Hükümet Rıza Türmen'i AİHM'ye aday göstermedi

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'ndeki (AİHM) Türk yargıç Rıza Türmen, yeni dönem için aday gösterilmedi.
Haber: DENİZ ZEYREK / Arşivi

ANKARA - Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'ndeki (AİHM) Türk yargıç Rıza Türmen, yeni dönem için aday gösterilmedi. Türkiye'deki türban yasağını ve Refah Partisi'nin (RP) kapatılmasını doğru bulan AİHM kararlarına imza atan Türmen, dokuz yıldır bu görevi sürdürüyor.
1 Kasım 2007'de ikinci görev süresi dolacak olan Türmen'in üçüncü kez yer almadığı Dışişleri Bakanlığı'nın aday listesinde Prof. Ruşen Ergeç, Prof. Mustafa Erdoğan ve Prof. Arzu Oğuz bulunuyor. Prof. Ergeç, Brüksel Üniversitesi'nde öğretim üyesi. İnsan hakları ve AİHM konusunda uzman bir hukukçu. Aynı zamanda KKTC Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat'ın danışmanı. Prof. Mustafa Erdoğan, Hacettepe Üniversitesi öğretim üyesi, anayasa hukuku uzmanı. Prof. Arzu Oğuz ise Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi öğretim üyesi.
Adaylardan Prof. Erdoğan, RP'nin kapatılması ve türban yasağı kararlarının mimarı olan Anayasa Mahkemesi üyeleriyle mahkemelik olarak gündeme gelmişti. Prof. Erdoğan 15 Aralık 2004 tarihinde bir gazetede yayımlanan söyleşide, "Sol cenah iktidar olduğunda Anayasa Mahkemesi hiç çalışmaz. Anayasa Mahkemesi bugün tıpkı TSK gibi ideolojik bekçilik yapıyor. Üyelerin vasıfları itibarıyla bakarsanız, çok yetersizdirler" demiş, 12 üye kendisine iki dava açmıştı. Erdoğan 200 gün hapis cezası karşılığı 5 bin YTL para cezasına ve yaklaşık 60 bin YTL tazminata çarptırılmıştı.
RP'nin kapatılmasında ve Leyla Şahin davasında türban yasağının haklı olduğu yolundaki kararda imzası bulunan Türmen, bir süredir İslamcı medyanın gündemindeydi. Vakit gazetesi, "Türmen mi, sakın ha" başlıklı bir haber yayımladı. Dışişleri Sözcüsü Levent Bilman, Türmen'in aday gösterilmemesiyle ilgili "Konuyla ilgili bilgi sahibi değilim" dedi. Türkiye'nin Avrupa Konseyi nezdindeki Daimi Temsilcisi Daryal Batıbay da Radikal'in görüşme talebini çevirdi.