koyacak, bunun arayışı içinde.
Mart ayının ilk haftası CHP ’ye, Sayın Kılıçdaroğlu ’na, “Arzu ediyorsanız bizim heyetlerimiz resmi olarak gelip sizi bilgilendirebilirler. Biz sürecin şu veya bu şekilde içindeyiz. Normalde hükümetin görevidir. Ama hükümet yapmıyorsa biz BDP olarak yapmaya hazırız” mesajı gönderdim. Cevap gelmedi.
İslam birliği Türklerle Kürtler arasında da bir kardeşliğe yol açmadı. Mektupta onu söylüyor. Hemen arkasından şu vardır; ‘mağdur kesimleri’ ifadesiyle İslamcıları kastediyor. ‘Büyük felakete uğramış’ kesimleri, Ermeniler ve Süryanileri kastediyor. ‘Kültür’ derken de Alevileri kastediyor. Mektubu bir daha herkes okursa, o gözle bakarsa, bunu anlatmaya çalışıyor.
Karayılan röportajında ‘Biz üst yönetim kademesi olarak hazırız, ama orta kademeyi ikna etmekte zorlanabiliriz. Dolayısıyla doğrudan önderliğimizin onlara seslenmesi lazım” diyor. Kendisi söylüyorsa ciddiye almak lazım. Sesini duymak istiyorlar, onun sesinden duymak istiyorlar. Doğrudan temas istiyorlar. Memleket uzaya uydu gönderiyor, Kandil’le İmralı arasına bir trafik kurabilirler. Bizim gidişimiz yetmiyor.
Şimdi geri çekilmenin başlaması ile ilgili sürecin tamamlanması için Öcalan’ın PKK ’ya geri çekilin çağrısı yapması lazım. O çağrıyı yapmadı, Newroz’da sadece ‘buna hazırım’ dedi. PKK da ateşkes ilan ederek Öcalan’ın bu deklarasyonuna yanıt vermiş oldu. Geri çekilme çağrısını Öcalan’ın yapması için hükümetin adım atılmasını bekleyecek. O olduktan sonra bence Öcalan ‘geri çekilin’ çağrısı yapacak. Muhtemeldir ki bu çağrıyı bizim aracılığımızla yapacak.