'Hükümet omurgasız'

AİHM'nin Abdullah Öcalan kararını eleştiren CHP lideri Deniz Baykal, hükümetin tavrını ise 'teslimiyetçi, yılgın, omurgasız' diye nitelendirdi.

ANKARA - AİHM'nin Abdullah Öcalan kararını eleştiren CHP lideri Deniz Baykal, hükümetin tavrını ise 'teslimiyetçi, yılgın, omurgasız' diye nitelendirdi. Baykal dün partisini grup toplantısında özetle şu mesajları verdi:
Carlos terörist, Apo değil: AİHM 71 sayfalık kararında Abdullah Öcalan için 'terörist' demiyor. 'Türkiye böyle görüyor' diyor. PKK için de 'terör örgütü' nitelemesi yapmıyor. Oysa daha önceki kararlarında bu nitelemeyi yapmıştı. Acaba AİHM hep böyle mi tavır sergiliyor diye baktık. Hayır, 1992 yılındaki Carlos kararında 'terörist' diyor. Carlos 'terörist', Öcalan değil. Öcalan'a 'terörist' diyemeyen bir mahkeme ile karşı karşıyayız.
Bunu içimize sindiremeyiz: Bizim bu yanlışları söylemememiz, içimize sindirmemiz isteniyor. Bunu hazmedemeyiz. Öcalan Yunanistan'ın büyükelçiliğinde yakalandı. Cebinde Kıbrıs Cumhuriyeti pasaportu vardı. Bu ülke vatandaşlarının ve bir de Ermeninin bulunduğu bir mahkeme karar veriyor. 'Hakimler bağımsızdır' deniyor. Keşke öyle olsa.
Tehlikeli tavır: 'Neymiş, 'Dört gün yerine yedi gün gözaltında kalmış, hadi yeniden yargılayın'. O kadar ucuz mu o yeniden yargılama? 71 sayfalık kararın 120. paragrafında bundan sonraki süreç için üç olasılık sayılıyor. Yani kesinlikle yeniden yargılayın denmiyor. Hükümet, AİHM kararı karşışında 'Aman yapacak bir şey yok, karar yeniden yargılamayı gerektirir, idare edelim, kararın gereğini yapalım' tavrı sergiliyor. Bu tavır teslimiyetçi, yılgın, omurgasızdır.


    http://www.radikal.com.tr/7463897463890

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.