Hükümet, Saylan'ın cenazesini görmezden geldi

Hükümet, Saylan'ın cenazesini görmezden geldi
Hükümet, Saylan'ın cenazesini görmezden geldi

Canezeye türbanlı türbansız on binlerce kişi katıldı.

Eğitim ve sağlık alanında yaptığı çalışmalarla Türkiye'nin gururu olan Türkan Saylan için hükümetten tek bir ses çıkmadı

 

TÖRENDEN FOTOĞAFLAR İÇİN TIKLAYIN

 

İSTANBUL - Türkan Saylan'ın cenazesi yüz binleri buluşturdu. Cenazeye CHP, DSP lider düzeyinde katılırken Genelkurmay Başkanı İlker Başbuğ Saylan için bir mesaj yayımladı. Başbuğ 'Türkan Saylan'ın yaptığı hizmetler unutulmayacaktır' dedi. Genelkurmay tarafından gönderilen çelenk Teşvikiye Camii'nin avlusuna getirilirken vatandaşlar tarafından uzun süre alkışladı. Türkan Saylan için hükümettense hiç ses çıkmadı. Lütfü Kırdar Salonu'nda düzenlenen törende hükümeti temsilen katılması beklenen Kültür Bakanı Ertuğrul Günay ile Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Cemil Çiçek'in koltukları boş kaldı. Saylan'ın cenaze namazında, Lütfi Kırdar Kongre ve Sergi Sarayı'ndaki anma töreninde olduğu gibi, hükümet ve AKP adına hiç bir temsilci yoktu. İstanbul Valisi Muammer Güler de cenaze törenine katılmayan başka bir isim oldu.


Baykal: Ona çektirilen acılar yüreğimizi acıtıyor


CHP lideri Deniz Baykal Teşvikiye Cami'ndeki cenaze töreninde gazetecilere açıklama yaptı. Baykal, Saylan gibi kendisini insanlığa, topluma, gençlere, eğitime ve sağlığa adamış bir insanın, her toplumun iftiharı olduğunu ve öyle de olması gerektiğini vurgulayarak, "Fakat yaşamının son döneminde çektiği acılar ve ızdıraplar, hepimizi derinden üzen, yaralayan bir durum oluşturmuştur. Bunu kesinlikle hak etmiyordu" dedi. Saylan’ın, yaşamının son aşamasında hiç hak etmediği halde, hastalığında çektiği acılardan daha büyük bir acı çekmek zorunda kaldığını kaydeden Baykal, şunları kaydetti: "Bu hepimizin büyük, derin üzüntüsüdür. Ona bir yandan çok büyük bir saygı duyuyoruz, bir yandan da yaşadığı bu ızdırapları ona reva görenleri düşünerek, kopuk ve karmaşık duygular içinde sevgiyle uğurluyoruz. Umarım, toplum daha nice Türkan Saylanları yetiştirecektir."


‘Türkan Saylan'ı anmak TSK'nın bir borcudur’


ANKARA - Genelkurmay Başkanı Orgeneral İlker Başbuğ, “Türkan Saylan'ı anmak Türk Silahlı Kuvvetleri'nin bir borcudur” dedi.
Ankara'da Genelkurmay Karargahı'nda düzenlenen ve Genelkurmay Başkanı Orgeneral Başbuğ'un da katıldığı ‘Doğumunun 128'inci Yıldönümünde Asker ve Devlet Adamı Atatürk’ konulu panelin sunumunu yapan Albay Murat Aygün, hayatını kaybeden Türkan Saylan'ın ölümünden büyük üzüntü duyduklarını belirtti. Albay Aygün, “Türk Saylan'ı kaybettik. Atatürk'ün görmek istediği Türk kadınını temsil eden Saylan'ın hizmetleri unutulmayacak ve her zaman saygıyla hatırlanacaktır. Kendisini rahmetle anıyorum” dedi. Albay Aygün'ün bu konuşmasıyla ilgili görüşleri panel arasında Genelkurmay Başkanı İlker Başbuğ'a gazeteciler tarafından soruldu. Orgeneral Başbuğ, bu soruya, “Amacımız mesaj vermek değil. Türkan Saylan'ı anmak istedik. Kendisinin ölümü büyük bir kayıptır. Onu anmak, Türk Silahlı Kuvvetleri'nin bir borcudur” diye yanıtladı. (Radikal)