Hükümet Edip Başer'i görevden aldı

Başer: "İnsan bir haber verir."


Yeni temsilci sivil

Terörle Mücadele Koordinatörü Edip Başer görevden alındı. ABD ile ortak temsilciliğin PKK'ya karşı etkili olmadığını söyleyip istifa sinyali veren Başer'in Gül'le de tartıştığı öğrenildi. Göreve eski Başbakanlık başdanışmanı Rafet Akgünay atandı.

ANKARA - Hükümet, çeşitli platformlarda ABD'yle yürütülen çalışmaların somut sonuç vermediğinden yakınarak istifa edebileceği sinyalleri veren Terörle Mücadele Özel Temsilcisi Edip Başer'i görevden aldı. Edinilen bilgiye göre görevden alma kararında Başer'in hükümeti eleştiren açıklamaları ve geçen hafta yapılan Terörle Mücadele Yüksek Kurulu (TMYK) toplantısında Dişişleri Bakanı Abdullah Gül'le tartışması etkili oldu. Başbakanlık, Başer'in açıklamalarının terörle mücadeleye zarar verdiği için görevden alındığını açıklarken Başer, Başbakanlık tarafından yapılan açıklamanın çirkin olduğunu belirterek, "İnsan bir haber verir" dedi. Başbakan Tayyip Erdoğan da "Hayırlı olsun" demekle yetindi.
Bakanlar Kurulu Türk heyetinin başına Dışişleri Bakanlığı'nda güvenlik ve istihbarattan da sorumlu olan Müsteşar Yardımcısı Büyükelçi Rafet Akgünay'ı 'şimdilik' temsilci sıfatı vermeden atadı. Hem Başer, hem Akgünay kararı basından öğrendi. Bakanlar Kurulu'nun ardından açıklama yapan Başbakan Yardımcısı Abdüllatif Şener, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Büyükanıt'ın önerisiyle göreve getirilen Başer'in açıklamalarının toplantıda gündeme geldiğini belirtirken, "Görev değişikliği ortaya çıktı" dedi. Edinilen bilgiye göre Dışişleri Bakanı Abdullah Gül, Bakanlar Kurulu toplantısı öncesinde, çok sınırlı sayıda Dışişleri mensubuna bir görev değişikliğine gidilebileceğini ima etti.
'Mücadele olumsuz etki'
Toplantının ardından Başbakanlık'tan yapılan yazılı açıklamada şöyle denildi: "Terör örgütüyle yürütülen mücadelenin yanı sıra, örgütün yurtdışındaki desteklerinin kesilmesi ve faaliyetlerinin engellenmesi amacıyla ABD'yle ikili planda, ABD ve Irak ile üçlü planda sürdürülen çalışmalar büyük bir önemle devam ettirilmektedir. Bu çerçevede daha önce görevlendirilen emekli orgeneral Edip Başer'in konuyla ilgili ulusal ve uluslararası platformlarda ve basın-yayın organlarında yer alan bazı beyanatlarının çalışmaları olumsuz yönde etkileyeceği göz önünde bulundurularak görevinin sona erdirilmesi uygun görülmüştür. Yerine söz konusu ülkelerle yapılacak görüşmelerde Türk heyetine başkanlık etmek ve TMYK'ya üye olarak katılıp, Kurul tarafından kendisine verilecek diğer görevleri yürütmek üzere Dışişleri Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Büyükelçi Rafet Akgünay görevlendirilmiştir."
'Kendilerine yakışanı yaptılar'
Başer görevden alınmasıyla ilgili Radikal'in sorularını yanıtladı. Başer, kararın kendisine nasıl bildirildiği sorulunca, şöyle konuştu: "Bana henüz bildirilmedi, haberlerden öğrendim. Siyasi otoritenin takdiridir, saygıyla karşılarım. Ama böyle olmamalıydı. Böyle olmasına üzüldüm. Görevden alınma konusunda kimse benimle konuşmadı. İnsan bir haber verir. İnsan kendisine yakışanı yapar. Kendilerine yakışanı yaptılar. Çirkindir." Görevden alınmasının haziranda istifa edecek olmasıyla ilgili olmadığını söyleyen Başer, "Bunlar da geçer. Benim, Edip Başer olarak veremeyecek bir hesabım yok" diye konuştu.
'Büyükanıt'la mutabıktık'
Başer, "Görevden alınmanızın geçen cuma günkü TMYK'da Kurul Başkanı ve Dışişleri Bakanı Abdullah Gül ile tartışmanızla bağlantılı olduğu söyleniyor?" sorusu üzerine de, "Bir yorumda bulunmak istemiyorum. Ama görevden alınmama neden olan konuyu bildiğimi sanıyorum. O konunun istifa beyanımla ilgisi yok" demekle yetindi.
Başer, görevden alınmasını Büyükanıt'la konuşup konuşmadığına ilişkin soruyuysa şöyle yanıtladı:
"Henüz konuşamadım. Ancak geçen perşembe günü (TMYK toplantısından bir gün önce), haziran ortalarına kadar ABD'den ve Irak'tan PKK konusunda beklediğimiz belli bir konunun olmaması durumunda görevin benim tarafından sonlandırılması konusunu konuşmuş ve mutabık kalmıştık. Görevden alma diye bir konu konuşulmadı. Dediğim gibi, görevden alınmamın basına yansıyan istifa ihtimalimle ilgisi olduğunu sanmıyorum. Bu konuda bir basın açıklaması da yapabilirim. Susup oturacak halim, veremeyecek hesabım yok. Önemli olan ülkeye hizmettir, hayırlısı olsun."
Erdoğan: Hayırlı olsun
Başbakan Erdoğan, AKP Genel Merkezi'ne gelişinde gazetecilerin Başer'in görevden alınmasıyla ilgili soruları üzerine, "Hayırlı olsun diyebilirim. Zaten hükümet açıklamasında her şey var" dedi.
Wilson: "Yeni isimle yola devam"
ABD Büyükelçisi Ross Wilson, Radikal'e, "ABD'nin terörle mücadelesi bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da bu göreve getirilecek yeni kişi altında da devam ettirilecektir. Sözlerimize sadığız. Bu değişikliğin çalışmalarımızı aksatmayacağımızı düşünüyoruz" dedi.
Gerekçe Gül'le tartışma
Resmi kaynaklarca ne doğrulanan, ne de yalanlanan bilgilere göre, cuma günü yapılan TMYK toplantısında, Kurul'a Başkanlık eden Gül ile Başer arasında bir tartışma yaşandı. Tartışmanın nedeni, Başer'in geçtiğimiz günlerde Almanya'da yayınlanan Die Welt gazetesine verdiği mülakattı.
Gül'ün toplantıda Başer'e bu mülakatta söylenenler üzerine sitemde bulunduğu ve kısa bir tartışmanın yaşandığı konuşuluyor. Başer'in görevden alınmasının, Gül'ün bu konuda dün yapılan Bakanlar Kurulu'na verdiği bilgi sonrasında, Başbakan Erdoğan'ın kararıyla, yazılı açıklama şeklinde duyurulduğu öğrenildi.
Başer'in yerine atanan Dışişleri Müsteşar Yardımcısı Büyükelçi Rafet Akgünay, kuruluşundan itibaren Başer'in yardımcısı sıfatıyla Özel Temsilciliğin sekreteryası görevini de yürütüyordu.
AKP'yi kızdırmıştı
12 Mayıs 2007'de Alman Die Welt gazetesinde yayımlanan mülakatta, Başer şunları söylemişti:

  • Benim gördüğüm anketlerde AKP'nin oy oranı yüzde 30'ların altında. Halkın şunu bilmesinde fayda var: Ordu, siyasetçilerin, halkın iradesine karşı, cumhuriyetin temel seküler değerlerini zedelemesine hiçbir zaman müsaade etmeyecektir.
  • Ankara ve İstanbul'daki mitinglerde görüldüğü gibi, halk müdahalede bulunuyor ve Cumhuriyet'in temel değerlerini özümseyememiş birisini cumhurbaşkanı olarak arzulamadığını gösteriyor. Bu şahısların hepsi Gül, Erdoğan, Arınç daha kısa bir süre önce Cumhuriyet'le bağdaşmayan ifadelerde bulunmuşlardı. Değişime uğradıkları iddia ediliyor. Buna inanan insanlar çok az.
  • (Gül'ün adaylığı konusunda) Zor dönemi atlattık, köprü geçilmiştir. Bundan sonrasına Türk halkı karar verecek. Sanırım AKP en güçlü parti olmaya devam edecek fakat tek başına iktidar olamayacaktır. Doğru kararları vermek artık halkın elinde.