'Hükümet kadınlar' zirvesi

'Hükümet kadınlar' zirvesi
'Hükümet kadınlar' zirvesi
Türkiye'nin 90 yıllık Cumhuriyet tarihinde sadece 81 kadın belediye başkanı var. 'Hükümet kadın'lar İzmir'de buluşup güçbirliği kararı aldı.
Haber: JALE ÖZGENTÜRK - jale.ozgenturk@radikal.com.tr / Arşivi

Neriman Köse 2004’te İç Anadolu’nun muhafazakâr ili Karaman’ın Yeşildere ilçesine CHP ’den başkan adayı olduğunda rakibi Refah Partisi’ndendi. Köse, adaylık sürecinde ilk kahve deneyimini şöyle anlatıyor: “Kahveye girdim, oy istedim. Bir kahkaha koptu: Ne yani şimdi bizim reis beyimiz sen mi olacaksın!” Köse yılmadı, çalıştı başkan oldu. İlk işi günlerini kahve köşelerinde geçiren, kumar oynayan, içki içip karısını döven erkekleri hizaya getirmek oldu. Kadınlara da hiç görmedikleri belediyenin kapısını açtı. Köse gibi siyasete girip belediye başkanlığına kadar uzanan kadınların sayısı demokrasimizi utandıracak ölçüde az. Öyküleri 1930’da Artvin Kılıçkaya’da CHP’li başkan Sadiye Ardahan’la başlıyor. O günden bu yana seçilen 30 bin başkan içinde kadın sayısı sadece 81. Bu az sayıda kadın belediye başkanını bir araya getirmeye çalışan ise eski Menemen Seyrek Belediye Başkanı Nurgül Uçar oldu. Uçar, Diyarbakır’dan Kırklareli’ne Türkiye ’nin her yöresinden gelen 19 kadın belediye başkanını Foça’daki mütevazı oteli Leon’da ağırladı. Eski bir gazeteci olan Uçar’ın araştırmasıyla bir araya gelen başkanlar yaşadıklarını anlattı, deneyimlerini paylaştı…
İki günün sonunda deklarasyon açıklandı. Bu toplantıları artık düzenli gerçekleştirip güçbirliği yapacaklar. Partilere kadın aday baskısı yapacaklar. Ülkenin demokratikleşmesi ve barış için her kadın kendi partisinde mücadele verecek.

Halası Zekiye Midyatİlginç konuklardan biri Ayhan Ekmen Güven’di. ‘Hükümet Kadın’ filmiyle tanıdığımız ilk kadın belediye başkanlarından Zekiye Midyat’ın yeğeni. Belediye başkanı babası ölünce, 1971’de, kızların okuması bile hoş karşılanmazken yaşı 19’dan 25’e büyütülüp Mardin Gercüş’e başkan seçilmiş.

‘Baba’ faktörünün yerine kotaKadınları başkanlığa özendiren nedenler arasında ‘baba’ faktörü çok önemli. Ya baba başkan oluyor ya aday olup kazanamıyor. Bu durumun tek istisnası BDP . Kadınlara yüzde 40 kota koyan BDP’de kadın aday gösterilen yerde erkekler kesinlikle aday olamıyor. Bugüne kadar BDP’den 14 kadın belediye başkanı görev yapmış. Kadınlar mutlaka seçilebilecekleri yerden aday gösteriliyor. Van Bostaniçi’nin şu anda belediye başkanı olan Nezahat Ergüneş, “Bizim ailemiz, aşiretimiz yok. Sadece siyasi geçmişimiz var” diyor.
Mevcut kadın başkanlardan üçü halen KCK davasından tutuklu. BDP’nin yeni dönemde kararı ise kadın-erkeklerin eşit temsil edilmesine ilişkin. Bir de Doğu’nun dört büyük ili Van, Diyarbakır, Şanlıurfa ve Mardin’den birine bu seçimlerde mutlaka bir kadın aday gösterilecek.

‘İzmir CHP’de bile benden başka yok’Kadın başkanları buluşturup ev sahipliği yapan Nurgül Uçar, yerel seçimlerde Menemen’den başkan aday adayı. Şunları söylüyor: “Türkiye’nin 81 ilinden 43’ünde il, ilçe, belde düzeyinde kadın belediye başkanlarıyla hiç tanışılmamış. İzmir gibi bir ilin tarihinde bile CHP’den seçilmiş benden başka kadın başkan yok. Ankara ’da hiç yok. Demokrasinin ülkemizde ortaya koyduğu tablo bu. Kadının gerçekten adı yok. Ama bunu var etmeliyiz. Öyleyse var olanları bir araya getirerek bu konuya dikkat çekmemiz gerek diye düşündüm. Fikrimi kendilerine açtım. Foça buluşması böyle doğdu.”