Hükümet yeni birime soğuk

Hükümet, Genelkurmay'ın terörle mücadele için Başbakanlık'ta yeni birim kurulması önerisine soğuk bakıyor. Hükümet Sözcüsü Çiçek, "Yeni bir teşkilata şu anda gerek yok" dedi.

ANKARA - Hükümet, Genelkurmay İkinci Başkanı Orgeneral İlker Başbuğ'un dile getirdiği 'Başbakanlık bünyesinde terörle mücadele birimi kurulmalı' yönündeki talebe sıcak bakmıyor. Hükümet sözcüsü ve Adalet Bakanı Cemil Çiçek, dünkü Bakanlar Kurulu toplantısından sonra "Şu anda yeni bir teşkilatlanmaya gerek görmüyoruz" dedi. .
Bakanlar Kurulu toplantısının ardından açıklama yapan Çiçek, hükümetin terörle mücadele konusundaki bilgileri güncellemek için araştırma başlattığını söyledi. Çiçek çalışmanın İçişleri Bakanı'nın koordinasyonunda yürütüldüğünü belirtti.
'OHAL Valiliği ne kadar faydalı oldu?'
Çiçek, Başbakanlık bünyesinde terörle mücadele birimi kurulup kurulmayacağına ilişkin soruları ise şöyle yanıtladı: "Ayrı bir bütçesi ve tüzel kişiliği olan yapı yerine şu anki yapıyla bu işin yürütülmesinde yarar vardır. İçişleri Bakanlığı başkanlığındaki koordinasyon Başbakan'ın başkanlığında sürdürülebilir. Geçmişte OHAL Valiliği ihdas edildi. Ne kadar faydalı oldu. Yeni bir teşkilatlanmaya ve model ihdasına şu anda gerek görmüyoruz."
Çiçek, Irak Dışişleri Bakanı Hoşyar Zebari'nin, 'Ne Türkiye'nin, ne de İran'ın sınırları içinde gerçekleştireceği bir harekâtı kabul etmeyecekleri' yönündeki açıklamasının anımsatılması üzerine de şunları kaydetti: "Türkiye olarak bizim kimsenin içişlerine karışmak gibi bir niyetimiz yok. Ama Türkiye'nin içişlerine yönelik dışarıdan tehdit geliyorsa bunu bertaraf etmek görevimiz. Ancak, sınır ötesi operasyon hedefimiz değil" diye konuştu.
Terörle Mücadele Yasası'nın değiştirilmesine ilişkin çalışmayla ilgili bir soru üzerine ise Çiçek, çalışmanın 6 Temmuz'dan bu yana 28 kişilik bir komisyon tarafından sürdürüldüğünü, taslağın Meclis açılana kadar tamamlanacağnı anlattı.
Bu arada Bakanlar Kurulu'nda İçişleri Bakanlığı'nca hazırlanan, 'Terör ve terörle mücadeleden doğan zararların karşılanması hakkında kanunda değişiklik yapan tasarı' imzaya açıldı.


    http://www.radikal.com.tr/7530037530030

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.