Hükümet televizyonları sansürlemekte ısrarlı

Hükümet, Hakkâri'nin Dağlıca bölgesinde meydana gelen PKK saldırısından sonra getirilen yayın yasağında ısrar etti. Başbakanlık, yayınların durdurulmasına ilişkin kararın yürütmesini durduran Danıştay kararına itiraz etti.

ANKARA - Hükümet, Hakkâri'nin Dağlıca bölgesinde meydana gelen PKK saldırısından sonra getirilen yayın yasağında ısrar etti. Başbakanlık, yayınların durdurulmasına ilişkin kararın yürütmesini durduran Danıştay kararına itiraz etti.
Başbakan Yardımcısı Cemil Çiçek imzasıyla 23 Ekim'de RTÜK'e gönderilen yazıda, 'halkın psikolojisini bozan ve güvenlik güçlerini zaaf içindeymiş gibi gösteren terörle ilgili yayınların durdurulmasına karar verildiği' belirtilerek gereğinin yapılması istenmişti. RTÜK de bu yazıyı yayın kuruluşlarına iletmişti. Yayın kuruluşlarının bir bölümü ve basın meslek örgütlerince sansür olarak nitelenen bu uygulamaya karşı Kanaltürk Televizyonu olarak bilinen Yaşam TV, kararın iptali ve yürütmesinin durdurulması istemiyle Danıştay'a dava açmıştı. Danıştay 13. Dairesi de başvuruyu hızla gündemine almış ve geçen hafta söz konusu kararın yürütmesini durdurmuştu. Söz konusu kararın gerekçesinde "Sınırları belli olmayan bu tür yayın durdurmanın, yayıncı kuruluşları yapılacak yayınlarla ilgili olarak bu yasağa uyma konusunda tereddüte düşüreceği kuşkusuzdur" denilmişti. Kararla ilgili görüşleri sorulan Cemil Çiçek ise itiraz etmeyeceklerini söylemişti.
Ancak Çiçek'in geçen hafta yaptığı bu açıklamaya rağmen hükümet yayınları durdurmada ısrarlı. Başbakanlık söz konusu Danıştay kararına itiraz etti ve daire kararının kaldırılarak yürütmenin durdurulması isteminin reddedilmesini talep etti.
Başbakanlığın itirazını üst kurul olan Danıştay İdari Dava Daireleri Kurulu karara bağlayacak. Kurul, itirazı redderse yayın yasağı uygulanamayacak. Kurul itirazı kabul ettiğinde ise yayın durdurma kararı yeniden yürürlük kazanacak.
Yayın yasağına ilişkin Çiçek imzalı kararın esastan iptali istemi ise sonraki aşamada yine Danıştay 13. Dairesi'nce karara bağlanacak. Dairenin esastan vereceği karara da davacı televizyon kanalı ile iptal yönünde olması halinde Başbakanlık itiraz edebilecek.