Hükümet Gezi Parkı için referanduma gidecek

Hükümet Gezi Parkı için referanduma gidecek
Hükümet Gezi Parkı için referanduma gidecek
Başbakan Erdoğan ve 11 kişilik Gezi Parkı heyetinin yaklaşık 5 saat süren görüşmesi bitti. Görüşmede Başbakan Erdoğan, Gezi Parkı için referanduma gidebileceklerini açıkladı.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında toplanan Ak Parti MYK toplantısı sona erdi. Yaklaşık 5 saat süren toplantının ardından Genel Başkan Yardımcısı Hüseyin Çelik açıklamalarda bulundu.

Gezi Parkı'yla ilgili referanduma gidebileceklerini ifade eden Çelik şunları söyledi:

Bunu refarunduma götürebiliriz. İstanbul halkına soracağız. Siz burada olup biteni kabul ediyor musunuz? Etmiyor musunuz? İstanbul halkı hangi yönde karar verirse, halkın kararı her zaman öpülüp başa konulacak bir karardır

“GEZİ PARKINI BOŞALTALIM”
Şu anda Gezi Parkı'ndaki genç kardeşlerime sesleniyorum, tabi sadece çevre duyarlılığı olan gençlere sesleniyorum. Bir an önce o Gezi Parkı'nın boşaltılması gerekiyor. O gezi parkını boşaltalım. Orada hayat normale dönsün. Herkes Gezi Parkı'na gitmek istiyorsa gitsin. Eğer bu ülkenin huzuru, güvenliği güzelliklerle paylaşılması sizler için çok önemliyse, lütfen bu çağrıma ses verin cevap verin. Yeşile ağaca duyarlı olduklarını ifade ediyorlar. Sayın Başbakanımız, 'halkın yüreğine dokunarak siyaset yapıyoruz. Yola çıktığımızdan beri de ne yaptıysak halkımızın refah ve huzuru için yaptık' diye kaydetti Başbakanımız.

“MAKUL TALEBİ OLANLARA YÜREĞİMİZ AÇIK”
Kendim adına sayın Başbakanım adına söylüyorum. Makul, meşru talepleri olan insanlar bize iletmek isterlerse, bizim gönlümüz yüreğimiz açık olacaktır bu taleplere. Yeter ki yıkma, yakma işin içine girmesin. Ak Parti hükümetine zarar veriyoruz niyetiyle yola çıkıyor bazılarımız. Ama ülkemize zarar veriyoruz. Düşmanlarımızı sevindirmekten öteye gitmiyor bu işler. Buna bir son verilmesi gerekiyor. Sayın Başbakan şu altarnetifi de gelenlerle paylaştı. Mademki halkın ne istediğini öğrenmek istiyoruz. O zaman bir refarundum seçeneğini ilgili kurullara götürebiliriz. Bizim yetkili mercimiz, Ak Parti MKYK'dır. MKYK'da bu mesele değerlendirilir. Daha sonra hükümet buradan çıkacak sonuca göre gerekenleri yapar.

“EYLEMLER KIYAMETE KADAR SÜRMEZ”
Taksim Meydanı'ndaki pankartlar sökülüp atıldı. Bir daha o meydanın işgal edilmesine, slogan atılmasına izin verilmeyecektir. Sayın Başbakanın söylediği şey oydu. Gezi Parkı'nda da kıyamEte kadar uzun boylu bir eylemin devam etmesi hükümet tarafından kabul edilmeyecektir. Bir an önce Gezi Parkı'nın boşaltılması gerekiyor. Hele hele böyle bir görüşme olduktan sonra böyle iyi niyet adımı atıldıktan sonra da Gezi Parkı'ndaki gençlerin de böyle bir karar alacaklarını ve orayı boşaltacaklarını düşünüyorum. Onlar boşalttıktan sonra eğer kötü niyetli illegal örgüt mensubu gidip oraları doldurmaya çalışırsa onlar da güvenlik güçleriyle baş başa kalacaklardır.

"YARGI KARARININ OLUMLU YA DA OLUMSUZ OLMASI DURUMUNDA DA REFERANDUMA GİDİLEBİLİR"
Bu eylemlere katılan Gezi Parkı'nda bulunan insanlar da çok homojen bir topluluk değil. Dünya görüşleri farklı olan partileri, farklı olan zaman zaman hassasiyetleri olan insanlardan bahsediyoruz. Ne olursa olsun kim olursa olsun, amacımızı demokratik yollardan bir düşüncemizi dile getirmekse, 15 gündür bu yapılıyor. Bundan sonra sağduyunun hakim olması oradaki gençlerimizin işine gücüne gitmesi doğru olandır. Yargının yürütme kararı orada zaten bir yayalaştırma çalışması var. Orada işin büyük bir bölümü bitirilmiştir. Orayla ilgili bir mahkeme kararı da söz konusu değildir. Taksim Meydanı'ndan bahsediyorum. Orayla ilgili bir refarundum söz konusu olamaz zaten. Sözünü ettiğimiz, Gezi Parkı ve Topçu Kışlası ile ilgilidir. Bunun dışındakilerle ilgili zaten bir problem söz konusu değil. Yargı kararı zaten böyle olduğu sürece orada bir şey yapılamaz. Biz, yargı kararı lehde, aleyhde de çıksa böyle bir seçenekten bahsediyoruz. Yargı kararı bütün iradeyi bağlar. O da zaten yerinde duruyor. Gezi Parkı heyetiyle yaptığımız görüşmenin genel havasından bahsediyorum. Buna yüzde 90 diyorum. Böyle bir refarundum kararının çok isabetli olacağını ifade ettiler."

"AKM REFARUNDUM KONUSU DEĞİL"
AKM binası refarandum konusu değildir. AKM binası zaten depreme karşı dayanıksız olduğu için çökme tehlikesi olan bir binadır. Sayın Başbakan daha önce de ifade etti. AKM binası tarihi bir eser değildir. Tescilli, özellikli bir bina değildir. Eski Kültür Bakanı olarak söylüyorum. Son derece kasvetli, esasen Atatürk Kültür Merkezi adına da layık bir bina değildir. Onun arkasındaki boşluğu da katarak İstanbul'a ve Taksim'e yaraşan adı korunarak bir Atatürk Kültür Merkezi yapılabilir. Bazı insanlar buna ideolojik veya peşin hükümlü yaklaşabilirler. Bu olaylar nedeniyle bazıları siyasi rant peşindeyse onu tatmin edemezsiniz. Bu Gezi Parkı'nın rüzgarıyla acaba ben de yelkenlerimi şişerebilir miyim? Telaşına kapılan bir çok kesimin olduğunu biliyoruz.

"KİMSE GAZA GELMESİN"
Türkiye bir diktatörlük olmadığı için bu eylemler yapılabiliyor. Yapılsaydı işin şekli çok farklı olurdu. Yaşananlar keşke hiç yaşanmasaydı. Kimse gaz da yemesin. gaza da gelemesin. Tencere tava da çalındığı için de gece uykusuz kalmasın. İnsanlar birbirlerine başka türlü gözlerle bakmasın bizim arzumuz bu.

"REFARANDUMLA 7 KERE HALKA SORDUK, HALK ONAY VERDİ"
Referanduma ilçe veya İstanbul'un hepsi de dahil edilebilir. Halka giderken biz hiç bir seçenekten kaçmayız. Bundan önce 7 kere halka sorduk. Sandığı önüne götürdük. 7'sinde de halk bize onay verdi. Böyle bir şey olması halinde halkın takdirinin hangi yönde tecelli edeceğini yüzde yüz kestiremem. Ama halkımıza güveniyoruz. Başka türlü derse de halkın istemediğini biz de istemeyiz.

"MİTİNGLER YAPILACAK"
Hafta sonu yapılacak olan mitingler gerçekleştirilecek. Mitingler seçimle ilgili değil. Bütün mitinglerimiz şölen, şenlik havasında yapılır. Başkasına husumet olamaz. Sessiz yığınlar onlar da ortaya çıkar. Seslerini demokratik ve barışçıl bir yolla ortaya koyar. Dolayısıyla İstanbul'daki mitingimiz tabi ki yapılacaktır.


  http://www.radikal.com.tr/1137375113737524

  YORUMLAR
  (24 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Yeni palavra - Ukelaa

  Halka gidilmesinden korkanların bahanesi seçimlere hile karıştırılacağı palavrası . Bu ülkede seçimlere hile karıştırılması vakası sadece ve sadece tek parti döneminde hemde açık açık yapılmıştır . Açık oy , gizli tasnif ve buda yetmiyormuş gibi oyların hemen imhası . Chpliler herkezi kendileri gibi üçkağıtçı sanıyor .

  Bence başbakan reyhanlıyı bombalayan - janusmanus

  ve marjinal değil de özgürlük savaşçısı olarak gördüğü el nusra ile gezi parkını görüşsün.. Gezidekileri ve taleplerini muhatap almadığına ve artık sadece tehdit etmeyi bırakıp aşağılamaya da başladığına göre, çok sevdiğini bildiğimiz kafa kesen ve insan ciğeri yiyen ve bir kısmı reyhanlıyı bombalayan özgürlük savaşçıları ile olayı çözsün...

  varizz - Al Capone

  Referumduma variz ama sadece gezi parki için degil Soru su Turkiye Suriye deki iç savas muhaliflere (Al qaida, al nunsra)...yardim etsin mi ? Referdum sadece Hatay ve Reyhanli yoresi katilsin

  "15 gundur bu yapiliyor" mu? - kalamar79

  "Ne olursa olsun kim olursa olsun, amacımızı demokratik yollardan bir düşüncemizi dile getirmekse, 15 gündür bu yapılıyor. Bundan sonra sağduyunun hakim olması oradaki gençlerimizin işine gücüne gitmesi doğru olandır." Cagirdiginiz kisiler zaten hareketi temsil etmeyen kisiler. Bir mahkemenin verdigi kararin referanduma goturulmesi kadar akildisi bir sey oneremezdiniz zaten. Ve hangi demokratik yollardan dusunce dile getirmekten bahsediyorsunuz? Saka mi yapiyorsunuz? 3 insan oldu, bir suru insan komada, hayati tehlikeleri gecmis degil, 4000 uzerinde yarali var. Bunlarin hepsine terorist mi diyeceksiniz? Hepsi provakator mu? Bunlar olurken nasil bir demokratik yoldan bahsedebilirsiniz? Olulerimizle, yaralilarimizla dalga gecer gibi, gunlerdir tum dunyanin gaz altinda izledigi ve agladigi bu olaylar, SIZ demokratik yollardan dusuncemizi dile getirmemize musade etmediginiz, bize capulcu dediginiz, bize terorist dediginiz icin olmadi mi? Havalimaninda basbakan karsilamaya getirilenlere kiskirtici yalanlar soylerken demokratik yoldan dusunce mi beyan etmekteydi? Dolmabahce Camii muezzini Erdogan'in yaydigi yalan haberin gercegini soylediginde gorevinden uzaklastirildi, zorla tatile gonderildi, bu da demokratik bir dile getirme miydi? Siz nasil bir oyun oynuyorsunuz bilmem ben, ama bu halk artik bunlari yemiyor. Kendinize gelin, efendi olun, insan olun.

  Mahkeme Kararı varken - ahcan491

  Yapılacak refarandum ne kadar mantıki! Evet çıkarsa mahkem kararını yok mu sayacağız? Saygılar

  ... - hale

  bir ülkenin kaderi referandumla belirlenmez. ağaçların birine zarar vermesi gerekiyor referanduma gitmek için. bu faşizmden başka bir şey değildir.

  REFERANDUM - pispor

  ne gerek var bu topçu kışlası oraya yakışmaz ikincisi sadece Beyoğlu şişli Beşiktaş yani Taksim Gezi parkına sınırı olan ilçelerde bir imza kampanyası açılsın olsun bitsin bana göre Bu referandum'u tüm İstanbul halkını katarsan bu iş siyasi olur buna kimse razı olmaz