'Hükümet suçüstü yakalandı'

ANKARA - Askeri Savcılığın görevsizlik kararı vermesi siyasette de tartışma yarattı. AKP ve DTP, ‘Sivil savcılığın kararının beklenmesi’ gerektiğini savunurken CHP, “Acaba emniyet içerisindeki F tipi örgütlenmenin marifeti mi?” diye sordu. MHP ise, “Hükümet suçüstü yakalandı” görüşünü savundu.
TBMM Anayasa Komisyonu Başkanı AKP’li Burhan Kuzu: “Karar kesin bir karar gibi düşünülmemeli. Askeri yargı kendisi açısından olayı incelemiş ve bu sonuca ulaşmıştır. Sivil yargı farklı bir sonuca varabilir. ‘Karargâhta böyle bir belge hazırlanmamıştır’ sözü fazla iddialı. Belgenin TSK’da hazırlanmamış olmasının ortaya çıkması, bir vatandaş olarak beni sevindirdi ama bu belgenin sahte olduğu ya da tartışmanın bu noktada devam ettirilmesi için henüz erken olduğunu düşünüyorum. Yeni deliller olması durumunda karar geri alınabilir.”
AKP Grup Başkanvekili Bekir Bozdağ: Kararla,  toplumun gözbebeği olan bir kurumu yıpratmak isteyenlerin elinden önemli bir argüman alınmış oldu. AK Parti olarak böyle bir belgenin Genelkurmay’da hazırlandığı yönünde bir beyanımız olmadı. Hazırlanmamış olmasına yönelik temennimiz oldu. Suç duyurumuzda  ‘Belge gerçek de olsa, sahtede olsa arkasındakilerin bulunmasını’ talep etti. Askeri savcı bu süreci kapatmadığı gibi aksine sivil yargının önünü açan bir karar vermiştir.”

CHP: Konu kapatılamaz
CHP Sözcüsü Mustafa Özyürek: (CHP MYK toplantısı sonrası yapılan açıklama) “Genelkurkmay Başkanı ‘Eğer belge sahte ise neler olacağını hep beraber görürüz’ demiştir. Şimdi o noktadayız. Bu belge üzerdinden kıyameti koparanlar, TSK’yı hedef alıp suçlayanlar ve pek çok çevre bundan sonra ne yapacaktır? 15 gündur bunca yorumları yapanlar, Türkiye’yi darbe psikolojisi içinde tutanlar özür dilemelidir. Sahte ise kimler hazırladı, kimler servis yaptı. Bu sahte belge savcılık soruşturmasına nasıl girdi, kimler soktu. Belge savcılıkta ve doğru olduğu halen iddia ediliyorsa, AKP de suç duyurusunda bulunduğuna göre, gereği yapılmalı. ‘Konu kapandı, soruşturmaya yer olmadığı sonucuna varlıdı’ denilerek de bu konu geçiştirilemez, kapatılamaz. Sayın Başbakan da sayın Başbuğ da bu konuda mutlaka açıklama yapmak durumundadırlar. Ergenekon iddianamesi de ciddi şekilde tartışmalı hale gelmiştir.”

‘Hükümet suçlu’
MHP Grup Başkanvekili Mehmet Şandır: “Şu anda hükümet suçüstü yakalandı. Bir yerlerde sahte belge hazırlanıyor. Sahte belge basına dağıtılıyor ve bundan hükümetin haberi olmuyor. Hükümet özellikle de Başbakan bunu kendisine karşı komplo görüyor ve suç duyurusunda bulunuyor. Sahte belgeyi basına dağıtmak suçtur. Bunu önleyemeyen hükümet suçlu. Hükümet adına suç duyurusunda bulunmak gerekiyor.”
MHP Grup Başkanvekili Oktay Vural: “Burada sorumluluk AKP hükümetine aittir. AKP bu belgenin nerede nasıl kimler tarafından ne amaçla hazırlandığını ortaya çıkarması gerekmektedir.”

‘Ayrı karar çatışma demek’
DTP Siirt Milletvekili Osman Özçelik: “Sivil savcılığın araştırma yapması ve karar vermesi lazım. Düzmece bir belge olduğu anlaşılırsa, gerçek belgeden daha vahim bir sonuç ortaya çıkar. Sivil savcılıkta farklı bir kararın çıkması da kurumlar arası çatışma yaratır.  Sivil savcıların tespitleri arasında bir çelişki çıkması durumunda iki başlı yargının ne tür sonuçlar yaratacağının somut delili olur. Daha önce yaşandı. Şemdinli sanıkları sivil mahkemede cezaya çarptırıldı. Askeri mahkemelerde beraat ettiler.” (Radikal)