Hükümet mayında geri adım attı

Mayın temizliğinde ilk ‘gelişme’: İktidarla muhalefet anlaşamadıkları konusunda anlaştı
ANKARA - Türkiye ile Suriye sınırındaki mayınlı arazilerin temizlenerek, çıkacak arazilerin temizleyen şirkete devrini öngören tasarısı muhalefetin görüşmeleri kilitlemesi nedeniyle, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın onayı ile geri çekildi. AKP grubu, tasarının, mayın temizleme işini alan firmaya temizlenecek alanın tarım amaçlı kullanım hakkının da verilmesini düzenleyen 2. maddesinin yeniden müzakere edilmesi konusunda muhalefet ile uzlaştı. Tasarı salı günü ele alınacak.
Tasarı, TBMM Genel Kurulunda iki gündür, CHP, MHP ve DTP’nin birlikte hareket ederek verdiği grup önerileri nedeniyle görüşülemedi. Bunun üzerine AKP’liler oturumları yöneten TBMM Başkanvekili Meral Akşener’i Meclis Başkanı Köksal Toptan’a şikâyet etti. Dün ise Genel Kurul Meclis Başkanvekili Nevzat Pakdil başkanlığında toplandı. Muhalefet yine aynı taktiği uygulamaya hazırlanırken AKP, geri adım atarak, Başbakan Erdoğan’ın onayı ile tasarının, mayın temizleme işini alan firmaya temizlenecek alanın tarım amaçlı kullanım hakkının da verilmesini düzenleyen 2. maddesinin yeniden müzakere edilmesi için muhalefet ile uzlaştı.
Gündem dışı konuşmaların bitiminin ardından ara veren Pakdil, partilerin grup başkanvekillerini topladı. Burada Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül’ün, “Sizin hassasiyetlerinizi dikkate alacak bir düzenleme yapabiliriz” dediği öğrenildi. MHP Grup başkanvekili Oktay Vural’ın ise, arazilerin temizlenmesi ile kiralama işinin ayrılmasını istediklerini söylediği kaydedildi. Diğer grup başkanvekillerinin de bu görüşü benimsemesi üzerine Danışma Kurulu kararıyla, mayınlı arazilerle ilgili tasarı tekrir-i müzakere için geri çekildi. AKP Grup Başkanvekili Bekir Bozdağ, toplumdaki hassasiyetler üzerine tasarıyı komisyona yeniden görüşmek üzere çektiklerini söyledi. Meclis Başkanı Toptan, iktidar ve muhalefetin grup başkanvekilleriyle toplantı düzenledi ve tasarının salı günü görüşülmesinde karar kılındı.
CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, “Hükümeti de aslında böyle bir girişim yaptığı için kutlamak istiyorum, bu demokrasinin zaferidir” dedi. (Radikal)